Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου.... Οταν δεν έχεις δουλειά και μάλιστα το ενδεχόμενο να απασχοληθεί κάποιος σαν μηχανικός σήμερα είναι από τα πιο δύσκολα αν όχι απίθανα, σωστά ενεργείς.. Ποιος σου εξασφαλίζει ότι θα βρεθεί κάτι το αμέσως επόμενο διάστημα? Και αν όχι τι θα γίνει με το χρέος? Εδώ άνθρωποι με εργασιακή εμπειρία σκέφτονται και κάνουν διαγραφή για να μην μπουν μέσα από τα χρέη.... Λυπηρό αλλά ρεαλιστικά πρέπει να κοιτάζουμε αυτό που μας συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα! Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο Forum οπότε δημοσιεύω εδώ. Αν πρέπει να το κάνω αλλού παρακαλώ όπως με πααπέμψετε. Είμαι νέος μηχανικός και δυστυχώς έχω γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ. Ωστόσο δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος καθώς δεν υπάρχει δουλειά. Το τελευταίο ραβασάκι του ΤΣΜΕΔΕ αν και επιμένουν οι δικοί μου να το πληρώσουν, αποφάσισα να μη το κάνω και σκέφτομαι σοβαρά και εγώ τη διαγραφή από το ΤΕΕ. Αυτό όμως που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Πρόσφατα μίλησα με έναν μηχανικό και μου είπε να ψάξω αν με συμφέρει και θέλω να υπογράφω εγώ αντί αυτού (μελέτες, τοπογραφικά κλπ). Με συμφέρει εμένα κάτι τέτοιο ή θα με πετσοκόβει η εφορία στο τέλος; Εγώ τι θα πρέπει να του ζητάω κάθε φορά που με βάζει να υπογράφω για να μη βγαίνω χαμένος και να βγάζω και κάτι; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μίλησα με έναν μηχανικό και μου είπε να ψάξω αν με συμφέρει και θέλω να υπογράφω εγώ αντί αυτού (μελέτες, τοπογραφικά κλπ). Με συμφέρει εμένα κάτι τέτοιο ή θα με πετσοκόβει η εφορία στο τέλος; Εγώ τι θα πρέπει να του ζητάω κάθε φορά που με βάζει να υπογράφω για να μη βγαίνω χαμένος και να βγάζω και κάτι; Ευχαριστώ!

Φίλε αυτό εξαρτάται από τον διακανονισμό που θα κάνετε οι δύό σας.

 

Πρέπει να υπολογίσεις τα εξής:

1) εισφορές ΕΤΑΑ

2) τέλος επιτηδεύματος (μέχρι τρία χρόνια από την έναρξη είναι μηδενικό)

3) αμοιβή λογιστή

4) φορολογία κερδών (δηλαδή έσοδα-αφαίρεση των παραπάνω) 26%

 

Πάντως αυτή την εποχή, με την ελάχιστη δουλειά και τις σκοτωμένες αμοιβές, μου κάνει εντύπωση η όλη πρόταση, αφού επί της ουσίας αυτός σε βάζει συνέταιρο στη δουλεία του. Πιθανότατα έχει χρέη και δεν μπορεί να θεωρήσει. Επίσης δεν μας είπες κάτι περί της αξιοπιστίας του; θα υπογράφεις δηλαδή στα τυφλά ότι σου φέρνει; Ακόμη συζήτησες τον χρονικό ορίζοντα μιας τέτοιας συνεργασίας; Είναι πολλά τα ερωτήματα και πρέπει να έχεις σαφείς απαντήσεις για να ξεκινήσεις.

 

Κάτσε και υπολόγισε τα παραπάνω τέσσερα+ μία αμοιβή για σένα. Αυτές οι συμφωνίες γίνονται είτε σε επίπεδο ποσοστού επί της κάθε δουλειάς (π.χ. 2.5-5%) είτε σε επίπεδο μίας σταθερής αμοιβής πέραν της φορολογίας, με το δεύτερο να είναι αρκετά σπάνιο σήμερα. Αν δεχτεί την πρόταση σου προχώρα. Το να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα είναι ότι χειρότερο.

