Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Τι ιδιοτητα και σαχλαμαρες τούμπανα.....Τα λεφτά θέλουν να μαζεύουν.

Τα ξέρουμε αυτά βρε Φαέθωνα, αυτό λέμε να αλλάξει γιατι είναι κουλό.... Τι πάει να πει ιδιότητα? Πλανητάρχης είσαι? Βγάλανε εκεί έναν νόμο που σου λέει ελεύθερος επαγγελματίας....Τι ελ.επαγγελματίας? Οσους ξέρω μηχανικούς είναι άνεργοι. Η λέξη μηχανικός, μπαίνει άνετα στα ανέκδοτα, και θα μας πουν για ιδιότητες και βλακείες...

Τώρα όμως που έχει αρχίσει να σταματάει το παραδάκι από τη στάση πληρωμών, θα κλείσει το μαγαζί....

Τους βλέπω στην ανεργία...Αραγε αυτοί στο ΤΣΜΕΔΕ δικαιούνται επίδομα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ήταν δικά μου λόγια αλλά αυτών που αποφάσισαν. Ξέχασα να βάλω τα quotes...

 

agiannis78, την γνωρίζω την απόφαση αλλά και σήμερα ακόμα (12 χρόνια μετά), η διαγραφή είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Όπως επίσης δεν γνωρίζουμε τους όρους της διαγραφής ή και της επανεγγραφής....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς!

12 χρόνια πέρασαν και δεν έχει γίνει τίποτα.

Και αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει από το ΤΕΕ χωρίς πολλά πολλά.

 

Ευθύνη μας λοιπόν είναι να καλούμε τις παρατάξεις που στηρίζουμε και το προεδρείο του ΤΕΕ να συμμορφωθούν προς τη νομιμότητα και τις υποδείξεις του ΣτΠ.

Ας αφήσει ο πρόεδρος του ΤΕΕ τις προσκλήσεις για απεργίες, πορείες κ.λπ. και ας κάνει κάτι εδώ και τώρα, κάτι που είναι στο χέρι του.

Δεν χρειάζεται να πιέσει κανέναν άλλον γι αυτό πέρα από τον εαυτό του!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι/ισσες, καλημέρα κι από μένα.

 

Απλώς ενημερωτικά, ήθελα να σας πω ότι μαζί με τις εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες) αιτήσεις διαγραφής από το ΤΕΕ, έγινε δεκτή και η δική μου από τον Απρίλιο. Άσχετα αν λόγω τυπογραφικού λάθους στην απόφαση ακόμα περιμένω τη βεβαίωση διαγραφής. Η αίτησή μου ήταν γενικής φύσεως, λογικό αφού δεν προβλέπεται διαγραφή για να υπάρχει ειδική αίτηση για αυτό, λόγω ανεργίας και όχι για κανέναν άλλο λόγο και τα επισυναπτόμενα που κατάθεσα ήταν τα εξής:

 

- Λήξη εργασιών ως ελεύθερος επαγγελματίας από την εφορία (θα μπορούσε να είναι και βεβαίωση απόλυσης ή παραίτησης)

- Υπεύθυνη δήλωση ν.1599 ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού με κανέναν τρόπο.

- Την απόφαση του Συνηγόρου του Πολίτη από το 2002 (μπορεί να κάνω και λάθος στο έτος) με την οποία φαίνεται ότι δεν ασφαλίζεται η ιδιότητα, αλλά η εργασία.

 

Χωρίς πολλά-πολλά και μόλις με ένα τηλεφώνημα έμαθα ότι τέλος Απριλίου που συνεδρίασε η Διοικούσα Επιτροπή το αίτημά μου έγινε δεκτό και μάλιστα θα έχει

αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία κατάθεσης του αιτήματος (27/3) και όχι την ημερομηνία λήψης της απόφασης (29/4). Οπότε πλέον περιμένω να μου έρθει η απόφαση για να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ κι αφού έχω αφήσει απλήρωτο το πρώτο εξάμηνο του '12 για προφανείς λόγους, να πάω περιχαρής με την απόφαση στο χέρι και να τους πω ότι θα πληρωθούν μόνο οι 3 πρώτοι μήνες κι αυτοί χωρίς προσαυξήσεις αφού ήταν θέμα του ΤΕΕ κι όχι δικό μου.

