Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Έχεις δίκαιο.

Όποιος έχει περιουσιακά στοιχεία, κινητά και ακίνητα, καλό θα είναι να μην σταματήσει να πληρώνει αλλά να διαγραφεί.

Αν το κάνουν πολλοί, τότε θα βρεθεί και η φόρμουλα για την επανεγγραφή.

 

@ΚΑΝΑ

Η μαγική λέξη είναι... συμψηφισμός!

Αν σου χρωστά το ΤΣΜΕΔΕ π.χ. 1000€ και εσύ χρωστάς ΕΕΤΗΔΕ 1000€, τότε να πάνε να τα πάρουν από το ΤΣΜΕΔΕ... σε βάθος τριετίας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω - διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως ο νόμος δεν προβλέπει (ως σήμερα τουλάχιστον) κάποια ενέργεια σε όσους χρωστάνε το ταμείο τους.

Αυτό φυσικά όμως δεν μας λύνει το πρόβλημα.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να μπορούμε να διαγραφούμε από το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς την διαγραφή και από το ΤΕΕ, αλλά ούτε αυτό λύνει το πρόβλημα των υψηλών εισφορών!!!

Θα πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη μου ισχυρή κινητοποίηση κατά της αύξησης των εισφορών, γιατί ΑΥΤΟ είναι το βασικότερο πρόβλημά μας!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν προβλέπει, αύριο όμως? Επίσης για να μπορέσεις να διαγραφείς νομίζω θέλουν κ αποπληρωμή των χρεών οπότε μην τα αφήνετε να μαζεύονται κ να τοκίζονται, μετά δε θα μπορείτε ούτε καν να διαγραφείτε! Δηλαδή θέλω να κάνω διαγραφή επειδή δεν έχω λεφτά να τους πληρώνω κ δεν έχω λεφτά για να κάνω τη διαγραφή. Απίστευτη ομηρεία. Αλλά η εισφορά μας προς "ανέργους" γενικά εισφορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να συνεκτιμηθεί και ένας παράγοντας αντικρουόμενων συμφερόντων εγγεγραμμένων στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δηλαδή οι μη έχοντες εργασία ή οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν εισφορές σου λένε (δίκαια) ας είμαι ανασφάλιστος ας αρρωστήσω κι ας δω τι θα κάνω αλλά με το ζόρι να πληρώνω ή να χρεώνομαι εισφορές δεν έχω. Διότι και άρρωστος να μη είμαι κινδυνεύω να αρρωστήσω.

 

Οι έχοντες εργασία ή με δυσκολίες μεγάλες ή μικρές μπορούν να πληρώνουν εισφορές, ακόμα και όσοι έχουν χρόνια προβλήματα υγείας οπότε δεν μπορούν να μείνουν ανασφάλιστοι για κανένα λόγο, θα λένε (λογικά σκεπτόμενοι) αν το ταμείο δεν εισπράττει όσα έχει εκ του νόμου δικαίωμα να εισπράξει ή χάσει το δικαίωμα να πιέζει για να εισπράξει τότε κινδυνεύει ακόμα πιο πολύ να βαρέσει λουκέτο ή θα αρχίσει να κόβει νοσήλια, συντάξεις κλπ κλπ., διότι εκ του μή έχοντος τι να δώσει?

 

Ειλικρινά δεν γνωρίζω την λύση που δεν θα δημιουργούσε καταστάσεις αντικρουόμενων συμφερόντων (λογικά και δίκαια στην τελική για την κάθε πλευρά) μεταξύ συναδέλφων.

Σίγουρα μια λύση είναι τα ασφάλιστρα να είναι ευλόγα και εφικτά.

Πως? Με ποιους? Και στις ειδικές συνθήκες που υπάρχουν τώρα με εποπτείες από ΔΝΤ και ΕΕ?

 

Είναι ένα μεγάλο ερώτημα αυτό.

