Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μια ιδέα είναι , σαν άνεργοι να πάμε και να ασφαλιστούμε  σε μιά επιχείρηση ενός συγγενή (έστω και άσχετη πχ σουβλατζίδικο) με βασικό 586€ και να πληρώνουμε εμείς τις εισφορές (εργαζομένου και εργοδότη) στο ΤΣΜΕΔΕ.
Αυτές οι εισφορές  είναι 300€ (και σε λίγο θα είναι και λιγότερα αν η τροϊκα βγάλει τα πρώτα 400€ εκτός εργοδοτικών εισφορών).
Έτσι θα έχουμε με τα μισά λεφτά και χρόνια ασφάλισης και υγειονομική περίθαλψη.
Υπάρχει καποιο πρόβλημα σε αυτό το σκεπτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΒΑΛΙΔΑΚΗΣ Κατώτατο όριο εισφορών αυτές του ΕΕ.

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ενημέρωση/Νέα/tabid/266/Default.aspx

 

 

Εισφορές Μισθωτών

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρ. 61 του Ν.3996/2011 που ισχύουν απο 01-09-2011 και προκειμένου για τους 1.1.1993 και εφεξής μισθωτούς ασφαλισμένους του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (Ε.Τ.Α.Α.), η προβλεπόμενη εισφορά για όλους τους Τομείς του Ταμείου υπολογίζεται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών,

 

οι οποίες δεν μπορεί να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, κατά τις διατάξεις του Ν.2084/1992 και των προεδρικών διαταγμάτων 124/1993, 125/1993 και 126/1993, όπως κάθε φορά διαμορφώνεται.

 

Για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων των οποίων οι αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν στην εισφορά ασφαλισμένου και εργοδότη καταβάλλονται απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο, εντός του πρώτου τριμήνου του επόμενου έτους, και σε τρεις κατ' ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα 150,00 ευρώ.
Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της ως άνω διαφοράς εντός του τριμήνου, εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα για τις καθυστερούμενες ασφαλιστικές εισφορές.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι , σαν άνεργοι να πάμε και να ασφαλιστούμε  σε μιά επιχείρηση ενός συγγενή (έστω και άσχετη πχ σουβλατζίδικο) με βασικό 586€ και να πληρώνουμε εμείς τις εισφορές (εργαζομένου και εργοδότη) στο ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτές οι εισφορές  είναι 300€ (και σε λίγο θα είναι και λιγότερα αν η τροϊκα βγάλει τα πρώτα 400€ εκτός εργοδοτικών εισφορών).

Έτσι θα έχουμε με τα μισά λεφτά και χρόνια ασφάλισης και υγειονομική περίθαλψη.

Υπάρχει καποιο πρόβλημα σε αυτό το σκεπτικό?

 

Καλά μην προτρέχεις να πείς οτι αποτελεί θετικό νέο αυτό. Γιατί η τροϊκα είπε οτι αν παρθεί, την όλη χασούρα της μείωσης θα την εισπράξει πίσω από αύξηση φορολογία σε εισόδημα ή ακίνητα. Αν είναι έτσι, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

 

Όσο για την επιχείρηση του συγγενή, μπορεί να γίνει αυτό αλλά τότε θα πας με ΙΚΑ, εκτός αν εργάζεσαι μαύρα εκεί και με τα μαύρα να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ tsmede.gr-->ΑΣΦΑΛΙΣΗ-->ΕΙΣΦΟΡΕΣ-->ΠΊΝΑΚΑΣ2 εισφορές μισθωτών αναφέρει:

 

 

Α. ΠΑΛΑΙΟ  ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ     ( ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΕΩΣ  31/12/1992 )

Σηµ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΛΑ∆ΟΙ  υπολογίζονται  επί  του  Συνόλου  Αποδοχών.   
Το  Σύνολο  Αποδοχών  δεν  µπορεί  να  είναι  Κατώτερο  από  το  Α.Ε.Π  της  01/10/2008  ( 693,35  € =1η Ασφαλιστική κατηγορία και οι εισφορές 345,92 € /μήνα σημείωση έντονη δική μου )
καθώς  επίσης  δεν  µπορεί  να  είναι Ανώτερο  από 5.546,80 €
 