 

Tέλος για τη διαγραφή που λες. Έχεις πάρει την απόφαση να ασχοληθείς με κάποιον άλλο επιστημονικό κλάδο π.χ. διοίκηση επιχειρήσεων η πληροφορική η μάρκετινγκ μέσω κάποιου μεταπτυχιακού/ προγράμματος επιμόρφωσης;  

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνη συνεργασία και ασταθές....Πόσο καιρό θα το κάνεις αυτό? Μήπως σε θέλει για 1-2 δουλειές που για κάποιν λόγο δεν μπορεί αυτός, και μετά σου πει ευχαριστώ, άντε γεια? Μήπως θα τα κάνει κουκουρούκου αφού σου λέει άλλος υπογράφει και μάλιστα χωρίς αξιόλογη εμπειρία να δει τις κακοτοπιές?

Σκέψου αν σε συμφέρει να παραμείνεις στο ΤΣΜΕΔΕ για δικούς σου λόγους και όχι να εξυπηρετείς άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα ας ρωτήσω και εγώ κάτι ελαφρώς offtopic..

Ποιό είναι ένα ρεαλιστικό ποσοστό προμήθειας για μια δουλειά που μας φέρνει συνάδερφος?

Δεν λέμε για κάτι μεγάλο ή εξεζητημένο, πχ για ένα ΠΕΑ ή μια βεβαιώση 4178 για τα οποία ο συνάδερφος μας φέρνει σε επαφή με τον πελάτη έχοντας κλείσει τη δουλειά και εμείς αναλαμβάνουμε όλη τη διαδικασία και την υπογραφή της στο τέλος.

 

Τι ποσοστό παίζει στην πιάτσα πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλα εργα ισχυει καθε φορα κατι διαφορετικο. Σε μεγαλα εργα μπορει να δεις και τιμες κατω απο το 1% ακριβως οπως συμβαινει και με το εμποριο, οπου αλλες οι τιμες για αγορα 1 κομματιου και αλλη η τιμη για αγορα 500 κομματιων. Πλεον μεγαλα εργα δεν υπαρχουν, οποτε φιλολογικη η κουβεντα αυτη.

 

Σε βιομηχανικα και Η/Μ εργα που γνωριζω καλα ειναι καπου μεταξυ του 2.5-5 %

 

Βεβαια εχει να κανει και με τις παροχες οπως αν θα προσκομισει ο αναδοχος εργοληπτικο η μελετητικο πτυχιο, αν θα αναλαβει τα γραφειοκρατικα (εγγυητικες, ΙΚΑ, εφορια) και το ποτε θα καταβληθει η αμοιβη.

 

Σημερα παντως οι υπεργολαβιες τετοιου ειδους ειναι ολο και σπανιοτερες, μιας και με τις αμοιβες τοσο συμπιεσμενες και τις υποχρεωσεις στα υψη, ειναι πολυ δυσκολο να παρεις δουλεια, να ταισεις καποιον αλλο και να σου μεινουν και χρηματα στην τσεπη.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Για ΠΕΑ που ρωτάς κανά 20% το θέλει.....φαντάζομαι για βεβαιώσεις το ίδιο πάω κάτω. Πολλές φορές μεσίτες πχ θέλουν 60-40 (τα 40 δικά τους). Αυτό δεν σε συμφέρει γιατί δεν βγάζεις τίποτα στην ουσία.... Εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

  Γεια σας, 

  πρόσφατα ολοκληρώθηκε η διαδικασία διαγραφής μου από το ΤΕΕ.

  Το επόμενο βήμα ήταν να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ για να καταθέσω αίτηση διαγραφής και από αυτό. Μου είπαν κάτι που με προβλημάτισε και γι' αυτό θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. 

  Θα παρακαλούσα να μην απαντήσει κάποιος που δεν έχει επαρκή γνώση του θέματος. 

 

  Ρωτώ το εξής : 

  Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι οι τόκοι ( για όσα δεν είχα πληρώσει, τα οποία και εξακολουθώ να μην τα έχω πληρώσει ) υπολογίζονται ως και την ημέρα που κάνω αίτηση διαγραφής από το  ΤΣΜΕΔΕ, και ΟΧΙ ως και την ημέρα που είμαι γραμμένος ως μηχανικός στο ΤΕΕ. Ισχύει αυτό ή όχι ?

  Είχα την εντύπωση ότι οι τόκοι ισχύουν μέχρι τη στιγμή που γίνεται η ΔΙΑΓΡΑΦΗ από την ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ημερομηνία την οποία δέχεται το ΤΕΕ ως ημερομηνία διαγραφής σου και από αυτό. 

  Είμαι δηλαδή οκ με την Περιφέρεια και το ΤΕΕ από την 01/07/2013 και μετά, και το ΤΣΜΕΔΕ ζητάει τόκους και πέρα από αυτήν την ημερομηνία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.