Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Σωστά τα λές και είναι γνωστό το πρόβλημα, ηγεσία και εκπροσώπηση με βούληση που θα βρούμε να ανταπεξέλθει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Από τους 97.697
Ασφαλισμένους στον Κλάδο Υγείας τουΤομέα Μηχανικών και ΕΔΕ του ΕΤΑΑ, οι
25.117
δεν έχουνκαλύψει τις ασφαλιστικές τους εισφορές και δεν έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Από όσους έχουν καλύψει τις ασφαλιστικές τους εισφορές οι
7.897
έχουν προβεί σε ρύθμιση των οφειλών τους με αβεβαιότητα για το αν θα μπορέσουν να καλύψουν τις νέες εισφορές του επόμενου εξαμήνου που θα έρθουν χωρίς τις αυξήσεις που επιβάλλει το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης. Είναι ενδεικτικό ότι το Α’ εξάμηνο του 2012 εξοφλήθηκαν
43.104
ειδοποιητήρια από τα 69.361
που εκδόθηκαν, ενώ το Β’εξάμηνο του 2011 εξοφλήθηκαν
46.166 ειδοποιητήρια από τα
68.489
που εκδόθηκαν· δηλαδή, 3.000 περισσότεροι
Συνάδελφοι δεν μπόρεσαν να καλύψουν τις ασφαλιστικές τους
εισφορές μόνο το τελευταίο εξάμηνο.
Είναι, επίσης, ενδεικτική η δραματική μείωση εγγραφής νέων
Μελών στο ΤΕΕ, λόγω του ύψους των ασφαλιστικών
εισφορών.
Συγκεκριμένα στοιχεία δίνονται στον παρακάτω πίνακα πουαφορά στο πλήθος νεοεισερχομένων ασφαλισμένων στοΤΣΜΕΔΕ:
ΕΤΟΣ ΠΛΗΘΟΣ
2007
4.126
2008
4.426
2009
4.428
2010
4.293
2011
3.478
2012

1.595 (Έως 29/09/2012"

 

Απο πρακτικό συνεδρίασης του ΤΕΕ

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%A3%CE%9F46%CE%A8842-8%CE%A98

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει όμως κάποια προσπάθεια από το ΤΕΕ, ώστε απλά, όταν γραφόμαστε στο ΤΕΕ, να μην γραφόμαστε και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αλήθεια, κάνει κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

Τι στιγμη που οι περισσότεροι πληρώνουν μην περιμένετε να αλλάξει ποτέ κάτι. Απλά οι υπόλοιποι είναι οι παράπλευρες απώλειες....

Το κομμάτι της διαγραφής πλέον είναι εύκολο. Προσωπικά αν τους επισυναπτα μαζί με την αιτηση 1-2 εκκαθαριστικά παίζει να με διαγραφανε αυθημερόν. Αρχίζει και τριφογυριζει στο μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν διαγραφείς δεν έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη τύπου ΕΟΠΥΥ και το χρέος διογκώνεται.

 

Εάν διαγραφείς δεν έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη τύπου ΕΟΠΥΥ και το χρέος σταματα.

 

Δύσκολη απόφαση ε?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα είναι ίσως η πιο εύκολη και λογική απόφαση που μπορεί να πάρει κάποιος, εκτός και αν γουστάρει να καμαρώνει το πτυχίο στον τοίχο......

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο μοναδικος τροπος να σταματησουν να τρεχουν οι εισφορες... απο εκει και περα ο καθενας παιρνει την αποφαση του

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους τους ομοιοπαθούντες. Μόλις ενημερώθηκα τηλεφωνικώς  ότι βγήκε η απόφαση διαγραφής μου από το ΤΕΕ.  Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το επόμενο βήμα που πρέπει να ακολουθηθεί για την διαγραφή? Να σημειωθεί ότι υπάρχουν ανεξόφλητες εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ. Επίσης επειδή από τέλη το Σεπτεμβρη ξεκινάω δουλειά στην Αγγλία σκέφτηκα να ζητήσω την ακύρωση της απόφασης διαγραφής και να ζητήσω εξαίρεση μέσω του έντυπου Α1 αλλά διαβάζοντας την αντίστοιχη θεματική ενότητα δεν είναι και η πιο απλή διαδικάσια. Το πιο πρακτικό και το πιο οικονομικό (έχω δουλέψει ήδη για 3,5 μήνες  στην αγγλία ως contractor οπότε θα απαλλαγώ για αυτό το διάστημα) για μένα θα ήταν η εξαίρεση από τις εισφορές αλλά από την άλλη υπάρχει ένα χειροπιαστό γεγονός.

 

Προς πάσα ενδιαφερόμενο: ως ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ λογίζεται η ημερομήνια διαγραφής από την τεχνική υπηρεσία της αντίστοιχης περιφέρειας που υπαγόμαστε. Στην περίπτωσή μου  θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον 2 μήνες λόγω άγνοιας

 

ευχαριστώ και υπομονή αδέρφια/ες 

επειδη ψαχνομαι κι εγω για δουλεια στο εξωτερικο,εαν προκυψει μια θεση εργασιας, θα εχω προβλημα εαν θα εχω ηδη διαγραφει απο τεε και τσμεδε;μονο το πτυχιο μου δεν θα μου ζητησουν εξω;τους νοιαζει αν θα ειμαι μελος του τεε και του τσμεδε;

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε. Γνώμη μου είναι τράβα στο ΤΣΜΕΔΕ και βγάλε τα Ε χαρτια (Ε106, Ε109, Ε121) ή οτι μπορεί να ζητήσει η χώρα έξω.

Εγώ έβγαλα το Ε104 απλά για να έχω στα χέρια μου ένα χαρτί οτι δεν είμαι και πρόσφυγας!

Τώρα έναντι του ΤΕΕ σκέφτομαι κανα asce ή και να ice κτλ επιμελητήρια μηχανικών σε αμερική και αγγλια.

Απλά κάπου να είμαι γραμμένος!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό http://www.michanikos.gr/topic/5590-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%A4%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/page-100?do=findComment&comment=617069

Θα στείλω απο βδομάδα e-mail στον συνήγορο του πολίτη, να δω τι θα μου απαντήσουν αυτοι. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει όλοι μαζί να κάνουμε το ίδιο. Ακόμα και αυτοί που έχουν και πληρώνουν εισφορές. Διοτι μπορεί (κτύπα ξύλο) αύριο να μην έχουν. Εκπλήσομαι διότι είδα πάρα πολλούς συναδέλφουν να αγχώνονται για το πότε θα έρθει το ειδοποιητήριο Β' 2013 αλλά και άλλους που με το που που ήρθε το Α' 2013 σκοτώθηκαν να το πληρώσουν http://www.michanikos.gr/topic/35934-%CE%95%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/?do=findComment&comment=595394

Ετσι δεν βοηθάνε καθόλουν την κατάσταση

Απο το ΤΕΕ μην περιμένουμε τίποτα, αλλα και απο προσφυγές σε ΣΤΕ, οπότε ίσως σε επίπεδο ευρωπαικού δικαστηρίου αν γίνεται μέσω συνήγορου του πολίτη ίσως γίνει κάτι. Αλλά θέλει μαζική συμμετοχή. Με το να διαμαρτυρόμαστε μέσα σε ένα φόρουμ δεν βγάζει σε τίποτα.

Edited by electrical_salonika
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.