Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Φουσκωμένα" πλακάκια στο σπίτι


bagelis12

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά 

 

1.Εσκαψα με άνεση 10cm βάθος, δεν ξέρω αν έφτασα στην πλάκα... 

2.παραθετω μερικές φωτογραφίες με το κάτω μέρος από τα πλακάκια. Μερικά πλακάκια βγήκαν καθαρά από υλικό. Εντελώς καθαρά. (δεν πήρα φωτογραφία) 

* Ενας τεχνίτης που έκανε αυτοψία μου ανέφερε ότι δεν θα χρειαστεί αφαιρέσει του υποστρώματος αλλά εφαρμογή αυτοεπιπεδούμενης. Ποια η γνώμη σας 

Ευχαριστώ για την βοήθεια 

P40506-200907.jpg

P40506-183748.jpg

P40506-183801.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2024 at 10:47 ΜΜ, Didonis said:

Γενικά σου συνιστώ αν έχει περιλίτη όλο το δάπεδο να αφαιρεθεί .... για λόγους υγείας.

Τι εννοείς Didonis? είναι ανθυγιεινός ο περλίτης όταν μπαίνει ως γέμισμα στο δάπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρο αποτέλεσμα η γνώμη μου είναι να προχωρήσετε σε αποξήλωση της παλιάς σαθρής τσιμεντοκονίας κατά τουλάχιστον 4 εκ και να στρώσετε  νέα  ισχυρή μετά από καλό καθάρισμα της  και  εμποτισμό της με κάποιο ειδικό συγκολλητικό γαλάκτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το φούσκωμα οφείλεται σε διόγκωση του περλιτοδέματος λόγω υγρασίας. Οπότε η θεραπεία είναι πιο επίπονη. Απαιτείται πλήρης αποξήλωση του υποστρώματος μέχρι την πλάκα ο.σ., έλεγχος για πιθανή διαρροή από σωληνώσεις στο δάπεδο, γέμισμα με ελαφροσκυρόδεμα, τσιμεντοκονία για αλφάδιασμα και επικόλληση των πλακιδίων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 12:26 PM, Giorgos Dimopoulos said:

Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν βελτιωτικά, σταθεροποιητές , επισκευαστικά κονιάματα ( αν ειναι αυτές οι σωστές περιγραφές- ορολογία)  που μπορούν να γεμίσουν το σαθρό πορώδες υπόστρωμα ώστε να μην χρειαστεί αποξήλωση ?? θέλω να διασφαλίσω στο μέγιστο την σταθερότητα των νέων πλακιδίων που θα τοποθετηθούν .

Οι λύσεις με υλικά που αναφέρεις δεν κάνουν θαύματα, καθώς στηρίζονται στην αντοχή της διεπιφάνειας μεταξύ παλιού και νέου. Αν το παλιό είναι σαθρό και την καλύτερη κόλλα να του βάλλεις πάνω δεν θα αλλάξει κάτι γιατί θα αστοχήσει εκ νέου σε διαφορετικό επίπεδο.

Είμαι και εγώ τις άποψης να φύγει το παλιό να μπει το νέο σωστά.

Είναι πολύ πολύ σημαντικό να το αφήστε να στεγνώσει καλά πριν την εφαρμογή κόλλας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις γνώμες σας. 

Σας κοινοποιώ μερικές φωτογραφίες με τα προϊόντα εξκαφης για την όδευση νέων υδραυλικών. 

Καταλαβαίνετε αν είναι περλομπετον άραγε αυτό που βλέπετε ;; 

P40510-121002.jpg

P40510-120956.jpg

P40510-120933.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Giorgos Dimopoulos said:

 

Καταλαβαίνετε αν είναι περλομπετον άραγε αυτό που βλέπετε ;; 

Εκ πρώτης όψεως δεν είναι, γιατί αν ήταν περλίτης κατά το σπάσιμο θα θρυμματιζόταν περισσότερο θεωρώ.

Για άμμο με τσιμέντο το κόβω. 

Μπορείς να καταλάβεις αν είναι διογκωμένος περλίτης εύκολα:

1)το κομμάτι που σπάει δεν θα είναι βαρύ στο χέρι,

2)μέσα στο κομμάτι οι κόκκοι του αδρανούς θα είναι άσπροι και θα έχουν έχουν πάνω κάτω το ιδιο μέγεθος.

Διαφορετικά θα έχει αμμο..

Απο κατω απο αυτη την στρωση εχει χώμα σιγουρα,που δεν ειναι τοσο καλο. Κατι θα πρεπει να κανεις και για αυτο...

Edited by GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ****

Η αναζήτηση μηχανικών, επαγγελματιών και γενικώς πάροχων υπηρεσιών δεν επιτρέπεται σε θέματα του φόρουμ. To μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.