Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μα πως μπόρες να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αφού δεν εχεις την "ιδιότητα" του μηχανικού;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Αυτό εντοπίζω κι εγώ ως το πρόβλημα στο σκεπτικό τους. 

  Γιατί συνεχίζει το ΤΣΜΕΔΕ να μου ζητά τόκους μετά την ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ, όταν δεν διατηρώ πια την ιδιότητα που με ορίζει ως μέλος του ΤΣΜΕΔΕ ? 

 

  Πέρα από τις λογικές σκέψεις όμως, υπάρχει και η τρελή πραγματικότητα...

  Οπότε αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος που έχει  ΒΙΩΣΕΙ αυτήν την κατάσταση, μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το αναιρέσει.

  Παρακαλώ να μην αναλωθούμε μόνο σε σχόλια για τον ολοκληρωτικό παραλογισμό του συστήματος, αλλά να ειπωθεί και κάποια εμπειρία που είχε κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα

 

  ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ αφορά κατά πάσα πιθανότητα ΟΛΟΥΣ όσους θα διαγραφούν ( ή έχουν ήδη διαγραφεί ), επειδή από τη στιγμή που κάνεις την διακοπή στην Περιφέρεια ( που μετριέται ως η ημερομηνία παύσης του επαγγέλματος ) μέχρι να κάνει δεκτό το ΤΕΕ το αίτημά σου για διαγραφή, οπότε και μετά να πας στο ΤΣΜΕΔΕ για να κάνεις την αίτηση διαγραφής από αυτό, περνάει κάποιος καιρός, που σημαίνει ότι δεν αποφεύγονται οι ΑΚΥΡΟΙ ΤΟΚΟΙ ... 

Edited by Knockin on peoples' doors
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΤΣΜΕΔΕ ποντάρει στην μη αμεσότητα της κοινοποίησης της απόφασης....Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις μήπως βρεις άκρη και από το νομικό τμήμα του ΤΕΕ...Εχεις στα χέρια σου την απόφαση, αριθμό πρωτοκόλλου, είναι πλέον νομικό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα και στο Facebook ρε συ Knocking...αλλά μόνο να φωνάζουμε ξέρουμε κλπ. (έτσι μεταφράζω τα κεφαλαία). Οι τόκοι δεν είναι άκυροι ούτε παράλογοι (άλλο εάν είναι υπερβολικοί). Εάν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ χ ποσό, αυτό θα σταματήσει να τοκίζεται από την ημέρα διαγραφής από το ΤΕΕ: Για ποιο λόγο; Δηλαδή εάν χρωστάς 500 ευρώ και πας σε 20 χρόνια να τα εξοφλήσεις, είναι λογικό να έχουν παραμείνει 500 ευρώ, απλά επειδή σε αυτά τα 20 χρόνια δεν είσαι πια στο ΤΣΜΕΔΕ;

Διαγράφηκα και 'γω και, προφανώς, καθώς έκανε ένα 8μηνο να με διαγράψει το ΤΕΕ, βρέθηκα να χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωσα 100 ευρώ επιπλέον σε τόκους (χωρίς να οφείλεται σε μένα η καθυστέρηση). Εξόφλησα όμως και έχω αφήσει στο παρελθόν ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ισόβιες ευθύνες, τέλη επιτηδεύματος και δε συμμαζεύεται.

Πιθανολογώ όμως ότι θα μπορούσα να είχα αποφύγει τους τόκους. Δεν μπορώ να λέω τα ίδια. Όταν ηρεμήσεις και σταματήσει να σε πνίγει το δίκιο, ξαναρώτα. Αν ήταν να φωνάζω στους διπλανούς μου κάθε φορά που είχα δίκιο (ή νόμιζα ότι έχω), τελικά ούτε κανέναν θα άκουγα ούτε άκρη θα έβρισκα. Δε χρειάζεται να μας αποτρελάνουν. Ψυχραιμία.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

  Ναι, ακούγεται λογικό όπως το θέτεις. Αν κάποιος χρωστάει ένα ποσό το οποίο δεν πληρώνει, είναι λογικό αυτό να τοκίζεται. Δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο αυτό ισχύει για τις ασφαλιστικές εισφορές γι' αυτό και ρωτάω. Τέλος πάντων μάλλον έτσι πάει. 

 

  Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση, αν και δεν παρουσίασες αρκετά καθαρά την περίπτωσή σου, επειδή εστίασες περισσότερο στο να με συμβουλεύσεις πάνω σε θέματα ψυχραιμίας και έκφρασης, όπως επίσης και στη δική σου ταλαιπωρία με το όλο σύστημα. 

