Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

@ninemia: Εντός ΕΕ

 

@amat: δες το προηγούμενο post μου, εάν δουλεύεις εξωτερικό σταματάς να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ από την ημερομηνία που έπιασες δουλειά έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ninemia: Εντός ΕΕ

 

@amat: δες το προηγούμενο post μου, εάν δουλεύεις εξωτερικό σταματάς να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ από την ημερομηνία που έπιασες δουλειά έξω.

αδερφέ "stat" έχω σταματήσει να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ κάνα χρόνο τώρα και δεν σκοπεύω να το πληρώσω ούτε για το διάστημα που είμαι αγγλία.το θέμα είναι να γλιτώσω τις χρεώσεις για  το διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να πάρω το χαρτί από την περιφέρεια (σχεδόν 4 μήνες). άσχετο αλλα θέλουν την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο? πως γίνεται να μην έχει κάποιος πρόσβαση σε γιατρούς και φάρμακα  σε περίπτωση που οφειλών που δεν έχουν διακανονιστεί όμως συνεχίζουν να στέλνουν μπιλιετάκια?εδώ και ένα χρόνο είμαι ανασφάλιστος (δεν έχω ανανεώσει το βιβλιάριο, αλλα τα κατακάθια συνεχίζουν να στέλνουν κανονικά τις εισφορές

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο είσαι ανασφάλιστος, και ότι χρειαστεί θα το πληρώσεις από την τσέπη σου, αλλά σε χρεώνουν και τα ασφάλιστρα υγείας (για το διάστημα που δεν σου παρέχουν τίποτα) και μάλιστα με τόκο....

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ "stat" έχω σταματήσει να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ κάνα χρόνο τώρα και δεν σκοπεύω να το πληρώσω ούτε για το διάστημα που είμαι αγγλία.το θέμα είναι να γλιτώσω τις χρεώσεις για  το διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να πάρω το χαρτί από την περιφέρεια (σχεδόν 4 μήνες).

 

Α) Ξαναλέω ότι εφόσον δουλεύεις Αγγλία (από αρχές Απρίλη απ' ό,τι βλέπω εδώ ) δεν χρειάζεται να διαγραφείς από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ (ούτε περιφέρεια, πολεοδομία, συνεδρίαση ΔΣ ΤΕΕ και άλλα ευτράπελα). Πας στο ΤΣΜΕΔΕ με χαρτί από το φορέα που σε ασφαλίζει στην Αγγλία και τότε το ΤΣΜΕΔΕ σταματάει να σου ζητάει εισφορές από την ημερομηνία που έπιασες δουλειά εκεί. Τις εισφορές μέχρι τότε δεν μπορείς να τις γλιτώσεις.

 

Β) Εσύ βλέπω το πήγες με την άλλη διαδικασία, της οριστικής διαγραφής, οπότε από ό,τι λένε οι συνάδελφοι μάλλον θα μετρήσει η ημερομηνία που έχει το χαρτί από την περιφέρεια.

 

Αν έπιασες δουλειά Αγγλία αρχές Απρίλη και το χαρτί από την περιφέρεια λέει τέλος Μαΐου, μάλλον σε συμφέρει η μέθοδος Α) :smile:

 

 

(disclaimer: δε λέω τι θεωρώ εγώ σωστό, προφανώς το ΤΣΜΕΔΕ δε λειτουργεί όπως θα ήθελα! Προσπαθώ απλά να είμαι χρήσιμος σε ένα πρακτικό ζήτημα)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΧΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ (ΤΕΕ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ) ΠΗΓΑ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ - ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ-ΕΚΕΙ  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ ΠΟΣΟ !!! ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΠΑΘΑ

 

ΠΑΩ ΚΑΠΑΚΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟ

ΜΟΥ ΕΙΠΕ- ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΕΡΓΟΣ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ  ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΤΕΕ-ΠΕΡ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝΥΣΗ

ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟ ΠΧ 50% ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΩ ΓΕΝΝΑΣ(ΕΧΩ 2) ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΦΑΠΑΞ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 10ΕΤΙΑ ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ

Link to comment
Share on other sites

To  ιδιο έπαθα και εγώ με σενα. Ειχα  5 χρονών εισφορές απλήρωτες. Με βοηθησε η οικογενεια μου να τις ξεπληρώσω.

Ισως ειναι καλή εποχη να κάνεις το διακανονισμό τώρα που δεν ισχύουν ακόμα οι αυξήσεις. Κανε τον και ότι γίνει. Όσο αφορά το εφάπαξ δε ξέρω κάτι αν και με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυ αδικο αυτο ομως?

Με αποδεδειγμενη ανεργια να σου ζητουν οφειλομενα ακομα και απο κλαδο υγειας που δεν ειχες καλυψη?

Δηλαδη εγω μπορω να ζητησω τα ιατρικα μου εξοδα αναδρομικα?

Σε κανενα αλλο ταμειο δεν συμβαινει αυτο

Ελπιζω η ομαδικη κινηση μεσω Facebook να πετυχει και να εχει και αναδρομικη ισχυ και για εμας που δεν αντεξαμε αλλο και φυγαμε για να γλιτωσουμε

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι

 

εχω παει σε δικηγορο και θα προσπαθησουμε να παρω οτι μπορω πισω και να μειωσω το χρεος

τουλαχιστον τα λεφτα απο τις γεννες των παιδιων και βλεπουμε

 

Εσυ αν επιτρεπεται  ποσα πληρωσες για τα 5 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.