Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tεχνικός ασφάλειας στο Δημόσιο


kirki2

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους

γνωρίζει κανείς την νομοθεσία για τεχνικούς ασφαλείας σε νοσοκομεία, τι προσόντα πρέπει να έχει κανείς?Μπορεί κάποιος ο οποίος δεν έχει καθόλου εμπειρία στο αντικείμενο να αναλαβει κάτι τέτοιο?είμαι νεοδιοριζόμενη μηχανολόγος μηχανικός τε (με μόρια με ασεπ), μεσα στο νοσοκομείο υπαρχει υποσταθμός ,Η/Ζ, αλεξικεραυνο, κλπ, στα οποία αποτι κατάλαβα δεν έχουμε δικαίωμα οι μηχανολόγοι, μπορώ να αρνηθώ αν μου αναθέσουν την θέση?Προς το παρόν έχουν εξωτερικό Τεχνικό ασφαλείας που όμως λήγει η συμβαση τον αυγουστο και μάλλον δεν θα ξαναπάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορεί να αναθέσει κάποιος σε κάποιον στο Δημόσιο είναι λίγο μπλεγμένο.

 

Αλλά πρακτικά να ρωτήσω: Αυτός που θα σου αναθέσει, ξέρει περισσότερα από σένα σχετικά με το αντικείμενο που μιλάμε; Αν ναι, τότε μπορεί να σου αναθέσει συγκεκριμένα πράγματα υπό την επίβλεψή του πάντα. Αν όχι, τότε δεν νομίζω να τολμήσει να σου αναθέσει κάτι, ειδικά αν του πεις : "Αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα, ποιός θα μου το λύσει; Εσύ;"

 

Και μετά θα πάρετε το ίδιο ή άλλο συνεργείο για την συντήρηση.

 

Εσύ η ίδια όμως, εφόσον θέλεις, όρμα στο ψαχνό. Οσα μάθεις τόσο το καλύτερο για σένα.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου δεν είναι το αν θα το αναλάβω ή όχι , δεν έχω τέτοιο πρόβλημα , δουλευα από το 1995 στον ιδιωτικό τομέα σε διάφορους τομείς από μελ.γραφείο σε εργοστάσιο, στο δημόσιο είναι μπλεγμένη η κατάσταση όσον αφορά το θέμα ευθυνων και απότι βλέπω κανένας δεν θέλει και το προβλημα είναι ότι θέλει χρονο για να διαβάσω την νομοθεσια και υπάρχουν λεπτομέρειες που μπορεί να μου ξεφύγουν, δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα για νοσοκομείο να αναλάβω κατι τέτοιο, φαντάζομαι ένας διπλωματούχος έχει το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή συνάδελφος Ν1568/85. περί ασφάλειας και υγιεινής. Σαφώς και μπορείς να αναλάβεις, εάν έχει παρέλθει καταρχήν η 5ετία από τη λήψη του πτυχίου σου (αν θυμάμαι καλά). Απο κει και πέρα η νομοθεσία ορίζει πάλι ανάλογα με τον εργασιακό χώρο τι ειδικότητα μηχανικού πρέπει να δηλώνεται ως τεχνικός ασφαλείας, άλλο τώρα τι γίνεται στη πραγματικότητα.(ΠΔ294/1988, άρθρο 5). Προσωπικά εάν θέλεις τη γνώμη μου επειδή έχω κάνει το επάγγελμα 3 χρόνια, πρέπει να προσδιοριστούν σαφώς οι ευθύνες σου σε ένα τέτοιο εργασιακό χώρο.π.χ. ο έλεγχος θα αφορά μόνο τις μηχανολογικές εγαταστάσεις και ότι αυτό συνεπάγεται ? ή θα αφορά και άλλες καταστάσεις λ.χ τήρηση του εσωτερικού κανονισμού διαχείρισης ιατρικών αποβλήτων, συντονισμό εργασιών, έλεγχος των προβλεπόμενων διαδικασιών και εκπαίδευσης σε θέματα πυρασφάλειας και ασφαλούς εκκενώσεως χώρων, τι θα περιλαμβάνει η γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου πρακτικά δηλαδή κτλ, συνεργασία με εξωτερικούς ΤΑ άλλων επιχειρήσεων που έχουν σύμβαση με το νοσοκομείο κ.α. και το βασικότερο άμεση συνεργασία με ΕΠΑΥ (Επιτροπές Ασφάλειας και Υγιεινής του Νοσοκομείου) όπως καθορίζει σαφώς ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με maximos75 και συμπληρώνω:

 

Για ολα τα θέματα σχετικά με τεχνικό ασφαλείας μπορεις να ενημερωθείς και απο τις κατα τόπους επιθεωρήσεις εργασίας. Επίσης τα σχετικά ΦΕΚ υπαρχουν και στο http://www.elinyae.gr/el/index.jsp.

