Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επεξήγηση του όρου "Δίστασο"


Recommended Posts

Γεια σας συνάρδεφοι τοπογράφοι μηχανικοί,

 

είμαι αρχιτέκτονας και απευθύνομαι σε έσας

μήπως θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τι σημαίνει "διστασο";

 

Το συμβολαιο που έχω για ένα χωράφι γράφει "...εκτάσεως μέτρων τετραγωνικών τετρακοσίων είκοσι (420μ2), (δίστασο), που συνορεύει Ανατολικά με..."

 

δεν έχω ξαναδει αυτήν την έκφραση και προφανώς προκειται για παλιά φράση, αλλά τι σημαίνει;;;;

 

Oι τίτλοι θέματος πρέπει να είναι επεξηγηματικοί και όχι γενικοί.

acnt

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ξαναακουσει αλλά μάλλον εννοεί οτι ήταν εύκολο και το χτύπησε μόνο με 2 στάσεις= 2στασο!!!! :smile: :-) :smile:

υγ: μην με πάρεις σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν απέχεις πολύ..!!..

κάτι τέτοιο "μου ψέλισε" ο ιδιοκτήτης που θέλησε να με ενημερώσει...για το τι σημαίνει "δίστασο", σύμφωνα με αυτά που του είπαν. Είναι, λεει, το χωράφι 420μ2 και άλλα 420μ2.

επειδή όμως μου φαίνονται περίεργα πράγματα αυτά δεν θέλω να βασιστώ στα λόγια του και προσπαθώ να βρω μια πιο έγκυρη πηγη.

 

Ευχαριστώ πάντως για την (άμεση) ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν 420 + 420 θα το ελεγε και θα εγραφε και το τελικο αρθροισμα.

Μαλλον θα αρεσε στον ιδιοκτητη να το βγαλει 840.

Δεν εχω ακουσει αυτον τον ορο, γιατι δε ρωτας και εναν συμβολαιογραφο.

Παντως δε πιστευω οτι μπορει να σημαινει οτι το οικοπεδο ειναι 420+420.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο για 420+420. Και ειδικά επειδή η αναφορά γίνεται σε συμβόλαιο, τα οποία τις περισσότερες φορές είναι τόσο αναλυτικά που δεν καταλαβαίνεις τι λένε στο φινάλε:confused::confused:, είναι σίγουρο ότι αν ήταν συνολικό εμβαδό 840, θα το διευκρίνιζε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

To να μην έχεις καταλάβει τι πραγματικά γράφει, παίζει ως σενάριο?? Καμιά φορά πολλά μάτια είναι καλύτερα από 2 μόνο..Σκάναρε το και ποστάρισε το.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δύο πλευρές? και άν ναί, τί διαστάσεις έχουν? μήπως εννοεί οτι το εμβαδόν προκύπτει απο το γινόμενο 2 διαστάσεων (ίσως ίσων μεταξύ τους)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βγάλω και μεγάλο νόημα με τα όρια που μου έδειξε ο ιδιοκτήτης γιατί ο ίδιος βασιζότανε στα τετραγωνικά (τα επι 2, δηλαδή που υπολόγιζε). Δεν υπάρχει καμία περίφραξη ή όρια από τα γειτονικά τουλάχιστον χωράφια.

 

Το χωράφι δεν είναι γωνιακό και δεν περνάει κανενας δρόμος απο καμία πλευρά του. Υπήρχε ένας χωματόδρομος (από αυτόν φτάσαμε στο χωράφι) ο οποίος συμφωνα πάντα με τα όρια που υπέδειξε ο ιδιοκτ. πέρναγε μέσα από το χωράφι. Δεν υπήρχε δηλαδή επίσημα.

 

Ο ιδιοκτήτης μου λεει είναι ορθογώνιο (οπότε 2 διαστάσεις). Μήπως κάτι τέτοιο σημαίνει το "δίστασο"...;όπως λες kleio

 

Τελοσπάντων θα προσπαθήσω να συνενοηθώ ξανά για τα όρια, γιατί σύμφωνα με αυτά που μου έδειξε το εμβαδόν βγαίνει διπλάσιο απο αυτό που αναγράφεται στο συμβόλαιο. Σίγουρα πάντως δεν μπορώ να κάνω τίποτα αν δεν διευκρινήσω τι ακριβώς νοείται με τον όρο "δίστασο".

 

Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

τοπογραφικό με το συμβόλαιο προφανώς δεν υπάρχει; δεν αναφέρεται δλδ τοπογραφικό στο συμβόλαιο και τοπογράφος; προηγούμενο συμβόλαιο δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο; του προηγούμενου ιδιοκτήτη; ίσως από την τοπογραφική υπηρεσία αν πρόκειται για αγροτεμάχιο να βρεις μια άκρη από την διανομή;

γενικές σκέψεις ήταν αυτές...

καλά ξεμπερδέματα...

αν βρεις τι σημαίνει πες το και σε μας...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.