Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες...

 

Στην περιφέρεια θα πάτε με τα εξής έγγραφα:

 

1. φωτ/πία Ταυτότητας

2. Γνήσιο αντίγραφο του πτυχίου σας και άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ (όποιος έχει

από ΤΕΕ)

3. Υπεύθυνη Δήλωση που θα γράφει... ότι

 

Κάνω παύση του επαγγέλματός μου του .................. μηχανικού από .... /..... 2012 και από

όλες τις ιδιότητες με Α.Μ. ΤΕΕ ............... και Α.Μ. ΤΣΜΕΔΕ ............ ... προκειμένου να

διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ

 

το "προκειμένου ..." είναι δικό μου μια και στην περιφέρεια πάμε συνήθως ... για χορήγηση

σύνταξης

 

4. Αίτηση που μπορεί να υπάρχει και εκεί και θα λέει

 

Σας υποβάλω υπεύθυνη Δήλωση με την οποία δηλώνω ότι κάνω παύση ασκήσεως

επαγγέλματος από όλες τις ιδιότητες

του ........... μηχανικού από .../.../ 2012 και παρακαλώ για την χορήγηση πιστοποιητικού

προκειμένου να το χρησιμοποιήσω

στο ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ για την διαγραφή μου

 

Με αυτά η περιφέρεια εκδίδει ένα πιστοποιητικό (ότι δηλώσατε παύση κλπ) και ένα διαβιβαστικό προς ΥΠΕΧΩΔΕ!

 

Αίτηση, ΥΔ, δικαιολογητικά και έγγραφα δίδονται εις 5πλούν (τουλάχιστον για την σύνταξη) πάρτε τα και σεις έτσι μπορεί να τα χρειαστείτε και κάπου αλλού...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να σας συγχαρώ ή να σας (μας φυσικά!) συλλυπηθώ! Από ό,τι το βλέπω, οι περισσότεροι διαγραμμένοι θα καταλήξουμε (δυστυχώς...).

Να πω καταρχήν για το ΤΣΜΕΔΕ ότι καλύτερα να πληρώσεις μερικούς τόκους, παρά όλο το ποσό και να περιμένεις επιστροφή. Εγώ που είχα κάποια στιγμή να πάρω 250 ευρώ επιστροφή, τα πήρα με καθυστέρηση 3 ετών!'

 

Εχω όμως και μία απορία: Τι σκοπεύετε να κάνετε τώρα? Επαγγελματικά εννοώ. Γιατί η απορία μου αυτή είναι: ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ? (the day after ένα πράγμα, αν θυμάται κανείς την ταινία...)

Link to comment
Share on other sites

Κάτια, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, διότι λίγο αφού έγινε δεκτή η αίτησή μου για διαγραφή, βρήκα δουλειά και μάλιστα καλή. Τώρα περιμένω μόνο την απόφαση προκειμένου να πάω ένα αντίγραφο και στο λογιστήριό τους και να σταματήσουν να πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ. Από τη δουλειά αυτή με βρήκε κι ένας ομογενής από Μελβούρνη, ο οποίος μου προσέφερε αντίστοιχη εργασία εκεί, λόγω έλλειψης κόσμου που να κατέχει το αντικείμενο. Οπότε όταν δω τα σκούρα (γιατί μ αυτά που έρχονται ακόμα κι εγώ θα τα δω), σκέφτομαι σοβαρά να μαζέψω τα μπογαλάκια μου και να αφήσω πίσω και ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και κράτος και εισφορές και γραφειοκρατία και φόρους και τα πάντα.

 

Όσο για το τι γίνεται μετά γενικά, ούτως ή άλλως ΑΜ ΙΚΑ έχεις βγάλει (για το περίφημο 4% παροχή σε χρήμα του ΙΚΑ). Ψάχνεις για δουλειά, κι αν βρεις, πας και βγάζεις βιβλιάριο ΙΚΑ. Ούτως ή άλως αν όντως γίνει αυτό που λένε και ενταχθεί και το ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ, την ίδια ασφάλιση θα έχουν ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ. Τον τίτλο του μηχανικού δεν μπορούν να στον αφαιρέσουν εφόσον το σπούδασες και πήρες πτυχίο. Μόνο την άδεια ασκήσεως επαγέλματος. Πράγμα μάλλον θετικό καθότι θα μπορείς να πουλήσεις τον εαυτό σου ως μηχανικό αλλά χωρίς εισφορές ΤΣΜΕΔΕ στον οποιονδήποτε δυνητικό εργοδότη.

