Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το χαρτι της παυσης απο την Περιφερεια Αττικης το παιρνεις επι τοπου αυ' ημερων.

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου , δηλαδή μπορώ να καν παύση και όχι διαγραφή και να πληρώσω το ένα εξάμηνο που χρωστώ στο ΤΣΜΕΔΕ και όποτε θελήσω να ξανακάνω έναρξη , σωστά κατάλαβα ?  αναφέρθηκες σε κάτι ΜΕΚ ή/και ΜΕΕΠ επειδή ήμουν Αγγλία δεν τα γνωρίζω αυτά τι είναι φαντάζομαι δεν θα έχω κάτι τέτοιο … οπότε να πάρω τηλέφωνο στα τηλέφωνα που μου έδωσες και να τους πω ότι θέλω να κάνω παύση σωστά ? επίσης χρειάζεται να πάω αυτοπρόσωπος Αθήνα ? Περιμένω την απάντηση σου ,

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

 

Καλή σου ημέρα !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι τοσο απλό το θέμα της παύσης. Επίσημα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είναι ένα ζήτημα που έχει τεθεί και συζητηθεί πολλές φορές αλλά δεν έχει καταλήξει κάπου. Με λιγα λόγια να σταματάς για ένα εξάμηνο πχ να συνεχίζεις μετά κτλ, δεν υπάρχει περίπτωση μέχρι στιγμής.

Τώρα το αν εχεις ΜΕΚ θα το γνώριζες γιατί το εργοληπτικό πτυχίο έχει διαδικασία που αποκλείεται να μην θυμώσουν ότι έκανες, το ΜΕΕΠ αποκλείεται να μην ξέρεις ότι διαθέτεις τεχνική εταιρεία :)

Link to comment
Share on other sites

΄@evans_art

μισο λεπτακι....γιατι κατι δεν μετεφρασες σωστα....οταν ειπα παύση απο την Περιφερεια, εννοουσα παυση=διαγραφή=σταματημα εργασιας- απασχολησης ως πολιτικος μηχανικος. Το ειπα με τον ''ορο'' παυση, διοτι έτσι γραφει το χαρτι της περιφερειας....

 

Παμε παρακατω: φρεσκα νεα απο ΤΕΕ..

Το ''point'' στο ΤΕΕ ειναι να ΜΗΝ πας να σε ενημερωσουν....διοτι εκει μονο ενημερωση δεν σου κανουν. Στην ουσια κοιτουν να σε μεταπεισουν. Μονο για δικο τους οφελος. Συνεπως, στο ΤΕΕ στο μητρωο (2ος οροφος) πας κατ αυθειαν κανεις αιτηση για διαγραφη εξηγωντας τους λογους που ζητας την διαγραφη και το υποβαλλεις μαζι με τα δικαιολογητικα που αποδεικνυουν τα λεγομενα σου ως λόγο. Η αιτηση περνει αριθμο πρωτοκολλου και περιμενεις την αποφαση της επιτροπης.

 

Σχετικα με την πάυση για 3ετια και οχι διαγραφη, ρωτησα, αλλα δεν ισχυει τιποτε ακομη μου ειπε η κ. Τσόλου (210-3291296), και εκανε δικες της εκτιμησεις γιατι ΙΣΩΣ προκειται να ισχυσει....///σας ειπα ΟΤΑΝ και ΕΦ ΟΣΟΝ ΙΣΧΥΣΕΙ, καποιο λακκο θα εχει η φαβα....κι αυτο γιατι ρωτησα...στην περιοδο της 3ετους παυσης, θεωρουνται χρωστουμενα στο ΤΣΜΕΔΕ....''ε δεν ξερουμε τι θα ισχυσει''..ηταν η απαντηση...

 

Δηλαδη τοσα χαρτια, τοσες ενεργειες απο τα μελη του fb και τιποτα ακομη...?? ποτε θα γινει κατι?? σε καμια 10ετια??? τοτε που ολα τα χρεη απο τα ασφαλιστικα ταμεια θα περασουν στην εφορια, και μετα πλην καταθεσων, θα κατασχουν αυτοματα καθε περιουσιακο στοιχειο???.....

 

Anyway, εγω περιμενω απαντηση του ΤΕΕ σε πρωτη φαση, ελπιζω θετικη, και σε απομενη φαση (αν ειναι αρνητικη), θα παω με την καραμπινα και ενα καναλι μαζι..

 

ΥΓ. Μου επιβεβαιωσαν και απο το ΤΕΕ, οτι η ημερομηνια ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΕΤΑΑ, θεωρειται η ημερομηνια παυσης στην περιφερεια.

 

Ευχαριστω προσωπικα ολα τα μελη που καταφεραν την διαγραφη και μοιραστηκαν την περιπετεια τους. Με βοηθησαν πολυ. Το ιδιο κανω κι εγω τωρα για τους επομενους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@evans_art..

