Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Toxus1

Συμφωνώ σε όλα 100%... Και εγώ ξεκίνησα με άλλα όνειρα, δούλευα εργοτάξιο 10ωρα και Σάββατα πολλές φορές, αλλά το γούσταρα. Τώρα τη βγάζω με κανά ΠΕΑ...

Εχω ξενερώσει πάντως από την εξελιξη αυτή αρκετά..Εχω απογοητευτεί από πολλά πράγματα του επαγγέλματος και κάτι μέσα μου έχει σπάσει...

Δεν σου κρύβω ότι κοιτάζω για αλλού. Το πρόβλημα είναι ο χρόνος γιατί πάνω κάτω είμαστε συνομήλικοι (ίσως λίγο πιο πάνω εγω...και έχω μία σχέση αλλά δεν μου φταίει σε τίποτα να την καθυστερώ επειδή δεν "έχω τακτοποιηθεί") :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι 45 ετών με τρία παιδιά, πρόσφατα ολοκλήρωσα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Τι μπορώ κατά τη γνώμη σας να κάνω αν φύγω από το ΤΕΕ? (γιατί εγώ τα βλέπω όλα μαύρα???)

 

Θα επαναδιατύπωνα την ερώτησή σου. Τι θα χάσεις και τι θα κερδίσεις αν φύγεις από το ΤΕΕ. Προσωπικά το σκεφτόμουνα πάνω από χρόνο, μέχρι να υποβάλλω αίτηση διαγραφής. Γενικά δεν μπορώ την κοροιδία. Άκου λέει δεν μπορείς να φύγεις...

Τέλοσπαντων, είμαι και ιδιαίτερη περίπτωση, γιατί ποτέ δε με συγκίνησε ουσιαστικά το επάγγελμα. Θα αποχωρούσα ανεξάρτητα από τις εισφορές. Επομένως, δεν είμαι σε θέση να συμβουλεύσω κανέναν υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα για διαγραφή με βλέπω, διότι δεν μπορώ να πληρώνω τις εισφορές, αλλά η απορία μου είναι τι θα κάνω μετά! Δουλειές δεν υπάρχουν ούτως ή άλλως, οπότε η μόνη μου ευκαιρία για δουλειά φαίνεται να είναι τώρα, σαν ελεύθερος επαγγελματίας (είμαι ελεγκτής δόμησης - πήρα 2 εντολές σε 5 μήνες (!), κανένα ΠΕΑ, κανένα μάθημα σε ΙΕΚ, αν υπάρχει λίγη τύχη και κανένα αυθαίρετο....). Αν κόψω το ΤΕΕ δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα από τα παραπάνω. Τι γίνεται μετά? οέο??

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα σε ΙΕΚ προυποθέτουν ΤΕΕ; Δε νομίζω. Θα το ψάξω όμως.

Πάντως το κύμα διαγραφών έχει γίνει πλέον τσουνάμι και πιθανολογώ ότι το θέμα θα πάρει κάποια οδό αργά ή γρήγορα, υπό την έννοια ότι θα απλοποιηθούν οι διαδικασίες διαγραφής και επανεγγραφής στο ΤΕΕ. Διαφορετικά θα το καταργήσουν μόνοι τους, αφού ούτε νέες εγγραφές πολυγίνονται.

 

Φυσικά τα προβλήματα του επαγγέλματος παραμένουν, πέραν από τις τρικλοποδιές του ΤΕΕ. Δηλαδή τα χρήματα που κερδίζετε είναι περισσότερα από αυτά που θα εξοικονομούσατε όντας διαγεγραμμένοι από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ; Γιατί αν, οικονομικά, είναι κανείς μηχανικός συγκρίσιμος με κάποιον που κάθεται και δε δουλεύει...για μένα δεν τίθεται θέμα. Αν μην τι άλλο, ξεκουράζεται και το μυαλό από όλο αυτό το άγχος.

 

Δηλαδή, δε γίνεται να δουλεύω ως μηχανικός της πιάτσας και τελικά να μου μένουν 200 ευρώ π.χ. το μήνα. Δουλευόμαστε. Καλύτερα σπίτι, βόλτα στη θάλασσα και επανεξέταση του επαγγελματικού μέλλοντός μου. Φυσικά διαγραφή από το ΤΕΕ και παύση επιτηδεύματος στη ΔΟΥ για να μη με χρεώνουν αυτά που ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ ότι βγάζω.

