Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με διπλανό κατάστημα


Recommended Posts

Καλή σας μέρα.

Έχω ένα κατάστημα στη Σέριφο και έχω πρόβλημα με το διπλανό κατάστημα. Οι πόρτες μας είναι διπλά δίπλα με ένα μικρό κενό 80 εκ περίπου ανάμεσα (50εκ ανήκει σε μένα και 30εκ στον διπλανό). Στα 30 εκ λοιπόν έχει τοποθετήσει ένα σταντ και προσπαθεί με κάθε τρόπο, κρεμώντας πετσέτες, ρούχα, τσάντες και άλλο εμπόρευμα να μου κρύψει την πόρτα.

Τι να κάνω? Υπάρχει τρόπος να προστατευτώ;

Μην ανοίγεις σε διαφορετικές θέσεις το ίδιο μήνυμα. H συζήτηση θα συνεχιστεί σε αυτό το θέμα. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Vasso Panagiotopoulou said:

.... Στα 30 εκ λοιπόν έχει τοποθετήσει ένα σταντ και προσπαθεί με κάθε τρόπο, κρεμώντας πετσέτες, ρούχα, τσάντες και άλλο εμπόρευμα να μου κρύψει την πόρτα.

....

σίγουρα δεν κατάλαβα καλά τι και που είναι αυτά τα 80εκ και τα 30 του ενα και τα 50 στον αλλον... 

Αυτό όμως που κατάλαβα σαφέστατα είναι ότι το πρόβλημα σας δεν αφορά έργο Μηχανικού, ή Πολεοδομίας ή γενικά ζητήματα κατασκευής... 

Αφορά την αστυνομία, τον Δήμο και στο τέλος δικηγόρους....

Σε περίπτωση που υπάρχει διαφωνία που είναι τα όρια ιδιοκτησίας τότε ναι αφορά και μηχανικούς..... 

Link to comment
Share on other sites

στα  50 εκ. της προσοψης, που ανηκουν σε σενα,   δεν δικαιουται να τοποθετησει τιποτα

 

ή σπρωχνεις το σταντ στο οριο που χωριζει τις ιδιοκτησιες σας

ή πας σε  δικηγορο

καλη συνεχεια

εδιτ

οπως ειπε  ήδη  και ο διδονης

[με τις καλημερες μου]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επικουρικά στα παραπάνω των συναδέλφων ...

Αρχικά κάτι που θα το έχετε σίγουρα σίγουρα ακούσει ... Θεωρώ ότι θα πρέπει να προσπαθήσετε να λύσετε το θέμα μεταξύ σας... δεν ωφελεί κανέναν από εσάς ... πόσο μάλλον τους πελάτες εφόσον βρεθούν εν τω μέσω πιθανής ... "συζήτησης" ...

Οπως και να 'χει δεν είναι θέμα μηχανικού --όπως είπαν και παραπάνω οι συνάδελφοι-- και στον αρμόδιο θα απευθυνόμουν.

Ενημερωτικά και μόνο θα κοιτούσα να μάθω αρχικά τι προβλέπει ο κανονισμός κατάληψης κοινόχρηστων χώρων του Δήμου μου και αν αυτά παραβιάζονται από τον διπλανό ... αλλά και πιθανά και από 'μένα... και θα το συζητούσα με εκείνον...

Πάντως η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον δικηγόρο, διότι ακόμη και το προηγούμενο μπορεί πιθανά να γυρίσει εναντίον σας 


Ενδεικτικά λοιπόν σε πρόσφατο κανονισμό κατάληψης κοινόχρηστων χώρων του Δήμου Ηλιούπολης Αττικής αναφέρει στα Αρθρα 3, 6, 9, επίσης στο Άρθρο 10 αναφέρει τα σχετικά με την χορήγηση άδειας διενέργειας υπαίθριας διαφήμισης, σταντ για τοποθέτηση εμπορευμάτων κλπ, στο άρθρο 21 τα σχετικά πρόστιμα.