στην περιφερεια νομιζω καποιος πρεπει να παει...κανε εξουσιοδοτηση σε καποιον..ή παρτους τηλ και ρωτα (τα σηκωνουν)

 

το μεκ-μεεπ θα τα γνωριζες σιγουρα αν τα ειχες...

το ΜΕΚ ειναι το πτυχιο της εμπειριας κατασκευων που στελεχωνει εταιρεια

και το ΜΕΕΠ ειναι το πτυχιο του εργοληπτη δημοσιων εργων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι έχουμε 2 περιπτωσεις...

Η διαγραφεσαι δια παντός (εύκολα ή δύσκολα) και δεν ξανακάνεις ρο μηχανικό ποτέ όμως...

Η μένεις και ελπίζεις...δεν ξέρω σε τι.

Ενδιάμεση κατάσταση πχ παύση, δεν υπαρχει μέχρι στιγμής και ούτε βλέπω τροπος να υπάρξει όπως πολλοί το εννοούν. Γιατί αν, λέμε τώρα, ισχύσει παύση για 3 χρόνια μιλάμε για έξοδο από την αγορά εργασίας του μηχανικού για 3 χρόνια, δηλαδή...αντε γειά. Καλύτερα διαγραψου τότε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Θα ηθελα να σας πω και εγω την ιστορια μου με το ΤΕΕ

Εκανα αιτηση διαγραφης πριν ενα χρονο περιπου για οικονομικους λογους ωντας ανεργη 5 χρονια η οποια εγινε δεκτη πριν ενα μηνα!!!!

Πηρα παυση απο περιφερεια με ημερομηνια παυσης την ημερομηνια διαγραφης απο ΤΕΕ που ειναι η ημερομηνια αιτησης δηλαδη 28/6/2012.

Τωρα ετοιμαζομαι για το τσμεδε

Ξερετε τι θα μου πουνε για τα χρωστουμενα? 

Επισης τι γινεται με τις εισφορες για κλαδο υγειας αφου δεν ειχα ιατροφαρμακευτικη καλυψη?γιατι πρεπει να τα πληρωσουμε?

Επισης γνωριζεται οτι σε οσους δεν συμπληρωνουν 15ετια πρεπει να επιστραφουν εισφορες για το εφαπαξ?

 

Καθε πληροφορια σας θα ειναι πολυτιμη.Θα σας ενημερωνω για τισ κινησεις μου γιατι ειμαι προετοιμασμενη για να τους στειλω εξωδικο αν δεν με διαγραψουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vgk. Επρεπε να τους πιεσεις περισσότερο για τη διαγραφή. Δε ξερω πως;

Αυτοί απο το ΤΣΜΕΔε λένε ότι πρεπει να πληρώσεις εισφορες μεχρι την ημερομηνια παυσης επαγγελματος απο την περιφερεια. Αυτό ειναι σιγουρο.

Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να διεκδικησεις τα χρηματα του κλάδου υγείας. Αυτό θα ήταν το πιο εντιμο απο πλευρας τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, διαμένω και εργάζομαι μόνιμα στο εξωτερικό και ψάχνω να μάθω τι πρέπει να κάνω ακριβώς (αιτήσεις, δηλώσεις, έγγραφα) για να διαγραφώ απο το ΤΣΜΕΔΕ.  Διαβάζω τις πληροφορίες και συζητήσεις εδώ, αλλά στο τοπικό ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρουν να μου πούν τίποτα. Παρακαλώ, όποιος μπορεί να μου πεί ποια είναι τα υπεύθυνα τμήματα στα κεντρικά των ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Συνάδελφε ninemia, η περίπτωσή σου είναι διαφορετική, εφ'όσον εργάζεσαι στο εξωτερικό, μάλιστα πολύ πιο απλή (το γνωρίζω από συνάδελφο που το έκανε πρόσφατα).

 

Πας στο ΤΣΜΕΔΕ με βεβαίωση από τον εργοδότη ή το φορέα που σε ασφαλίζει στη χώρα που εργάζεσαι και το ΤΣΜΕΔΕ σταματάει να σου ζητάει εισφορές από την ημερομηνία που άρχισες να δουλεύεις στο εξωτερικό. Αν έχεις ήδη πληρώσει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μετά από αυτή την ημερομηνία, κάνεις αίτηση και σου επιστρέφονται (σε κανα δυο χρόνια - υπομονή). Αν ξαναγυρίσεις Ελλάδα, απλά το δηλώνεις και είσαι ξανά ασφαλισμένος όπως και πριν. Όταν με το καλό θα βγεις στη σύνταξη, θα έχεις τα συντάξιμα χρόνια που ήσουν στο ΤΣΜΕΔΕ και αυτά που ήσουν στο εξωτερικό (διαδοχική ασφάλιση). Επίσης εάν επιθυμείς μπορείς να διακόψεις μόνο τον κλάδο υγείας και να συνεχίζεις να πληρώνεις εισφορές στους υπόλοιπους, ώστε να πάρεις σύνταξη και από το ΤΣΜΕΔΕ και από το κράτος όπου εργάζεσαι τώρα.