 

Ίσως τότε θυμηθούν ότι με χρειάζονται άλλωστε. Πάντως δεν πρόκειται να περιμένω να αλλάξουν στάση αυτοί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν φύγεις από το ΤΕΕ όλα αυτά τα ξεχνάς....Αυτό έλεγα και στον φίλο παραπάνω ότι πολύς κόσμος μηχανικοί από τέτοιου είδους δουλειά ζει. Και εγώ μαζί (εκτός από αυθαίρετα... :mrgreen: άρα Κάτια είμαι σ χειρότερη μοίρα). Το θέμα είναι το μετά....πέραν μηχανικού. Πχ σκέφτομαι μέσω της αδελφής μου να ασχοληθώ με μάρκετιγκ, ίσως πάω σε κάποια σχολή για σεινάρια e-marketing...σκεψεις κάνω πολλλές.

Κάτια συζήτησε και με τον σύζυγο (δεν ξέρω με τι ασχολείται ο άνθρωπος) εναλλακτικές μορφές εργασίας...Και γενικά δεν είναι ντροπή από φίλους, συγγενείς, γνωστούς να παίρνεις απόψεις και ίσως βοήθειες πανω στο θέμα του επαγγέλματος...Σκέψου τι άλλο θα σου άρεσε, ή θα μορούσες να κάνεις με ή χωρίς βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Toxus1

Συμφωνώ σε όλα 100%... Και εγώ ξεκίνησα με άλλα όνειρα, δούλευα εργοτάξιο 10ωρα και Σάββατα πολλές φορές, αλλά το γούσταρα. Τώρα τη βγάζω με κανά ΠΕΑ...

Εχω ξενερώσει πάντως από την εξελιξη αυτή αρκετά..Εχω απογοητευτεί από πολλά πράγματα του επαγγέλματος και κάτι μέσα μου έχει σπάσει...

Δεν σου κρύβω ότι κοιτάζω για αλλού. Το πρόβλημα είναι ο χρόνος γιατί πάνω κάτω είμαστε συνομήλικοι (ίσως λίγο πιο πάνω εγω...και έχω μία σχέση αλλά δεν μου φταίει σε τίποτα να την καθυστερώ επειδή δεν "έχω τακτοποιηθεί") :smile:

 

Εσένα σου άρεσε η δουλειά, εμένα όχι. Εκεί είναι η διαφορά. Εμένα μου αρέσει περισσότερο π.χ. ο προγραμματισμός και η μαθηματική σκέψη, παρά να "ελέγχω" αν κάνει κάποιος τη δουλειά του σωστά. Βαριέμαι. Εν μέσω γενικής έντασης "απαγκιστρώθηκα" από το χώρο (προέρχομαι από οικογένεια μηχανικών), οπότε βλέπω τα πράγματα πολύ ήρεμα. Ε τώρα με την κρίση ένας λόγος παραπάνω να φύγω.

Επίσης συναναστρέφομαι με μηχανικούς διαφόρων ειδικοτήτων, ηλικιών αλλά και υφής της εργασίας τους. Έχω διάφορα ερεθίσματα και παραστάσεις, οπότε βλέπω ότι γενικά στο χώρο των μηχανικών είναι τραγικά τα πράγματα (π.χ. νέοι με ΤΣΜΕΔΕ δουλεύουν σε γραφεία με 0 αποδοχές - τους κάνουν τη χάρη να παίρνουν εμπειρίες λέει).

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα σε ΙΕΚ προυποθέτουν ΤΕΕ; Δε νομίζω. Θα το ψάξω όμως.

 

 

Ναι, προϋποθέτουν, γιατί πλέον οι μηχανικοί που διδάσκουν σε ΙΕΚ (μιλάω για δημόσια), κόβουν Α.Π.Υ. Δεν ξέρω για τα ιδιωτικά, αλλά φαντάζομαι ότι και σ'αυτούς κάποια απόδειξη θα πρέπει να κόψεις (λογικά...)

 

Κάτια συζήτησε και με τον σύζυγο (δεν ξέρω με τι ασχολείται ο άνθρωπος) εναλλακτικές μορφές εργασίας...Και γενικά δεν είναι ντροπή από φίλους, συγγενείς, γνωστούς να παίρνεις απόψεις και ίσως βοήθειες πανω στο θέμα του επαγγέλματος...Σκέψου τι άλλο θα σου άρεσε, ή θα μορούσες να κάνεις με ή χωρίς βοήθεια

 

Και ο άντρας μου μηχανικός είναι χαχαχα! Μισθωτός όμως (προς το παρόν...) Ο μισθός του έχει υποστεί μείωση άνω του 50%.