 

Κατα την ταπεινή μου γνώμη (επειδη στο παρελθον απασχολήθηκα στον ΥΑΕ (Υποτομέας Ασφάλειας και Υγεινης) σε Α.Η.Σ ΔΕΗ ) να εισαι παρα πολύ προσεκτική οταν απασχολείσαι στο Δημόσιο σαν τεχνικός ασφαλείας και όπως είπαν και οι συνάδελφοι πριν κανεις οτιδηποτε να ενημερωθεις πληρως για τι πραμα σου ζητάνε. Επίσης ρωτα και ενα δικηγόρο που ειδικεύεται σε εργασιακά θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Πριν ψάξεις οτιδήποτε σε ενημερώνω ότι υπάρχει από το νόμο δυνατότητα να αρνηθείς την ανάθεση. Γενικά είναι και σωστό να μην συμπύπτουν τα καθήκοντα του υπευθύνου των εγκαταστάσεων με τον Τεχνικό ασφαλείας. Μου έτυχε κι εμένα ανάλογη περίπτωση σε νοσοκομείο όπου πιέστηκα από τη Δ/νση και την επιθεώρηση εργασίας αλλά επειδή ήξερα τη νομοθεσία έκαναν όλοι πίσω. Εάν χρειάζεσαι λεπτομέρειες μπορώ να δώσω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, έχω ένα μήνα που διορίστηκα σε νοσοκομείο ως μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ, εχω ακούσει ότι θέλουν ένα θύμα να επομιστεί την ευθύνη, μεχρι τον αυγουστο έχουν εξωτερικό Τεχνικο ασφαλείας αλλα δεν θα τον ξαναπάρουν (δεν υπάρχουν χρήματα), εγω επειδή είμαι εντελώς ασχετη με το αντικείμενο (σε εργοστάσιο εργαζόμουν ως μηχανολόγος) δεν θέλω να αναλάβω. Εσύ είσαι σε νοσοκομείο διορισμένος? εαν ναι θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιες είναι οι αρμοδιότητες του προισταμένου γιατί απότι κατάλαβα μετα την διετια θα αναλάβω εγώ γιατί ο προυγούμενος είναι ΔΕ.

ευχαριστώ εκ των προτερων

 

edit

γεια σου και πάλι μπορείς σε παρακαλώ να μου στήλεις τη νομοθεσία?γενικά που μπορώ να βρω λεπτομέρειες και νομοθεσία για τις εγκαταστάσεις στα νοσοκομεία και τι πρέπει να προσέξω?αν κατάλαβα καλά είσαι και συ σε νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω εντός των ημερών με τη σχετική νομοθεσία όσον αφορά στον τεχνικό ασφαλείας.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα δεν ξέρω αν πρέπει να τα πούμε μέσω του forum ή με κάποιο άλλο τρόπο ιδιωτικής επικοινωνίας για να μην απασχολούμε και οτο forum με επιμέρους και μικρού ενδιαφέροντος ζητήματα

 

edit

Στο προεδρικό διάταγμα 159/1999 (ΦΕΚ Α' 157/3-8-1999) άρθρο 2 παράγραφος 3 αναφέρει ότι η ανάθεση καθηκόντων Τ.Α. γίνεται εγγράφως από τον εργοδότη και συνοδεύεται απαραίτητα από δήλωση αποδοχής του ατόμου που αναλαμβάνει την ευθύνη. Εάν εσύ δεν κάνεις αυτή τη δήλωση την οποία δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις (εκτός εάν στην προκύρηξη διορισμού ή στον οργανισμό του νοσοκομείου αναφέρεται στα καθήκοντά σου, τότε μπλέκει το πράγμα). Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με μια συζήτηση στην επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου.

Επίσης καλό είναι να πείσεις τη διοίκηση ότι εφόσον πρόκειται να αναλάβεις και καθήκοντα στη συντήρηση των εγκαταστάσεων δεν είναι και σωστό να συμπύπτει ο ρόλος σου με αυτόν του Τεχνικού ασφαλείας.