 

 

Κανονικά θα έπρεπε αυτά να στα πουν και να δεχτούν τα χαρτιά σου και στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ (είσαι Κρήτη, απ'ό,τι βλέπω). Αν βρεθείς Αθήνα για άλλο λόγο, πήγαινε καλύτερα στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ (Κολοκοτρώνη 4) για να ξεμπερδεύεις. Αρμόδιο είναι το Τμήμα Εισφορών http://www.tsmede.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/tabid/77/Default.aspx , αλλά τηλέφωνα συνήθως δε σηκώνουν.

 

Δε χρειάζεται να πας ΤΕΕ, πολεοδομίες, περιφέρειες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς ακόμα καμμιά ενημέρωση για την τύχη της αιτήσεως μου για διαγραφή. αυτό που ήθελα να πω,είναι ότι ποτέ μου δεν είχα εγγραφεί στα μητρώα της νομαρχίας ή της τεχνικής υπηρεσίας της περιφέρειας και μάλιστα τα αγνοούσα καθώς για το διάστημα που εργαζόμουν επί της ουσίας ήμουν με μπλοκάκι σε μια και μοναδική εταιρία,ούτε μελέτες ούτε ομελέτες,αυτό δεν τους εμπόδισε να μου το ζητήσουν χαρτί διαγραφής. υπάρχει περίπτωση να πιαστεί ως ημερομηνία διαγραφής η ημερομηνία της αιτήσεώς μου? Αν παρ ελπίδα δεν τα καταφέρω να διαγραφώ μπορώ να ζητήσω εξαίρεση για τις εισφορές αφότου επιστρέψω στην Ελλάδα και τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω. ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει απαντηθεί ή ποστάρω σε λάθος thread

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ninemia, η περίπτωσή σου είναι διαφορετική, εφ'όσον εργάζεσαι στο εξωτερικό, μάλιστα πολύ πιο απλή (το γνωρίζω από συνάδελφο που το έκανε πρόσφατα).

 

Πας στο ΤΣΜΕΔΕ με βεβαίωση από τον εργοδότη ή το φορέα που σε ασφαλίζει στη χώρα που εργάζεσαι και το ΤΣΜΕΔΕ σταματάει να σου ζητάει εισφορές από την ημερομηνία που άρχισες να δουλεύεις στο εξωτερικό. Αν έχεις ήδη πληρώσει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μετά από αυτή την ημερομηνία, κάνεις αίτηση και σου επιστρέφονται (σε κανα δυο χρόνια - υπομονή). Αν ξαναγυρίσεις Ελλάδα, απλά το δηλώνεις και είσαι ξανά ασφαλισμένος όπως και πριν. Όταν με το καλό θα βγεις στη σύνταξη, θα έχεις τα συντάξιμα χρόνια που ήσουν στο ΤΣΜΕΔΕ και αυτά που ήσουν στο εξωτερικό (διαδοχική ασφάλιση). Επίσης εάν επιθυμείς μπορείς να διακόψεις μόνο τον κλάδο υγείας και να συνεχίζεις να πληρώνεις εισφορές στους υπόλοιπους, ώστε να πάρεις σύνταξη και από το ΤΣΜΕΔΕ και από το κράτος όπου εργάζεσαι τώρα.

 

 

Κανονικά θα έπρεπε αυτά να στα πουν και να δεχτούν τα χαρτιά σου και στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ (είσαι Κρήτη, απ'ό,τι βλέπω). Αν βρεθείς Αθήνα για άλλο λόγο, πήγαινε καλύτερα στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ (Κολοκοτρώνη 4) για να ξεμπερδεύεις. Αρμόδιο είναι το Τμήμα Εισφορών http://www.tsmede.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/tabid/77/Default.aspx , αλλά τηλέφωνα συνήθως δε σηκώνουν.

 

Δε χρειάζεται να πας ΤΕΕ, πολεοδομίες, περιφέρειες κλπ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Συνάδελφε stat, αν επιτρέπεται, ο φίλος σου εργάζεται εντός ή εκτός ΕΕ? Γνώριζα μόνο για το ΚΥΤ και εντος ΕΕ. Αν με αυτή τη διαδικασία καλύπτομαι εκτος ΕΕ, θα με έχεις γλυτώσει απο μεγάλη ταλαιπωρία! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.