Δεκτές οι συμβουλές, αλλά αν μπορούσες να ασχοληθείς λίγο ακόμα, θα βοηθούσε να έδινες κάποια πιο αναλυτική κατάσταση των ποσών που χρωστούσες και τι έγινε με τους τόκους. ( τα κεφαλαία δεν τα βλέπω ως ύψωση φωνής, αλλά ως έμφαση ) 

 

  Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ρωτάω εδώ, και η κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, γιατί στο ΤΕΕ πάντα βρίσκουν τρόπο να μου ανεβάζουν την πίεση στο 18.

 

Είμαι πολιτικός μηχανικός.  Εδώ και ένα περίπου χρόνο, μένω μόνιμα και εργάζομαι στο εξωτερικό.  Δεν σκοπεύω να γυρίσω, δεν με ενδιαφέρει να δουλέψω ποτέ πάλι στην Ελλάδα, και συνεπώς, δεν έχω κανέναν λόγο να συνεχίσω να πληρώνω το ΤΕΕ κα το ΤΣΜΕΔΕ (μόνο φασαρία είναι για μένα, καθώς θα πρέπει κάθε χρόνο να τρέχω να μαζεύω το Α1).

 

Πριν από κανά χρόνο, που ετοιμαζόμουνα να φύγω από Ελλάδα, όταν είχα ρωτήσει στο τοπικό ΤΕΕ πώς γίνεται η διαγραφή μου είχαν πεί πώς "δεν γίνεται κύριε -- κάντε την αίτηση άμα θέλετε, αλλά να ξέρετε πως έχουμε εντολή από τον πρόεδρο να μην διαγράφουμε κανέναν."  (το αντιγράφω όπως ακριβώς το είπανε).

 

Αυτήν την βδομάδα που ξαναρώτησα, αφού βρήκα δεκάδες αποφάσεις στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ με εκατοντάδες διαγραφές και πήρα θάρρος, μου είπαν πώς, πρέπει να βάλω και εκκαθαριστικό που να φαίνεται ότι έχω μηδενικό εισόδημα, γιατί μονο για οικονομικούς λόγους μπορεί να διαγραφεί κάποιος από το ΤΕΕ.  Εγώ δεν έχω μηδενικό εκκαθαριστικό, γιατί πέρισυ τον μισό χρόνο δούλευα.  

 

Ρωτάω λοιπόν, και όποιος ξέρει να μου πει θα το εκτιμήσω βαθύτατα: Ισχύει αυτό με το εκκαθαριστικό?  Δεν θέλω με τίποτα να περιμένω έναν χρόνο, για να πάρω μηδενικό εκκαθαριστικό και να κάνω μετά την αίτηση -- θέλω να ξεμπερδεύω με το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ το συντομότερο δυνατόν.  Σημειωτέον, έχω ήδη δηλώσει την παύση άσκησης επαγγέλματος του μηχανικού στην Περιφέρεια, και έχω πάρει το σχετικό χαρτί. 

 

Μπορώ να διαγραφτώ από το ΤΕΕ χωρίς μηδενικό εκκαθαριστικό?  Μπορώ να τους δείξω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ή πχ να γράψω μια Υ/Δ ότι δεν πρόκειται να εργαστώ ποτέ σαν μηχανικός πάλι στην Ελλάδα?

 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη -- ειδικά αν αφορά πρόσφατες εμπειρίες με το ΤΕΕ, γιατί από ότι καταλαβαίνω η διαδικασία και το τί ζητάνε αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορώ να διαγραφτώ από το ΤΕΕ χωρίς μηδενικό εκκαθαριστικό?  Μπορώ να τους δείξω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ή πχ να γράψω μια Υ/Δ ότι δεν πρόκειται να εργαστώ ποτέ σαν μηχανικός πάλι στην Ελλάδα?

 

Θεωρώ ότι μετά το μηδενικό εκκαθαριστικό, ο δεύτερος σοβαρότερος λόγος για διαγραφή είναι η μετανάστευση... Αλλωστε δεν νομίζω ότι αυτοί που έχουν πετύχει διαγραφή είναι όλοι κάτοικοι εξωτερικού ή κάνουν μηδενική δήλωση. Ξέρω κοπέλα που διαγράφθηκε με λόγους ότι δεν ασκεί πλέον το επάγγελμα του μηχανικού και ούτε πρόκειται...Ετσι απλά...