Κι όσο για την αγορά εργασίας έξω, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, στις ελάχιστες δουλειές που υπάρχουν, δίνουν μισθό κάτω από 400 ευρώ πλέον και αυτά χωρίς ασφάλεια... που σημαίνει ότι φεύγοντας εγώ από το ΤΣΜΕΔΕ τώρα, κινδυνεύω να μείνω και χωρίς σύνταξη και να χάσω τα 18 χρόνια που έχω πληρώσει (νομίζω πως θέλεις έστω 20 για να πάρεις κάτι...)

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Ναι, προϋποθέτουν, γιατί πλέον οι μηχανικοί που διδάσκουν σε ΙΕΚ (μιλάω για δημόσια), κόβουν Α.Π.Υ. Δεν ξέρω για τα ιδιωτικά, αλλά φαντάζομαι ότι και σ'αυτούς κάποια απόδειξη θα πρέπει να κόψεις (λογικά...)

 

 

. που σημαίνει ότι φεύγοντας εγώ από το ΤΣΜΕΔΕ τώρα, κινδυνεύω να μείνω και χωρίς σύνταξη και να χάσω τα 18 χρόνια που έχω πληρώσει (νομίζω πως θέλεις έστω 20 για να πάρεις κάτι...)

 

ΑΠΥ μπορεις να κοψεις κ ως ελευθερος επαγγελματιας εγγεγραμμενη στο ΤΕΒΕ. Μονο που στο ΤΕΒΕ διαγραφεσαι και επανεγγραφεσαι οσες φορες θες.

 

Επισης, συνταξη κατοχυρωνεις στο ΤΣΜΕΔΕ στα 15 χρονια ασκησης επαγγελματος, μονο που πλεον πρεπει να φτασεις 67 χρονων για να την παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ετήσια έσοδά σου είναι μέχρι 5000 ευρώ νομίζω, δε χρειάζεται ΑΠΥ. Γίνονται διάφορες παρακρατήσεις παραπάνω λόγω ΙΚΑ (;), αλλά αυτά είναι ψίχουλα μπροστά στο φόρο που θα αντιμετωπίσεις από τα φοβερά αντικειμενικά κριτήρια των ατσίδων εάν ανοίξεις πάλι παρτίδες στην εφορία και δηλώσεις μηχανικός.

Τώρα, για τα Δημόσια ΙΕΚ ζητάνε λογαριασμό να σου καταθέτουν τα χρήματα. Σε Ιδιωτικά το ίδιο. Αυτά τα λίγα ξέρω από συζητήσεις. Από κει πέρα, αν χρειάζεται να είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ για να διδάξεις π.χ. Αντοχή των Υλικών ή Τεχνικό Σχέδιο, δεν το γνωρίζω. Πολύ αμφιβάλλω ωστόσο ότι χρειάζεται.

Εδώ Μηχανική διδάσκουν π.χ. Φυσικοί ή απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ. Στο ΤΕΕ είναι αυτοί; Ε δε νομίζω.

To TEE έχει άμεση σχέση με τη σφραγίδα...και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήθηκαν πολλές άσχημες καταστάσεις για πολλούς συναδέλφους και ιδιαίτερα για τους νέους, με την σκ#τοκατάσταση που επικρατεί στην χώρα.

Πιστεύω ότι θα υπάρξουν σύντομα αλλαγές γενικά στο θέμα των ασφαλιστικών ταμείων και στις διάφορες εισφορές που πληρώνουμε, όπως του ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ ιδιαίτερα για εμάς τους μηχανικούς.

Τα πράγματα οδηγούνται σε αδιέξοδο λόγω οικονομικής κρίσης και οι μαφίες του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΕΕ το ξέρουν και το βλέπουν κάθε μέρα και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν το καθεστώς που ήξεραν. Η συντήρηση αυτού του καθεστώτος βασιζότανε στην αρχή του γενικού τσιμπολογήματος που γινότανε τόσα χρόνια εις βάρος μας των μηχανικών και της υπόλοιπης κοινωνίας.

Τσιμπούσαν από τις ανά 6μηνο εισφορές, τσιμπούσαν από τις κρατήσεις των οικ. αδειών από εμάς και από τους ιδιοκτήτες, τσιμπούσαν από τα δημόσια έργα, τσιμπούσαν για χρόνια από τις άτοκες 15ήμερες καταθέσεις μας στις ΕΤΕ, δηλαδή όλο τσιμπούσαν.

Τώρα λοιπόν αυτό μας τελείωσε και η ήρθε η ώρα να τσιμπήσουν το τρίτο το...μετά την επιμήκυνση πακέτο!

 

ΥΓ Ας δούμε την μείωση εισφορών που έγινε στο ΙΚΑ για παράδειγμα.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.