Β. ΝΕΟ  ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ       ( ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ 01/01/1993 )

Σηµ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΛΑ∆ΟΙ  υπολογίζονται  επί  του  Συνόλου  Αποδοχών.   
Το  Σύνολο  Αποδοχών  δεν  µπορεί  να    είναι Ανώτερο
  από 5.546,80 €

 

Εγώ βασικά δουλεύω ακόμα σαν μισθωτός και είμαι  "παλιός". Αν απολυθώ θα με βάλουν στην (4η και βάλε) κατηγορία οπότε θα θέλω 7000 το χρόνο. Με τον παραπάνω τρόπο απλώς θα πληρώνω 3000 λιγότερα και ακόμα 2000 λιγότερα αν ισχύσει το σκεπτικό της Τρόϊκας , το οποίο βέβαια δεν επικροτώ αλλά ότι μπορεί να εκμεταλευτεί κανείς καλό είναι. Αν μείνω άνεργος ούτε εισόδημα θα έχω, ούτε ακίνητα έχω.

 

Τέλος @giorgos1987 από που προκύτπτει ότι στο σουβλατζίδικο (υποθετικά το έγραψα -δεν έχω τέτοιο θείο) θα πληρώνω ΙΚΑ?
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλυτώνεις με τίποτα είναι καλυμμένοι από παντού μόνη διέξοδος η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών.

Ακόμα και εάν νομίζεις ότι έχεις βρει παραθυράκι θα υπάρχει σχετική εγκύκλιος.Αν δεν υπάρχει θα βγάλουν.

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD/tabid/90/Default.aspx

 

Ετεροαπασχολούμενοι

Το Δ.Σ. - ΕTAA στην υπ. αρ. 37 συνεδρίασή στις 09/07/2009  αποφάσισε ότι οι μηχανικοί (παλαιού ασφαλιστικού) που παρέχουν εξαρτημένη εργασία ( Μισθωτοί ) υπό άλλη ιδιότητα ( Ετεροαπασχολούμενοι ) θα πρέπει να  καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία για όλους τους κλάδους από 01/01/2007, προσκομίζοντας βεβαίωση του εργοδότη, ότι παρέχουν μισθωτή εργασία υπό άλλη ιδιότητα για την οποία οι εργοδότες τους ασφαλίζουν σε άλλο Φ.Κ.Α ( Φορέα κοινωνικής ασφάλισης ) καταβάλλοντας συγχρόνως και τις σχετικές εισφορές.

Ο εργοδότης ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώσει όλους τους ετεροαπασχολουμένους μηχανικούς  να επισκεφθούν την ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ή τα κατά τόπους υποκαταστήματα του ΕΤΑΑ ( Τομείς Μηχ/κών & ΕΔΕ ) προκειμένου να ελέγξουν και να διαγραφούν από του κλάδους του ΕΤΑΑ για τους οποίους είναι ασφαλισμένοι σε άλλους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης προσκομίζοντας μαζί με την βεβαίωση του εργοδότη και αντίστοιχη βεβαίωση ασφάλισης του αντίστοιχου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω διαγραφει απο ΤΣΜΕΔΕ οριστικα. Τι βεβειαωση να ζητησω να εχω σε περιπτωση που παω σε αλλο ταμειο και για να μην ζητησουν αναδρομικες εισφορες καποια στιγμη ?

 

Καλη δυναμη σε ολους που παραμενουν στο ταμειο.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος  που έχει πάρει βεβαίωση διαγραφής από την περιφέρεια θεσσαλονίκης να μου πει πού ακριβώς πήγε.

Στην θεσσαλονίκη η Διεύθυνση Τεχνικών Έργων έχει γραφεία και στην Β.ολγας αλλά και κοντά στην Νέα Εγνατία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο τερμα της λεωφορου κων/νου εκει που συνανταει την Βουλγαρη, στριβεις δεξια και μετα αμεσως δεξια η περιφερεια ειναι στα 50 μετρα δεξια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.