Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την διαγραφή απο το ΤΕΕ έχουν γίνει γνωστα πλέον ( ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ η ταχύτητα που να γίνονται αυτές οι συνεδριάσεις στην Αθήνα για να μπορεί ο ελευθερος πολιτης να κάνει οτι θέλει στη ζωή του γεωργός, κτηνοτρόφος, μηχανικός εξωτερικού και οτι θέλει σε αυτήν την ακριβή δημοκρατία που φτιάξανε).

το φλέγων κατ εμέ ζήτημα είναι η διαγραφή απο το ΤΣΜΕΔΕ για όσους δεν έχουν πληρώσει την ασφαλεια για μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Έπειτα απο αποτυχημένη προσπαθεια ημερών να μιλήσω με κάποιον αρμόδιο στα κεντρικά μίλησα με τον τοπικό υπάλληλο εδώ στην Αλεξανδρούπολη ο οποίος κατηγορηματικά μου είπε οτι για να διαγραφείς απο το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να πληρώσεις όλο το χρωστούμενο ποσό με καποιο διακονονισμό αν θέλω. Επίσης μου ανέφερε αυτό που αναφέρεται σε άλλο μέρος του forum αυτό που έχει ακουστεί με το Υπουργειο Εργασίας και κατασχέσεις για τους ελευθερους επαγγελματιες που χρωστάνε. (εγω δεν θέλω να εχω ανταπόδωση (συνταξη) απο το ΤΣΜΕΔΕ πλεον.. πως να το κάνουμε δηλαδή πλήρωσα κάποια χρόνια και αυτό ηταν. Γειά σας.

Κάποτε είχα επικοινωνήσει με το ΤΕΕ Καβάλας και τους είπα αν χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ και πεθάνω μήπως τα χρέη μεταφέρονται κιόλας? Προς Θεού είπε η κυρία τότε..

Τι να πώ  πλέον δεν ξέρω. Για να γίνω νέος αγρότης πρέπει να μην είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.,ελπίζω η διαγραφή απο το ΤΕΕ να ειναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι !!

 

Απλό ερώτημα: Αν δεν πληρώσεις τις εισφορές σου στο ΤΕΕ, μπορούν να αρνηθούν τη διαγραφή και να καθυστερήσουν την αποστολή της στο ΤΣΜΕΔΕ, παρ΄ ότι έχει αυτή έχει γίνει δεκτή ??

 

My story: Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ από το 1996 ανελλειπώς, δυστυχώς όμως φέτος έφτασα στο αμήν οικονομικά, και είπα να βάλω τέλος σ΄ αυτή τη γελοιότητα κλείνοντας βιβλία στην εφορία και κάνοντας αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ.

Εννοείται πως ουδέποτε εξάσκησα το επάγγελμα του Χημ. Μηχανικού (απόδειξη οι ΚΑΔ που αναφέρονται στη δήλωση παύσης στην εφορία και οι περιγραφές των εργασιών στο βιβλίο εσόδων-εξόδων - μπλοκάκια, αλλά και όλες οι συμβάσεις έργου που είχα) και ουδέποτε υπήρξα μισθωτός. ΤΣΜΕΔΕ έχω πληρωμένο μέχρι και το Α'2013. Χρωστάω μόνο 2 μήνες και 11μέρες, αφού 11/09/13 έκανα την αίτηση δ/φής στο ΤΕΕ, η οποία και έγινε δεκτή.

 

Το πρόβλημα: Με πήραν τηλ. προχθές από το ΤΕΕ --όλο ευγένεια-- να με ενημερώσουν ότι η αίτησή μου έγινε δεκτή και να μου πουν, ότι πρέπει να περάσω από το ταμείο να δώσω κάπου 350-400 ευρώ (παλαιές εισφορές προφανώς) για να "ολοκληρωθούν οι διαδικασίες". Επικαλέστηκα αδυναμία πληρωμής λόγω ανεργίας και ρώτησα αν η μη πληρωμή συνεπάγεται και άρνηση διαγραφής, οπότε και με παρέπεμψε στον προϊστάμενο του οικονομικού. (Παπαδοπούλου την έλεγαν τη τύπισσα - τμήμα μητρώου, δεύτερος όροφος).

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω μία να πληρώσω, αφού ουσιαστικά είμαι άνεργος από τον Ιούνιο και μέσα στο 2013 εισέπραξα μόλις 2600, τα οποία πήγαν στο Α2013 ΤΣΜΕΔΕ, το οποίο --σημειωτέον-- πλήρωσα μαζί με την προσαύξηση, γιατί ο υπάλληλος αρνήθηκε να το εισπράξει χωρίς, επικαλούμενος αδυναμία της μηχανοργάνωσης. Μου είπε όμως ότι θα συμψηφιστούν αργότερα. (Βέβαια στο ειδοπ. του Β2013, ΔΕΝ έκαναν κανένα συμψηφισμό).