Δεν είναι τόσο δύσκολες οι διαγραφές όπως ήταν κάποτε. Ισως έπεσες σε περίπτωση υπαλλήλου. Μη μασάς, κάνε την αίτηση μαζί με όσα χαρτιά μπορείς πχ από εξωτερικό, ΥΔ κτλ....και θα δεις για πότε σε διαγράφουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Προς Knocking: Έχεις δίκιο ότι σε αποπήρα λίγο. Ζητώ συγγνώμη. Πάντως, ψάχνοντας τα μηνύματά μου διαπιστώνω πάντως ότι είχαμε μιλήσει το καλοκαίρι. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά που σου είχα γράψει τότε σε ΠΜ.

 

Για να βοηθήσω και να καθησυχάσω ίσως το φίλο Κότσο, παραθέτω ένα από αυτά τα ΠΜ:

 

 

"Στην αίτηση στο ΤΕΕ (για τη διαγραφή) έβαλα 2 απλούς λόγους:

 

 

1. Δεν ασκώ το επάγγελμα του Μηχανικού

 

(οπότε τους πήγα τη βεβαίωση από την εφορία ότι έχω κλείσει τα βιβλία μου και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ασκώ το επάγγελμα με κανέναν τρόπο), και

 

2. Δεν επιθυμώ να είμαι μέλος του ΤΕΕ

 

(οπότε συνέταξα και μία έκθεση, στην οποία ανέφερα την κατάσταση των μηχανικών, τα χαμηλά εισοδήματά τους, αποφάσεις στη Διαύγεια για το ιστορικό διαγραφών που είχαν γίνει μέχρι τότε, το πόρισμα του Συνήγορου του Πολίτη, το συνταγματικό δικαίωμα της ελευθερίας της επιλογής σχετικά με τη συμμετοχή ή όχι σε έναν σύλλογο).

 

Βάλε οικονομικούς λόγους εσύ, και πήγαινέ τους το πιο πρόσφατο Εκκαθαριστικό σου σημείωμα.

 

Πάντως, παρατήρησα ότι την τελευταία φορά όσοι κάνανε αίτηση διαγράφησαν. ΟΛΟΙ. Σε κανέναν δεν αρνήθηκαν. Οπότε ξεκίνας τη διαδικασία και περιμένεις. 99% θα σε διαγράψουν."

Link to comment
Share on other sites

1.Kotsos99 ... δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα, αλλά όταν  τα έψαχνα πριν κάνω τη διαγραφή μου, είχα ενημερωθεί ότι ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, τότε σε διαγράφουν. Ρώτησέ το με αυτόν τον τρόπο : " Έχω μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και επιθυμώ να διαγραφώ από το ΤΕΕ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα εμποδίσει την ολοκλήρωση της διαγραφής μου?" ... 

 

2.Το πιο σημαντικό πράγμα δεν είναι αυτό που θα μάθεις από εμάς, αλλά αυτό που θα μάθουμε εμείς από εσένα, το οποίο είναι η απάντηση στο ερώτημα :

"Πώς βρήκες δουλειά ως μηχανικός στο εξωτερικό?" 

 

Εκτιμώ ότι η απάντηση για άλλη μία φορά θα είναι : "Είχα πλάτες. Είχα είτε κάποιον να με φιλοξενήσει, είτε να μου βρει τη δουλειά, είτε είχα πολύ καλή εμπειρία σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που ζητούσαν. Φυσικά εννοείται ότι ήξερα την γλώσσα του τόπου προορισμού μου, που αν είναι αγγλικά οκ τα ξέρεις όπως και όλοι μας αλλά αν ήταν κάποια άλλη γλώσσα την ήξερες επειδή ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΔΕΣΜΟΥΣ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ "  ...

 

Με ενδιαφέρει η απάντησή σου για να ξεδιαλύνω τις όποιες αυταπάτες ότι "Μηχανικός με μέτρια προϋπηρεσία και χωρίς να γνωρίζει καλά την γλώσσα της χώρας προορισμού, μπορεί να βρει δουλειά σε άλλη χώρα της Ευρώπης". Έτσι για να το νιώσω πόσο φυλακισμένος είμαι στην κόλαση. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι διαγραφές πλεον γίνονται για τον οποινδήποτε λόγο. Οποιος αποφάσισε εν ολίγης να ακολουθήσει άλλο δρόμο και επιθυμεί διαγραφή δεν τον κρατάνε με το ζόρι....Απλά πράγματα.

Στο ερώτημα του εξωτερικού αν και υπάρχει σχετικό θέμα και για να μην βγούμε εκτός θέμτατος εδώ, πολύ γενικά δεν σηκώνεσαι μία μέρα και φεύγεις έτσι....Προυποθέτει πολλά πράγματα, σύνδεσμο έξω, χρήμα για να κινηθείς, κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.