 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ούτε cent τσακιστό σε τόκους υπερημερίας εφόσον δεν ευθυνόμουν εγώ για την καθυστέρηση.

 

Και εννοείται ότι θα πρέπει να μας συγχαρείς...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Polyzois είναι μηχανικός Πληροφορικής. Υπάρχει λόγος ο άνθρωπος αυτός να είναι στο ΤΕΕ, γεγονός που συνεπάγεται πάγιες ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ - οι οποίες μάλιστα αυξάνονται;! Κανένας απολύτως (λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό). Το επαγγελματικό του μέλλον είναι ουσιαστικά ανεξάρτητο από τη συμμετοχή του ή μή στο ΤΕΕ. Δε βλέπω ποιο το κίνητρο να μείνει μέλος του. Αντιθέτως, βλέπω πολλά αντικίνητρα, που μάλιστα πολλαπλασιάζονται από την αδιάλλακτη στάση του ΤΕΕ.

Κοροιδία σκέτη. Αντί να προσφέρει κίνητρα να μείνει ο μηχανικός μέλος του, προβάλλει εμπόδια για να μη φύγει. Γραφειοκρατικά εμπόδια - αν είναι δυνατόν..."προοδευτική" στάση από το χώρο που θεωρητικά κινεί τα νήματα της ανάπτυξης της χώρας.

Το ΤΕΕ απλά μονοπωλεί τα επαγγελματικά δικαιώματα. Αποχώρηση από το ΤΕΕ δεν ισοδυναμεί με απομάκρυνση από το χώρο των μηχανικών. Απλά δεν μπορείς να υπογράψεις αυθαίρετα, ενεργ. επιθεωρήσεις, ημιυπαίθριους κλπ. ή να ελέγξεις άλλους που τα υπέγραψαν.

Γενικά το επάγγελμα του μηχανικού, στα μάτια μου, έχει γίνει πλέον κακοπληρωμένο, ενώ παράλληλα εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικά υπεύθυνο (βλ. συνεχή αλλαγή νόμων, κανονισμών, υπερφορολόγηση, γραφειοκρατία, κατηγορίες για φοροδιαφυγή, ισόβιες ποινικές ευθύνες κ.α.).

Αυτό που λέω με λίγα λόγια, είναι ένα "όχι ευχαριστώ". Χωρίς φωνές και υστερίες. Ή θα σεβαστείτε το επάγγελμα του μηχανικού ή δεν το ασκώ. Δόξα τω Θεώ, σπούδασα για να μπορώ να σκέφτομαι και να κρίνω. Κρίνω λοιπόν, ότι η διαμορφωθείσα κατάσταση είναι ασύμφορη για το μηχανικό. Προτιμώ να ασκήσω άλλο επάγγελμα, με περίπου τα ίδια χρήματα αλλά σαφώς λιγότερο άγχος. Δεν υπάρχει λόγος να με τρελάνουν - η ζωή είναι μικρή.

Προσωπικά σπουδάζω εδώ και λίγο καιρό για δεύτερο πτυχίο εκτός Πολυτεχνείου (σημειωτέον ότι ήδη σπούδαζα σε δεύτερη Πολυτεχνική Σχολή από όπου διεγράφηκα γιατί συνειδητοποίησα ότι πάλι στο κ*λοΤΕΕ θα κατέληγα). Παράλληλα έχω δύο Μεταπτυχιακά πλέον και γενικότερα εχω ξεκινήσει ακαδημαική καριέρα, ανοίγοντας και πόρτες του εξωτερικού. Ουσιαστικά διανύω δεύτερη νιότη και το εννοώ πραγματικά ότι αισθάνομαι ελεύθερος φεύγοντας από το ΤΕΕ (βέβαια εμένα δεν έχει εγκριθεί η αίτηση διαγραφής μου ακόμα, οπότε μην το γρουσουζεύουμε. Ωστόσο, τελικά θα με διαγράψουν αναδρομικά, αυτό είναι σίγουρο...).

Άκου λέει τι θα κάνουμε "μετά¨ :)...Εγώ απορώ: "Μέχρι τώρα" τι έκανα;

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Polyzois είναι μηχανικός Πληροφορικής. Υπάρχει λόγος ο άνθρωπος αυτός να είναι στο ΤΕΕ, γεγονός που συνεπάγεται πάγιες ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ - οι οποίες μάλιστα αυξάνονται;! Κανένας απολύτως (λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό). Το επαγγελματικό του μέλλον είναι ουσιαστικά ανεξάρτητο από τη συμμετοχή του ή μή στο ΤΕΕ. Δε βλέπω ποιο το κίνητρο να μείνει μέλος του. Αντιθέτως, βλέπω πολλά αντικίνητρα, που μάλιστα πολλαπλασιάζονται από την αδιάλλακτη στάση του ΤΕΕ.