Και έρχομαι στο

 

Δεύτερο ερώτημα: Τί έγινε τελικά με την αναστολή των αυξήσεων ?? Ισχύει ?? Μπορώ να ζητήσω συμψηφισμό, επειδή την πλήρωσα στο Α2013 ?? Για μένα ήταν περίπου 530,00 ευρώ !!!

 

PS:

Για τις διαγραφές έπρεπε να συννεούμαστε να πηγαίνουμε όλοι μαζί στο ΤΕΕ με τσαμπουκά και να τους πιάνουμε από το γιακά αν μας καθυστερούν ή μας ζητούν εισφορές και μ@λ@κΙ@ς ...

Ποτέ όμως δεν είδα να γίνεται κάποια κίνηση, ούτε από δω, ούτε από πουθενά !! Απλά νομίζουμε ότι μας κάνουν χάρη και πάμε σα ζώα και τους πληρώνουμε για να ξεμπερδεύουμε ....

Και καλά για αυτους που έχουν ...  Αυτοί που δεν έχουν μία, τί πρέπει να κάνουν ???

Είμαι 42 χρονών άνεργος, αναγκάστηκα να αφήσω το σπίτι που νοίκιαζα, επέστρεψα στο πατρικό μου και ζω με τους γέρους μου από μια σύνταξη 980,00 ευρώ !!!

Δε μπορεί να είμαι μόνος ρε παιδιά, έλεος ....΄Ας μαζευτούμε όλοι μαζί .... Υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ...

Δεν είναι το ίδιο να πηγαίνει ένας και να φωνάζει μόνος, με το να πάμε πολλοί ....

Δεν είναι δυνατόν να θέλουν να σε βγάλουν εισφοροφυγά με το έτσι θέλω ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την διαγραφή απο το ΤΕΕ έχουν γίνει γνωστα πλέον ( ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ η ταχύτητα που να γίνονται αυτές οι συνεδριάσεις στην Αθήνα για να μπορεί ο ελευθερος πολιτης να κάνει οτι θέλει στη ζωή του γεωργός, κτηνοτρόφος, μηχανικός εξωτερικού και οτι θέλει σε αυτήν την ακριβή δημοκρατία που φτιάξανε).

το φλέγων κατ εμέ ζήτημα είναι η διαγραφή απο το ΤΣΜΕΔΕ για όσους δεν έχουν πληρώσει την ασφαλεια για μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Έπειτα απο αποτυχημένη προσπαθεια ημερών να μιλήσω με κάποιον αρμόδιο στα κεντρικά μίλησα με τον τοπικό υπάλληλο εδώ στην Αλεξανδρούπολη ο οποίος κατηγορηματικά μου είπε οτι για να διαγραφείς απο το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να πληρώσεις όλο το χρωστούμενο ποσό με καποιο διακονονισμό αν θέλω. Επίσης μου ανέφερε αυτό που αναφέρεται σε άλλο μέρος του forum αυτό που έχει ακουστεί με το Υπουργειο Εργασίας και κατασχέσεις για τους ελευθερους επαγγελματιες που χρωστάνε. (εγω δεν θέλω να εχω ανταπόδωση (συνταξη) απο το ΤΣΜΕΔΕ πλεον.. πως να το κάνουμε δηλαδή πλήρωσα κάποια χρόνια και αυτό ηταν. Γειά σας.

Κάποτε είχα επικοινωνήσει με το ΤΕΕ Καβάλας και τους είπα αν χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ και πεθάνω μήπως τα χρέη μεταφέρονται κιόλας? Προς Θεού είπε η κυρία τότε..

Τι να πώ  πλέον δεν ξέρω. Για να γίνω νέος αγρότης πρέπει να μην είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.,ελπίζω η διαγραφή απο το ΤΕΕ να ειναι αρκετή.

 

Άσε τη πυροβολημένη προϊσταμένη του ΤΣΜΕΔΕ των γραφείων της Αλεξ-πολης να κουρεύεται...