"
3.27 Δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση μεγαφωνικών εγκαταστάσεων, καθώς και διαφημιστικών στοιχείων σε παραχωρούμενους κοινόχρηστους χώρους για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων και εμπορευμάτων.
...
6.1.8 Δεν επιτρέπεται η χρήση τραπεζοκαθισμάτων, ομπρελών και λοιπών λειτουργικών - διακοσμητικών στοιχείων που φέρουν επιγραφές ή διαφημίσεις. Επισημαίνεται ότι οι όροι και προδιαγραφές για τοποθέτηση επιγραφών και διαφημίσεων ορίζονται στο ν.2946/2001 και τις σχετικές Αποφάσεις 38110/02 και52138/03.
...
9.3.6 Δεν επιτρέπεται η αποθήκευση εμπορευμάτων, διαφημιστικών στοιχείων και λοιπών στοιχείων εξοπλισμού στον παραχωρούμενο κοινόχρηστο χώρο.
...
21.1.2 Στοιχεία λειτουργικά ή διακοσμητικά, εμπορεύματα, προθήκες ,στάντ και σκιάδια, που τοποθετούνται χωρίς άδεια σε χώρους παραχωρημένους για τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων ή εμπορευμάτων θεωρούνται αυθαίρετη κατάληψη κοινοχρήστου χώρου

..."
 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

στα  50 εκ. της προσοψης, που ανηκουν σε σενα,   δεν δικαιουται να τοποθετησει τιποτα

 

ή σπρωχνεις το σταντ στο οριο που χωριζει τις ιδιοκτησιες σας...... και βρίσκεσαι κατηγορούμενος για αυτοδικία.... ή ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δλδ ερχεται το πρωί, βαζει ενα σταντ  μπροστα  στο μαγαζι σου και εσυ αντι να το σπρωξεις τρεχεις στα δικαστηρια..

π.χ δεν διαπράττει τιμωρητή αυτοδικία ο νομέας που αναλαμβάνει «παραχρήμα» αμέσως δια της βίας τη νομή του ακινήτου του που του αφαιρέθηκε παρανόμως, διότι αυτή η ενέργειά του αποτελεί άσκηση δικαιώματος που του παρέχει το άρθρο 985 ΑΚ.

Αλλο ειναι το πιο "σοβαρο", που το εθεσε ήδη ο φιλος γεωργιος και δεν εδωσες απαντηση

Προκειται για ιδιωτικο τμημα ή για δημοσιο/δημοτικό πεζοδρόμιο?

Στην περιπτωση αυτη υπαρχει το δικαιωμα χρησης μεσω αδειας μονον  απο τον Δημο.

georgegaleos:

  "Ενημερωτικά και μόνο θα κοιτούσα να μάθω αρχικά τι προβλέπει ο κανονισμός κατάληψης κοινόχρηστων χώρων του Δήμου μου και αν αυτά παραβιάζονται από τον διπλανό ... αλλά και πιθανά και από 'μένα... και θα το συζητούσα με εκείνον..."

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 4/6/2019 at 12:19 ΜΜ, dimitris GM said:

στα  50 εκ. της προσοψης, που ανηκουν σε σενα,   δεν δικαιουται να τοποθετησει τιποτα

 

ή σπρωχνεις το σταντ στο οριο που χωριζει τις ιδιοκτησιες σας

ή πας σε  δικηγορο

καλη συνεχεια

εδιτ

οπως ειπε  ήδη  και ο διδονης

[με τις καλημερες μου]

 

 

Καλησπέρα 

γνωριζουμε ποιος νόμος αναφέρει πτι τα 50 εκατοστά ανήκουν στο κατατημα ;

Link to comment
Share on other sites

[ετσι ειπε στην αρχικη ερωτηση, δλδ οτι  "τα 50 εκ ανηκουν στο καταστημα"

  Ρωτας μετα απο 4 χρονια...

αλλα δεν λες ποιο ειναι το δικο σου "προβλημα"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[ετσι ειπε στην αρχικη ερωτηση, δλδ οτι  "τα 50 εκ ανηκουν στο καταστημα"

  Ρωτας μετα απο 4 χρονια...

αλλα δεν λες ποιο ειναι το δικο σου "προβλημα"

 

 

Καλησπέρα έχεις δίκαιο . 
Έχω μια αντιδικία με τον δήμο . 
Έξω από το κατάστημα μου υπάρχει πρασια με μετά πεζοδρόμιο . 
στο χώρο της πρασιας έχω βάλει κάποια πράγματα σε απόσταση  50 cm έξω από την πόρτα μου και ο δημος μου έκοψε πρόστιμο. 

Ο χώρος αυτός δεν καθαρίζεται και δεν επισκευάζεται από τον δήμο κατα καιρούς δε ότι φθορές υπάρχουν καθώς λέει πτι δεν είναι δικός του , τώρα όμως κου επέβαλαν πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.