 

(καλό είναι να αποφύγουμε εκφράσεις του στυλ τι με νοιάζει εμένα που δεν έχω μια αν εσύ είσαι άρρωστος, ή αν θα λαμβάνεις την σύνταξη σου κλπ. Υπάρχουν και τώρα που μιλάμε παιδιά συνάδελφων που είναι σε νοσοκομεία, υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν σοβαρές και χρόνιες παθήσεις ή ακόμα και συνταξιούχοι που αν χάσουν κιαλλα τμήματα από την σύνταξη τους δεν θα έχουν τίποτα να σταθούν, παρ ότι επί χρόνια πλήρωναν στο ταμείο μας.)

 

Ας βρούμε λύσεις και όχι μετάθεση του προβλήματος η μία ομάδα σε άλλη ομάδα.

 

Άποψη μου φυσικά

Link to comment
Share on other sites

η λύση είναι απλή και εφαρμόζεται στις σοβαρές χώρες (π.χ. Αγγλία). Αποσύνδεση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από τα ασφαλιστικά ταμεία. Υπηρεσίες υγείας για όλους (άνεργους, εργαζόμενους κλπ κλπ) από την γενική φορολογία χωρίς προαπαιτούμενα. Από εκεί και πέρα τα ασφαλιστικά ταμεία θα είναι μόνο για την σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

΄σωστό κι αυτό φίλε...

αλλά μέχρι να ανακατώσουν όλη την τράπουλα ξανά και ισοδύναμα και άλλα καλλιτεχνικά βράσε όριζα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η λύση είναι οι εύλογες εισφορές. Ας καθορίσουμε λοιπόν ποια είναι η εύλογη εισφορά για έναν άνεργο μηχανικό. Η λογική μου λέει 0 ή μόνο κλάδος υγείας κ αυτός προαιρετικά μιας που με τα ίδια λεφτά οι ιδιωτικές ασφάλειες είναι πολύ καλύτερες.

Προς το παρόν όμως ο άνεργος μηχανικός ή γενικά αυτός που δεν εχει δυνατότητα να πληρώνει εισφορές μόνο να διαγραφεί έχει ως λύση. Αν το κάνουν πολλοί, σύντομα, το ΤΕΕ θα αναγκαστεί να βρει τη λύση γιατί αλλιώς θα καταρρεύσει. Αλλιώς θα καθυστερούν όσο πάει, τακτική που ακολουθούν πολύ αποτελεσματικά μέχρι τώρα σε βάρος αδύναμων κ απελπισμένων.

 

Επίσης αγαπητοί συνάδελφοι δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό εδώ. Ζητάμε να ισχύσει το αυτονόητο που ισχύει σε όλα τα υπόλοιπα ταμεία κ σε εμάς!

Edited by WeAreDead
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.

 

Οι έχοντες εργασία ή με δυσκολίες μεγάλες ή μικρές μπορούν να πληρώνουν εισφορές, ακόμα και όσοι έχουν χρόνια προβλήματα υγείας οπότε δεν μπορούν να μείνουν ανασφάλιστοι για κανένα λόγο, θα λένε (λογικά σκεπτόμενοι) αν το ταμείο δεν εισπράττει όσα έχει εκ του νόμου δικαίωμα να εισπράξει ή χάσει το δικαίωμα να πιέζει για να εισπράξει τότε κινδυνεύει ακόμα πιο πολύ να βαρέσει λουκέτο ή θα αρχίσει να κόβει νοσήλια, συντάξεις κλπ κλπ., διότι εκ του μή έχοντος τι να δώσει?

 

 

Δηλαδή για να έχουν αυτοί νοσήλεια και φάρμακα πρέπει να πεθάνω εγώ; Τι λογική είναι αυτή;

Και στα άλλα ταμεία δηλαδή πως σταματούν όποτε γουστάρουν;

Link to comment
Share on other sites

Και το ξαναβάζω...