Σε κάθε περίπτωση ψάξε βρες και τον οργανισμό του νοσοκομείου καθώς και τι ακριβώς καθήκοντα σου έχουν ανατεθεί από τη διοίκηση (σε ποιο τμήμα τοποθετήθηκες και με ποιο ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι η νομοθεσία δεν απαγορεύει την απασχόληση του Τεχνικού Ασφαλείας και σε άλλα πόστα στην ίδια εταιρεία. Αυτό είναι κανόνας στην ελληνική τεχνική πραγματικότητα, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

'Οτι και αν αναλάβεις (τεχν. ασφαλείας) ή υπεύθυνος μηχ. εξοπλισμου πρέπει να ξες οτι θα έχεις μεγάλες ευθύνες. Ως προς το αν μπορείς πρέπει να το ψάξεις καλά. Ειδικά ως υπεύθυνος μηχ. εξοπλισμού έχω αμφιβολίες αν είναι εφικτό από μηχανικό ΤΕ (οι διπλωματούχοι έχουν δικαίωμα την 1η 10ετία για μια επιχείρηση και μόνο και μετά ως 3 επιχειρήσεις ως υπευθ. μηχ. εξοπλισμού).

 

Όσον αφορά τις υπηρεσίες του τεχν. ασφαλείας , υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία πάνω στο θέμα , άποψη μου είναι εφόσον μπορείς να αποφύγεις την υποχρέωση να την αποφύγεις γιατί σε περίπτωση ατυχήματος ακόμα και εξωτερικού συνεργείου στο χώρο του νοσοκομείου εμπλέκεσαι άμεσα. Άμεσα γιατί όταν το ατύχημα γίνεται εντός του χώρου της επιχείρησης (ίδρυμα στην παρούσα) φέρει συνυπευθυνότητα ο τεχν. ασφαλείας της ίδιας της επιχείρησης. Έτσι π.χ κάθε εξωτερικός συνεργάτης πρέπει να έχει λάβει γνώση της πολιτικής ασφάλειας εργασίας όπως ορίζεται στην έκθεση επαγγελματικού κινδύνου και να υπογράφει άν οχι ιδιωτικό συμφωνητικό, μια Υ/Δ ότι το προσωπικό που απασχολεί είναι αδειούχο, ασφαλισμένο και διαθέτει τα προβλεπόμενα ατομ. μέσα προστασίας κτλ κτλ .

 

Γενικά η διοίκηση πρέπει να επιλέγει τα εξωτερικά άτομα-συνεργάζομενες εταιρείες με ποιοτικά χαρακτηριστικά δηλ. να απαιτεί να φέρουν τις απαιτούμενες άδειες και να δεσμέυονται ως προς το προσωπικό ότι είναι αδειούχο. Τα γράφω τα παραπάνω γιατί πολλές φορές ο κίνδυνος έρχεται από έξω προς τα μέσα...

 

Γενικά φοβάμαι ότι θα καταστείς το μάυρο πρόβατο της υπόθεσης αν αναλάβεις τα καθήκοντα.

Πάντως να αποφύγει πάση θυσία αυτά του υπευθ. μηχ. εξοπλισμού γιατί ειναι ηλεκτ. καρέκλα. Ο υπεύθυνος φέρει κανονικά και με το νόμο αστικές και ποινικές ενώ ο τεχν. ασφαλείας ..είναι ίσως λίγο πιο ..xαλαρά (εξαρτάται το δικαστή..)

 

Αν τελικά γίνει κάτι από αυτά, αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να διαπραγματευτείς κάτι επιπλέον ως υπεύθυνη. Προσωπικά θα έψαχνα να ασφαλιστώ επαγγελματικά δηλ. αν στα καθήκοντα τεχν. ασφαλείας αμελήσω κάτι και εξαιτίας αυτού γίνει ατύχημα. Μπορείς να το θέσεις στη διοίκηση (αν σε πρίξουν να αναλάβεις) ότι για να ανάλαβεις πρέπει να σε ασφαλίσουν ως προς τα καθήκοντα του τεχν. ασφαλείας επαγγελματικά κατά αστικών βλαβών προς τρίτους :smile: έτσι το μπαλάκι πάει σε αυτούς. Εδώ στην ελλάδα είμαστε ακόμα σε νηπιακό στάδιο στο συγκεκριμένο τομέα.. κανονικά θα έπρεπε όλοι οι μηχανικοί να ασφαλίζονται κατά επαγγ. αμέλειας (όπως θα έπρεπε οι γιατροί και οι δικηγόροι..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.