 

Φυσικά και δεν έπρεπε εξ αρχής να γραφτεί....επεσε θύμα του συστηματος, ότι τάχα όλοι οι απόφοιτοι Πολυτεχνικών σχολών γράφονται στο ΤΕΕ...Προπαγάνδα και έτσι, για τον συγκεκριμένο το ΤΕΕ είναι παντελώς άχρηστο

 

Απλά δεν μπορείς να υπογράψεις αυθαίρετα, ενεργ. επιθεωρήσεις, ημιυπαίθριους ή να ελέγξεις άλλους που τα υπέγραψαν.

 

Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις τίποτε...Ξεχνας το μηχανικός, εκτός αν μιλάμε για κανά μηχανικό πωλήσεων και σχετικά.....Αν εσύ σαν ΠΜ και εγώ σαν ΜΜ φύγουμε από το ΤΕΕ....πάπαλα το μηχανιλίκι. Οτιδήποτε άλλο ναι. Και πες μου ένας 40αρης πχ τι άλλο να πέει να κάνει αν δεν έχει αλλού άκρη?

 

 

Γενικά το επάγγελμα του μηχανικού, στα μάτια μου, έχει γίνει πλέον κακοπληρωμένο..

 

Μα είναι καιρό τώρα....Και έχει περάσει και στην κοινωνία. Πες σε κάποιον ότι είσαι μηχανικός, να δεις τι θα πουν...Ο άνθρωπος πεινάει....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το μηχανιλίκι είναι: "...αυθαίρετα, ενεργ. επιθεωρήσεις, ημιυπαίθριους κλπ. ή να ελέγξεις άλλους που τα υπέγραψαν."

 

Πολύ περιορισμένο μου ακούγεται το αντικείμενο του μηχανικού. Εδώ είναι που διαφωνώ και για αυτό δε θα μου λείψει το ΤΕΕ.

 

(φιλικά το λέω εντελώς, δεν έχω διάθεση να διαφωνήσω μέσω forum και γι' αυτό άλλωστε δε γράφω συχνά).

Edited by Toxus1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν με κατάλαβες...Αυτά που ανέφερες φυσικά και δεν είναι δουλειά μηχανικού απλά εκεί κατάντησε το επάγγελμα, πολλοί με αυτά δουλεύουν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ...καταλαβαίνω αλλά πάλι δεν το δέχομαι. Τι σημαίνει "εκεί κατάντησε το επάγγελμα";

Μάλλον είμαι ρομαντικός, αλλά δε συμφωνώ με αυτές τις πάγιες αντιλήψεις...(αυτό είναι το επάγγελμα, το ΤΕΕ δε σε διαγράφει ποτέ, δε γίνεται να ξανασπουδάσεις από την αρχή, μετά το στρατό δε θα εχεις όρεξη, μεταπτυχιακό+δουλειά δε γίνεται, προπτυχιακό+διδακτορικό δε γίνεται ).

Όπως καταλαβαίνεις τα έχω καταρρίψει όλα αυτά. Επομένως είναι στο χέρι του καθ' ενός. Δεν μπορώ να δεχθώ από μηχανικό να στριμώχνεται σε καλούπια. Οπωσδήποτε πρέπει να ζήσουμε ναι, απλά, αν ασκείς ένα επάγγελμα που δε σε γεμίζει -και απλά σε ζει-, παράλληλα οφείλεις να ψάχνεις και κάτι άλλο. Φυσικά μέχρι τότε το ασκείς - όχι μοιρολατρικά πάντως. Εμένα τουλαχιστον η τακτική αυτή με έχει ωφελήσει πολύ (ακόμα και από τη σκοπιά της ψυχικής υγείας). Είναι στάση ζωής.

Κατ' αρχάς, νιώθω 10 χρόνια νεότερος (μην πω 15).

 

Δεν είμαι πολύ μακρυά από τα 40 πάντως. Γύρω στα 35. Για να σε προλάβω, είμαι παντρεμένος (παιδιά δεν έχουμε οχι :/).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 45 ετών με τρία παιδιά, πρόσφατα ολοκλήρωσα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Τι μπορώ κατά τη γνώμη σας να κάνω αν φύγω από το ΤΕΕ? (γιατί εγώ τα βλέπω όλα μαύρα???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.