 

Από το ΤΕΕ μου είπαν πως θα μου ζητήσουν και μια βεβαίωση Παύσης εργασιών από την Περιφέρεια με ημερομηνία παύσης την ημερομηνία που έκανα την αίτηση στο ΤΕΕ. Έχει κανείς από εδώ υπόψη του τι άλλο μπορεί να μου ζητήσουν για να μην τρέχω σαν το βλάκα δεξιά κι αριστερά να μαζέψω χαρτιά τελευταία στιγμή όταν θα πάω για τη διαγραφή κι από το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή τύχη και δύναμη σε όλους μας (θα τη χρειαστούμε).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Πολυζώη, απλά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μπήκες στη διαδικασία να ενημερώσεις.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, καθώς υπέβαλλα πρόσφατα αίτηση διαγραφής και εγώ και προφανώς βρίσκομαι σε στάδιο προγενέστερο από εσένα. Μπορώ όμως να σε παραπέμψω εδώ: http://www.facebook.com/#!/groups/nomikokenotee/

 

Διαβάζοντας το μήνυμά σου, συνειδητοποιώ ότι δεν συνυπέβαλλα στα δικαιολογητικά υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού - ενδεχομένως να το υποβάλλω συμπληρωματικά. Καλή ιδέα. Επίσης έχω το δίλημμα με το θέμα του ΤΣΜΕΔΕ, αν δηλαδή πρέπει να πληρώσω το τρέχον εξάμηνο και να μου επιστραφεί το τμήμα που θα έχω διαγραφεί ή να πράξω όπως εσύ, δηλαδή να το αφήσω απλήρωτο. Επίσης αυτό με την περιφέρεια...δεν είχα κάνει ποτέ έναρξη στην Περιφέρεια ούτε γνωρίζω τι είναι καν αυτό.

 

Λοιπόν καλή λευτεριά...ομολογώ ότι ζηλεύω :).

Link to comment
Share on other sites

φίλε Toxus1,

 

ούτε κι εγώ είχα κάνει ποτέ έναρξη στην Περιφέρεια και το είπα στην ευγενέστατη κυρία που ασχολείται με τις διαγραφές στο ΤΕΕ (για να έχουν αναθέσει σε συγκεκριμένο άτομο ο,τι έχει να κάνει με διαγραφεί μόνο να φανταστώ μπορώ το όγκο των αιτήσεων). Παρόλα αυτά, με διαβεβαίωσε ότι είναι κάτι το οποίο θα μου το ζητήσουν οπωσδήποτε από το ΤΣΜΕΔΕ και με προέτρεψε να πάω να το βγάλω για να μην τρέχω μετά κι ότι δεν έχει να κάνει με το αν είχα κάνει έναρξη εκεί. Έχε το υπόψη σου για την μαγική εκείνη στιγμή που θα σου έρθει κι εσένα η διαγραφή στο χέρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...σε ποιον όροφο είναι αυτή η κυρία επί των διαγραφών;

Στο πρωτόκολλο δε θυμάμαι να με ανέλαβε κάποια ιδιαίτερη όταν είπα ότι έφερα την αίτηση διαγραφής μου. Όπως στη ταινία "η κόρη μου η σοσιαλίστρια"...-τί είναι αυτό; -α τίποτα, ένα ραβασάκι. Λίγο καθυστερημένο βέβαια αλλά δεν πειράζει.

(φανταστείτε το Σπιρτζή στη θέση του Παπαμιχαήλ...να διαβάζει άλλη μία αίτηση διαγραφής-ραβασάκι στη Διοικητική Επιτροπή...όριστε κύριοι, σας τα λεγα. Άλλη μία αίτηση διαγραφής.) http://www.youtube.com/watch?v=VcLJXjtgRmk

Πάντως, αφού η διαγραφή σου από το ΤΕΕ έγινε χωρίς να προσκομίσεις έγγραφο σχετικά με την Περιφέρεια και αφορά μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, έπεται το θέμα αυτό. Έχεις κάνει αίτηση διαγραφής και στο ΤΣΜΕΔΕ ή συνεννοούνται υπηρεσιακά ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ; Να περιμένω την απόφαση του ΤΕΕ πριν ασχοληθώ με το ΤΣΜΕΔΕ;

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπες. Για να πας στο ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να έχεις στα χέρια σου την απόφαση διαγραφής του ΤΕΕ. Βέβαια, το ΤΕΕ με το που βγει-επικυρωθεί-σφραγιστεί-υπογραφεί η απόφαση για τη διαγραφή σου, στέλνει ένα αντίτυπο σε σένα κι ένα υπηρεσιακώς στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά αν πας στο ΤΣΜΕΔΕ και τους πεις "μα σας έχει στείλει το ΤΕΕ αντίγραφο" παίζει να πάρεις και καμιά απάντηση του στυλ "δεν μπορούμε να ψάξουμε τώρα". Οπότε καλό θα ήταν να ξεμπερδέψεις πρώτα με το ΤΕΕ για να μπορείς να αποδείξεις τη διαγραφή σου από αυτό και στο ΤΣΜΕΔΕ εγγράφως και μετά να ξεκινήσεις τη διαδικασία στο ΤΣΜΕΔΕ όπου με μερικές απειλές νομικού χαρακτήρα κι αν έχεις μαζέψει από πριν τα απαραίτητα χαρτιά, παίζει και να ξεμπερδέψεις σε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος.

Υπάρχει τρόπος να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι την ημερομηνία αίτησης διαγραφής μου, για να μη μπαίνω στη διαδικασία να δικαιολογώ τόκους που δε θα έπρεπε να επιβληθούν κλπ; Αν και πιθανόν να μη γνωρίζεις και εσύ από ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.