Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό

 

λοιπόν

έστω ότι οι αμοιβές μου θα είναι το χρόνο σε εταιρεία 17000 ευρώ

αλλα δν έχουν πρόβλημα να κόψω 12000 δλδ να πάω σχεδόν αφορολόγητος

εγω τι επιπτώσεις μπορεί να έχω?

στην αναβάθμιση του πτυχ παίζει ρόλο???τα ποσα στις ΑΠΥ π έχψ κόψει???

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που φορολογείσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας με βάση τις ΑΠΥ που έχεις κόψει, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και με τα 17.000 με τον συντελεστη πάλι στο αφορολόγητο είσαι

 

τι σόι εταιρία είναι να μη θέλει έξοδα;;;

πρόσεχε μην κάνει τίποτα μαιμουδιές και την έχει στη μπούκα η εφορία

γιατί μετά θα ψάξει και όλους τους συνεργάτες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εταιρία που θέλει να γλυτώσει 1000 ευρώ από παρακράτηση φόρου!

17000-12000=5000, 5000*0,2=1000

Εκτός αν έχεις συμφωνήσει 17000 με την παρακράτηση μέσα.

 

Νομίζω με συντελεστή για παροχή υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία είναι 72%, οπότε έχει δίκιο η Myri ότι είσαι σχεδόν αφορολόγητος.

Και τέλος πάντων, καλό είναι να αποδίδουμε και λίγο φόρο που και που, έτσι για να γκρινιάζουμε πιο εύκολα μετά σε αυτούς που δεν πληρώνουν μια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με συντελεστή για παροχή υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία είναι 72%............

60% είναι (παράγραφος 5, άρθρο 49 του Νόμου 2238/1994).

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της ίδιας παραγράφου αναφέρει:

 

"Αν από τα βιβλία και στοιχεία του υπόχρεου προκύπτει ότι οι δαπάνες της χρήσης βρίσκονται σε προφανή δυσαναλογία με το υπόλοιπο των ακαθάριστων αμοιβών (τεκμαρτές δαπάνες), που προκύπτουν από την εφαρμογή του συντελεστή, ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας προσαυξάνει το συντελεστή αυτόν κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%). Δεν θεωρείται ότι υπάρχει προφανής δυσαναλογία, όταν η διαφορά μεταξύ δαπανών που προκύπτουν από τα βιβλία και στοιχεία και τεκμαρτών δαπανών, κατά τα ανωτέρω, είναι μέχρι ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) των τεκμαρτών δαπανών."

 

Γι' αυτό προσαυξάνω το 60% κατά 20% και γίνεται 72%

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω τοσο καιρο νομιζα οτι το αφορολογητο ειναι στα 10500 και οτι δεν υπαρχει συντελεστης, αλλα οτι γραφουμε στα βιβλια ειναι και τα τελικα.

Ειδες να τα αφηνεις ολα στο λογιστη...!!!

Δηλαδη ποσα μπορω να βγαζω τελικα και να ειμαι στο αφορολογητο..... υποψιν ασχολουμαι μονο με τοπογραφικα και κοβω απλα ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος επίσης, στα τοπογραφικά χρησιμοποιείς το 17% με 20% προσαύξηση 20,4%

Άρα είσαι αφορολόγητος μέχρι ...χμμμ....

 

!!!!50470 Ευρώ αποδείξεις!!!!!

 

Πολλά δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος επίσης, στα τοπογραφικά χρησιμοποιείς το 17% με 20% προσαύξηση 20,4%

Άρα είσαι αφορολόγητος μέχρι ...χμμμ....

 

!!!!50470 Ευρώ αποδείξεις!!!!!

 

Πολλά δεν είναι?

 

Πολλά είναι! Δηλαδή αν κατάλαβα καλά (γτ είμαι και ψιλοάσχετίδης με αυτά) μπορεί κάποιος να έχει έως 50470 ευρώ το χρόνο καθαρό κέρδος και να μην πληρώνει φόρο με αυτό το σύστημα? Δηλαδή ποιο το νόημα της φοροδιαφυγής σε αυτό το σενάριο?

 

Σημείωση: 50470/12=4205,8333333 τον μήνα.... Δεν παίζει ρε παιδιά να είσαι αφορολόγητος με τέτοιες αποδοχές όταν μιλάμε για μισθούς των 700-800 ευρώ σαν αρχικούς σε άλλα επαγγέλματα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μπορεί κάποιος να έχει έως 50470 ευρώ το χρόνο καθαρό κέρδος και να μην πληρώνει φόρο με αυτό το σύστημα?

λάθος δεν είναι καθαρό κέρδος

είναι ο τζίρος σου

από αυτά χρήματα αφαιρείς τα έξοδά σου

πχ μισθοί, αγορά λογισμικού , αγορά οργάνων, φθορά οργάνων , απαξίωση λογισμικού, χασούρα από πελάτες που δεν σε πλήρωσαν (και είναι αρκετοί και πολλές φορές είναι και "συνάδελφοι")

 

επίσης κανείς δε σου εγγυάται πως την επόμενη χρονιά θα έχεις δουλεια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.