Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Γιατι επελεξες Δανια ? Τα μεταπτυχιακα εκει ειναι 2 χρονια με δωρεαν διδακτρα για τις χωρες Ε.Ε. αλλα η ζωη ειναι ακριβη.

Επιπλεον για να βρεις δουλεια μετα στη Δανια θα πρεπει να μαθεις πολυ καλα τη γλωσσα και απο οσο ειχα ψαξει προτιμουν Σκανδιναβους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά ,παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα συζήτησης μήπως βρω απαντήσεις και στη δική μου περίπτωση. Είμαι ασφαλισμένη στο τεε από το 2007. Τώρα στα " γεράματα" αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό στη δανία, μήπως βρω καμιά δουλειά μετά, γιατι τόσο καιρό τώρα, και δεν με τιμά που το λέω αυτό, ζω με τα λεφτά του μπαμπά ( τα έξοδα μου για το τεε και για το γραφείο μου είναι πολύ περισσότερα των εσόδων μου).Κάνοντας μεταπτυχιακό στη δανία ,σε ασφαλίζουν στη χώρα μετά απο τρεις μήνες παραμονής. Και εδώ θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Μπορώ να κάνω κάτι στην περιπτωσή μου για να αναστείλω την ιδιότητά μου , ως μέλος του τεε καθώς θα είμαι φοιτήτρια; Εννοείται θα ψάχνω και δουλειά και ξέρω ότι αν βρω , μετά θα είναι εύκολο να παγώσω- διαγραφώ από το τεε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε.

Καλησπέρα kipangie_17913.Αν από τη Δανία μπορείς να πάρεις το δανέζικο Α1 από το φορέα που είσαι ασφαλισμένη και μετά το καταθέσεις στο ΤΣΜΕΔΕ τότε αυτόματα το ΤΣΜΕΔΕ σε εξαιρεί από τις εισφορές. Το Α1 λειτουργεί ως απόδειξη ότι πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές στη χώρα στην οποία βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι στο σημείο να εξαιρεθώ από το ΤΣΜΕΔΕ λόγω εργασίας στο εξωτερικό, θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω πιάσει δουλειά στο μέσον του εξαμήνου του 2013 αλλά δεν έχω πληρώσει για το Α εξάμηνο. Να περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν, τι να κάνω? Γιατί είμαι εκπρόθεσμος.

 

Το Ε101 το έκανα από εδώ που είμαι, δεν έχω σχέση με Ελλάδα.

ergotelis θα έλεγα καλύτερα να μην τους πληρώσεις και να περιμένεις να σου στείλουν την επιβεβαίωση γραπτώς. Γενικά αργούν πάρα πολύ. Είχα κάνει αίτηση εξαίρεσης το Νοέμβρη του '12 και μου ήρθε η απάντηση Μάιο του '13. Το ΤΣΜΕΔΕ σε εξαιρεί από την πρώτη ημέρα κατά την οποία ξεκίνησες να δουλεύεις εξωτερικό (ό,τι γράφει το Α1 βασικά). Αν έπιασες δουλειά στο μέσο του εξαμήνου τότε το διάστημα που ανήκει στο εξάμηνο κατά το οποίο ακόμα δε δούλευες εξωτερικό τους το χρωστάς. Αν τους πληρώσεις όλο το εξάμηνο τότε τους χαρίζεις στην ουσία κάποιους μήνες (αυτούς κατά τους οποίους δούλευες εξωτερικό).Χρωστάω κι εγώ το μισό Β εξάμηνο του 12 δεν τους το έχω πληρώσει κι ούτε σκοπεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε η διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ, 3 μηνες πηρε και αλλους 4 το ΤΕΕ συνολικα 7.

 

Ημερομηνια διαγραφης του ΤΣΜΕΔΕ ειναι η ημερομηνια διαγραφης απο την περιφερεια.

 

Εγω που εχω διαγραφει πλεον μπορω να εξωφλησω τις εισοφρες που χρωσταω (ολο το 2012 + Α' εξαμηνο του 2013) με τον νεο διακανονισμο ή πρεπει να πληρωσω εφαπξ ολο το ποσο ?

 

 

Καλη δυνμη σε ολους ευχομαι και χρειαζεται πολυ αγωνας για να πετυχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ, 3 μηνες πηρε και αλλους 4 το ΤΕΕ συνολικα 7.

 

Ημερομηνια διαγραφης του ΤΣΜΕΔΕ ειναι η ημερομηνια διαγραφης απο την περιφερεια.

 

Εγω που εχω διαγραφει πλεον μπορω να εξωφλησω τις εισοφρες που χρωσταω (ολο το 2012 + Α' εξαμηνο του 2013) με τον νεο διακανονισμο ή πρεπει να πληρωσω εφαπξ ολο το ποσο ?

 

 

Καλη δυνμη σε ολους ευχομαι και χρειαζεται πολυ αγωνας για να πετυχουμε....

 

ε καλά σιγά μη σου πουν όχι στο να τους τα πληρώσεις μια και έξω.. με ανοικτές αγκάλες θα σε περιμένουν.

 

σχετικά όμως με τα αναδρομικά περί εισφοράς ΟΑΕΔ που τρέχει από 1/7/2011 και της αλλαγής ασφαλιστρικής κατηγορίας από 1-1-2012 για αυτές τις εισφορές σε ενημέρωσαν τι παίζει; Εμένα προσωπικά με έχουν στην αναμονή....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πηρα αρνητική απάντηση από Τ.Ε.Ε για διαγραφή μου από το μητρωό τους.Το 2012-2013 είχα εισόδημα 18000 ευρώ και έδωσα στο Τσμεδε διακανονισμούς και εισφορες 13000 ευρώ. Ισχυριστηκα αδυναμια να πληρώνω αποέδω και στο εξής και δε με διαγραψανε. Τι να πω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πηρα αρνητική απάντηση από Τ.Ε.Ε για διαγραφή μου από το μητρωό τους.Το 2012-2013 είχα εισόδημα 18000 ευρώ και έδωσα στο Τσμεδε διακανονισμούς και εισφορες 13000 ευρώ. Ισχυριστηκα αδυναμια να πληρώνω αποέδω και στο εξής και δε με διαγραψανε. Τι να πω δεν ξερω.

με τέτοιο εισόδημα δυστυχώς δύσκολο να σε διαγράφανε για οικονομικούς λόγους...

απλά αυτοί ποντάρουν οτι δε θα το πας νομικά - δικαστικά μιας και απαιτεί πολύ καιρό και χρήμα...

κρίμα

Link to comment
Share on other sites

με τέτοιο εισόδημα δυστυχώς δύσκολο να σε διαγράφανε για οικονομικούς λόγους...

απλά αυτοί ποντάρουν οτι δε θα το πας νομικά - δικαστικά μιας και απαιτεί πολύ καιρό και χρήμα...

κρίμα

 Μονο εαν ισχυριστεις στην διαγραφη σου οτι φευγεις εξωτερικο κατι μπορεις να καταφερεις και παλι δυσκολα, κριμα παντως να σε κρατανε με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μόνο με βεβαώση εργοδότη απο το εξωτερικό ότι σε απασχολεί μπορείς να γλυτώσεις τις εισφορές...και όχι απλά με την έξοδο σου από τη χώρα ας πεί και κανένας πιο εμπειρός

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.