Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από εδώ κατεβάζεις την αίτηση που θα βρεις σε προηγούμενο post μου ή στο νέο topic που έχω ανοίξει, την υπογράφεις και δίνεις και σε άλλους να υπογράψουν αν θέλουν και περιμένεις να ενημερωθείς από εδώ για το που θα συγκεντρωθούν οι αιτήσεις, ανά περιοχή της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τελικα οτι αυτος που θα μπει ζωσμενος με εκρηκτικα στη βουλη θα ειναι μελος του τεε μετα το 1993........

 

Αν τελικα ισχυσουν ολα οσα ακουγονται και οτι θα πρεπει να δινω 8000 το χρονο για ασφαλιση,για να παρω συνταξη κατω απο χιλιαρικο και να εχω παροχες υγειας και φαρμακων επιπεδου Ουγκαντας,μια επιλογη εχω και αυτη ειναι απλα η διαγραφη,το κλεισιμο των βιβλιων και η μεταναστευση σε αλλη χωρα ακομα και αν χρειαστει να δωσω εξετασεις στο αντιστοιχο επιμελητηριο της χωρας για να βγαλω εκει αδεια ασκησης.

 

Σαν αρχη καλο να θα ηταν να γινει μια οργανωμενη σταση πληρωμων των εισφορων που ληγουν τον Οκτωβριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχη καλο να θα ηταν να γινει μια οργανωμενη σταση πληρωμων των εισφορων που ληγουν τον Οκτωβριο.

 

Το πως θα πληρωθουν οι συνταξεις των ηδη συνταξιουχων του ΕΤΑΑ το εχεις σκεφτει, αν πραξουμε ετσι οπως προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα πληρωθουν οι συνταξεις των ηδη συνταξιουχων του ΕΤΑΑ το εχεις σκεφτει, αν πραξουμε ετσι οπως προτεινεις?

 

μα για αυτο ακριβως το προτεινω!!!!!! πιεση ασκεις οταν δημιουργεις προβλημα και οχι με ανουσιες συγκεντρωσουλες, που ειναι περισσοτερο ευκαιρια να δειξουν τις φατσουλες τους οι ψωνισμενοι με την πολιτικη μηχανικοι, δηθεν προστατες των δικαιωματων μας.

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Το πως θα πληρωθουν οι συνταξεις των ηδη συνταξιουχων του ΕΤΑΑ το εχεις σκεφτει, αν πραξουμε ετσι οπως προτεινεις?

 

Αυτό ακριβώς θα είναι αργότερα και το πρόβλημα. Αν οι περισσότεροι μηχανικοί από εδώ και πέρα δεν είναι πλέον ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ, ή διαγράφονται μόλις συμπληρώσουν 15ετία και τους έρθει το παλούκι των 8000 ευρώ ετησίως, τότε:

 

α) Δεν θα έχουν οι ίδιοι σύνταξη (δεν ξέρω αν παίρνεις κάτι με 15 χρόνια εισφορών...)

β) Δεν θα έχει χρήματα το ταμείο να πληρώνει τις συντάξεις των παλαιοτέρων

 

Επιπροσθέτως:

Γιατί οι γιατροί πληρώνουν κάτω των 2000 το εξάμηνο???? Οέο???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

και φυσικα φιλε Θεοδωρε θα ηταν χρησιμο να διατυπωσεις την δικη σου αποψη για καποια πιθανη μορφη αντιδρασης

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

μα για αυτο ακριβως το προτεινω!!!!!! πιεση ασκεις οταν δημιουργεις προβλημα και οχι με ανουσιες συγκεντρωσουλες, που ειναι περισσοτερο ευκαιρια να δειξουν τις φατσουλες τους οι ψωνισμενοι με την πολιτικη μηχανικοι, δηθεν προστατες των δικαιωματων μας.

 

Συμφωνώ! Αλλωστε, με τα συμπληρωματικά έντυπα πληρωμής που θα έρθουν οσονούπω, εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορώ να πληρώσω (είμαι στα 8000). Φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Θα γίνει πιστεύω αναγκαστική στάση πληρωμών από πολλούς συναδέλφους.

Γιατί λοιπόν να μη γίνει και οργανωμένη? (αν και για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται δύσκολο να γίνει τέτοια συνεννόηση)

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα πληρωθουν οι συνταξεις των ηδη συνταξιουχων του ΕΤΑΑ το εχεις σκεφτει, αν πραξουμε ετσι οπως προτεινεις?

 

Θα πληρωθούν σε ζωγραφιστά ευρώ ή αϊ οου γιους και σε κρατικά κουπόνια σούπερ μάρκετ. Εναλλακτικά υπάρχει η λύση να ζητήσουμε τα λεφτά του PSI πίσω, αλλά ο δικός σου ο Σαμαράς το υπέγραψε.

 

Δεν με άκουγες όταν σου τα 'λεγα νωρίς.

 

Όσο για μένα, προσωπικά χέστηκα για το πώς θα πληρωθούν οι συντάξεις του ταμείου. Περισσότερο με νοιάζει που δεν μπορώ να πληρώσω τις εισφορές μου (ενώ έχω κάθε καλή πρόθεση), παρά το τι θα φάει ο γέρος πρώην συνάδελφος.

 

Ξανά συγχαρητήρια στους συναδέλφους για την κινητοποίηση, την οποία θα τη στηρίξουμε και με δικό μας δίκτυο μηχανικών. Υπομονή μόνο, και παρακαλούμε μην βάλετε στενά όρια στις προθεσμίες συλλογής υπογραφών. Θα κινητοποιηθούμε και με ηλεκτρονική συλλογή υπογραφών σε online petition.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.