 

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Είμαι σίγουρη πως στα δύσκολα χρόνια που ζούμε, έχετε όλοι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) αγανακτίσει από τις υποχρεωτικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ - οι οποίες θα εκτοξευτούν προσεχώς- και την αδυναμία να κάνουμε τουλάχιστον παύση εργασιών για όσο διάστημα θέλουμε (χωρίς φυσικά να μετράει ο χρόνος στα συντάξιμα χρόνια). Δηλαδή τη στέρηση του δικαιώματος να είμαστε άνεργοι!

Μια ομάδα συναδέλφων -προς τιμήν τους- ενδιαφέρθηκαν αρκετά και δε μείναν στα λόγια και τη γκρίνια. Συνέταξαν επιστολή προς το ΤΕΕ που αναλύει όλα τα παραπάνω, συνοδευόμενο από ΑΙΤΗΣΗ για πράξεις από πλευράς ΤΕΕ.

 

Θέλω να πιστεύω πως δε θα μείνετε ασυγκίνητοι από το δράμα που περνούμε όλοι μας και θα κάνετε το ελάχιστο: θα υπογράψετε [ΟΝΟΜΑ-ΕΙ

ΔΙΚΟΤΗΤΑ-Α.Μ.ΤΕΕ. ]

την αίτηση (αφού φυσικά τη διαβάσετε και συμφωνήσετε) και θα την προωθήσετε σε όσους συναδέλφους ξέρετε.

 

Αφού συγκεντρωθούν οι υπογραφές ξεχωριστά από εμάς, θα ανακοινωθούν σύντομα και τα σημεία συγκέντρωσης όλων των αιτήσεων ανά την Ελλάδα.

 

Η όλη διαδικάσία ξεκίνησε και προχώρησε μέσω facebook (https://www.facebook.../nomikokenotee/)

 

Επισυνάπτω την επιστολή και την αίτηση.

 

Ελπίζω σε μεγάλη κινητοποίηση, γιατί με 500 και 1000 υπογραφές δε κάνουμε κάτι, όταν στην Ελλάδα υπάρχουν 100000 μηχανικοί...

 

Ευχαριστώ!

ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ: ΜΑΖΕΨΤΕ ο καθένας όσες υπογραφές μπορεί και σύντομα θα ανακοινωθούν και οι διευθύνσεις αποστολής ώστε να συγκεντρωθούν όλες μαζί.

ΑΊΤΗΣΗ τελική _ έκδοση 1η .pdf

επιστολη τελική _ έκδοση 1η .pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχουν αυτοί νοσήλεια και φάρμακα πρέπει να πεθάνω εγώ; Τι λογική είναι αυτή;

Και στα άλλα ταμεία δηλαδή πως σταματούν όποτε γουστάρουν;

 

αν πρόσεξες γράφω και αυτό στο ίδιο ποστ.

....

....

Δηλαδή οι μη έχοντες εργασία ή οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν εισφορές σου λένε (δίκαια) ας είμαι ανασφάλιστος ας αρρωστήσω κι ας δω τι θα κάνω αλλά με το ζόρι να πληρώνω ή να χρεώνομαι εισφορές δεν έχω. Διότι και άρρωστος να μη είμαι κινδυνεύω να αρρωστήσω.

...

 

η άποψη μου ήταν ότι υπάρχουν αντικρουόμενα συμφερόντων (δικαιώματα θες, λογικές θες) εγγεγραμμένων στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν λέω αυτό καλό αυτό κακό... λέω ότι πρέπει να συνεκτιμηθεί ως πρόβλημα για να μπορεί να βγει λύση.

Αν το παραβλέψεις τότε κάποιοι θα είναι μαζί σου και κάποιοι ενάντια (όχι απλά ουδέτεροι ή αδιάφοροι). Πιθανά κι αυτό να είναι ένας παράγοντας μικρής συμμετοχής (που εσύ διαπιστώνεις) στην πρωτοβουλία που προβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.