Πας στην περιφέρεια που είναι επί της οδού Λεωφ.Δημοκρ. και Ιων. Δραγούμη και τσιμπάς από διεύθυνση Τεχνικών έργων τη διαγραφή από περιφέρεια τη στέλνεις μαζί με την αίτηση διαγραφής σου για το ΤΕΕ στο ΤΕΕ στα κεντρικά ή την καταθέτεις και στο παράρτημα της Κομοτηνής και αναμένεις. Οι όποιες οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ μπορούν κάλλιστα να διακανονιστούν και μετά τη διαγραφή σου (αυτές ούτως οι άλλως συνεχίζουν να τοκίζονται οσο δεν τις πληρώνεις). Το θέμα είναι να μη τρως στο κεφάλι νέες εισφορές .-

Τα χρέη σου στο ΤΣΜΕΔΕ μεταβιβάζονται μόνο σε κληρονόμους ή και σύζυγο (με το υπάρχον καθεστώς).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις και μια προτροπή προς το φορουμ.

1. Υπάρχει τρόπος διαγραφής από ΤΣΜΕΔΕ αλλα όχι από ΤΕΕ?

2. Υπάρχει τρόπος διαγραφής από ΤΕΕ και από ΤΣΜΕΔΕ χωρις σοβαρή αιτιολογία? π.χ δε γουστάρω να είμαι μηχανικός.. (ουσιαστικός λόγος είναι η ανικανότητα καταβολής εισφόρών)

3. Υπάρχει τρόπος διαγραφής από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ με επιστροφή όλων εισφορών και ταυτόχρονη διαγραφή χρεών?

4. Υπάρχει τρόπος διαγραφής από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ με διαγραφή χρεών?

 

Συγνώμη που αν και πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ είμαι τόσο απαιτητικός, αλλά θα πρότεινα το παραπάνω ερωτηματολόγιο να απαντηθεί και να καρφιτσωθεί κάπου στο φόρουμ για να έχουν πρόσβαση στις απαντήσεις όλοι οι Συνάδελφοι. Με όποιον νέο μηχανικό μιλάω έχει μόνο αυτές τις απορίες και θα ήταν κα΄λο οι απαντήσεις να υπάρχουν κάπου μαζεμένες.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

(Ετοιμάζω γερό ντου σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ για να πάρω απαντήσεις για τα ανωτέρω ερωτήματα και θα βοηθήσω στην απάντηση των παραπάνω αν δεν έχουν ήδη απαντηθεί με πλήρη γνώση και όχι στηριζόμενοι στις ασυναρτησίες των ΤΕΕτζίδων και ΤΣΜΕδιτών)

Edited by famaxa
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ γρήγορα....

1. ΟΧΙ 

2. Πλεόν ΝΑΙ

3. ΟΧΙ (καλά θα ήταν)

4. ΟΧΙ (αυτό και αν ήταν σούπερ)

 

....Καλά Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Τα περί διακοπής από το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι συνολικό χρόνο 36 μηνών, ισχύουν;

2. Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία και ποια δικαιολογιτικά πρέπει να προσκομίσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Από εβδομάδα σκοπεύω να κατέβω κέντρο να συλλέξω πληροφορίες όσον αφορά διαγραφή ή παύση.....Θα ξεκινήσω από ΤΕΕ και στη συνέχεια ΤΣΜΕΔΕ...Αν υπάρξει κάτι νεότερο πέραν όσα έχουν μεταφέρει στο θέμα οι συνάδελφοι θα ενημερώσω κατάλληλα....

Αντε γιατί δεν πάει άλλο. Προσωπικά κάθε μέρα που περνάει με τις παρούσες συνθήκες οδηγεί σε ολοκληρωτική καταστροφή...

Το θέμα είναι να δουλεύει το μυαλό με τη λογική και όχι με το συναίσθημα

Link to comment
Share on other sites

To τεε πλεον σε διαγραφει περιπου σε ενα μηνα απο την στιγμη που κανεις την αιτηση διαγραφης, και σε ενημερωνει με επιστολη 1.5-2 μηνες μετα την ημερομηνια διαγραφης

Link to comment
Share on other sites

Η πολύ εξυπηρετική προϊσταμένη στο τμήμα Μητρώου στο β' όροφο δίνει πληροφορίες για το θέμα της διαγραφής και για το πώς γίνεται, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, να γίνει αίτηση επανεγγραφής μόλις κάποιος βρει δουλειά.

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος, αλλά απ' ό,τι φαίνεται η διοίκηση του ΤΕΕ έχει κατανοήσει πλέον το τεράστιο πρόβλημα και παρέχει κάποια λύση, έστω και ατύπως.

Link to comment
Share on other sites

Και να βρει καποιος δουλεια, αν δεν χρειαζεται υπογραφη (που συχνα δεν χρειαζεται) τι να το κανει το τεε και το τσμεδε? ΙΚΑ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.