Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση Αντλίας θερμότητας με λέβητα πετρελαίου για θέρμανση


johnjohn1

Recommended Posts

17 λεπτά πριν, antloukidis said:

Η μεγαλύτερη δυσκολία στην σύγχρονη λειτουργία ΑΘ - λέβητα, είναι η ρύθμιση της θερμοκρασίας επιστροφής στην ΑΘ, για να μη σταματήσει να λειτουργεί από ψηλή θερμοκρασία.

Θα χρειαστεί να προσθέσεις τρίοδη/ες ηλεκτροβάννα/ες αναλογικής ρύθμισης, αναλογικό αισθητήριο θερμοκρασίας και PID ηλεκτρονικό controller.

Αυτά απαιτούν έξτρα κόστος, αρκετά δύσκολη παραμετροποίηση των παραμέτρων P,I,D (πίστεψέ με το έχω κάνει αρκετές φορές και ξέρω....) και έχουν και παραμέτρους που επιδρούν αρνητικά και που δεν μπορείς να ελέγξεις, όπως η ταχύτητα αντίδρασης της ηλεκτροβάνας, η χαρακτηριστική καμπύλη της (equal perc., ή linear κλπ)

Τα ανωτέρω είναι σχετικά εύκολα στο χαρτί.... αλλά στην πράξη (που τα έχω φάει με το κουτάλι....) δυσκολότατα ώς ακατόρθωτα.

Αν το σκέφτεσαι κάπως αλλιώς.... θα με ενδιέφερε να ακούσω.

Αυτά όλα σε κοινό δίκτυο...

Με διαφορετικό δίκτυο έχεις προβλήματα χώρου, οικονομικό κλπ

 

Η εντύπωση που έχω είναι πως η θερμοκρασία επιστροφής και προσαγωγής ρυθμίζονται από την αντλία με τον δικό της έλεγχο ανάλογα με τη μέση θερμοκρασία των σωμάτων που επιλέγω,όταν πχ θέλω να αποδόσει η αντλία ονομαστικά 12 kw για 55/50 βάζω την αντλία και μου φτιάχνει 55/50 άρα μέσο όρο 52,5 όσο υπολόγισα για τα υπερδιαστασιολογημένα σώματα αντίστοιχης ισχύος.Αν η ισχύς αυτή δε μου φτάνει κι ο χώρος κρυώσει η απόδοση των σωμάτων θα αυξηθεί επειδή πχ δε θα έχω 22 που υπολόγιζα αλλά 18 ενώ η αντλία δε θα μου δώσει παραπάνω ισχύ αλλά 12 επειδή πχ έξω έχω -2 και όταν έχω -2 η συγκεκριμένη αντλία για 55/50 δίνει 12,συνεπώς ενώ η αντλία θα παλεύει να δώσει 12 με 55/50 τα σώματα θα τραβάνε πάνω από 12 αλλά κάτω πχ από 15 που θέλω για να πάω στο 22,άρα η αντλία δε θα φτάσει ποτέ 55/50 και θα ισοροπήσει σε τέτοιο δτ και τμεσο που τα σώματα θα αποδίδουν τα 12 για μια χαμηλότερη θερνοκρασία των 22,άρα εκεί βάζω το λέβητα και συμπληρώνει τα 3 (χωρίς παρεξήγηση 😁)  ώστε να έχω 55/50 αλλά ποτέ παραπάνω από 52,5 μέσο άρα αντιλαμβάνοναι ότι η αντλία δε θα σβήσει όσο δε της δίνεις πιο πολύ.Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Ξαναλέω όλα αυτά στη θεωρία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με έλεγχο αντλίας για πραγματική μελέτη.Σε πιστεύω συνάδελφε καταλαβαίνω ότι μιλας με εμπειρία.

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος ρύθμισης της κάθε ΑΘ είναι τελείως διαφορετικός.

Δεν ρυθμίζεις απόδοση (KW) αλλά θερμοκρασία προσαγωγής (συνήθως) ή επιστροφής.

Όταν ζητάς  ισχύ από την ΑΘ περισσότερη από αυτή που μπορεί να δωσει, αυτή αρχίζει και ρίχνει  την θερμοκρασία προσαγωγής (κάποιες παίζουν και με την ταχύτητα του κυκλοφορητή τους)

Ο λέβητας για να βγάλει 55oC δεν είναι απλό (πρέπει να είναι συμπύκνωσης ή να έχει τρίοδη ή τετράοδη) άρα έξτρα αυτοματισμοί!!!

Αν δουλεύει ΑΘ + λέβητας θα δουλεύουν και οι κυκλοφορητές τους μαζί με τον κυκλοφορητή δευτερεύοντος που μάλλον θα έχεις.

Λάβε υπόψη ότι όλα αυτά συμβαίνουν με κάποιες καθυστερήσεις.... και επομένως θα πρέπει να περιμένεις κάποιες ώρες για να δεις αντιδράσεις του συστήματος και να ξαναρρυθμίσεις - διορθώσεις....

Αδυνατώ να σκεφτώ τι θα πρέπει να πρωτορρυθμίσεις, όταν θα παίζουν οι θερμοκρασίες και τα inverters της ΑΘ και των κυκλοφορητών.... (ΚΟΛΑΦΟΣ!!!) 

Δεν θα το επιχειρούσα ούτε καν στο σπίτι μου.... φαντάσου να τρέχεις χειμωνιάτικα στον πελάτη, το βράδυ που γύρισε από τη δουλειά και κρυώνει.... 

Σκέψου ΑΠΛΑ και ακολούθησε την πρότασή μου, που έχω καταλήξει μετά από 30+ χρόνια επαγγελματική τριβή με ΑΘ και άλλα 10+ με την δική μου! (και με controllers PID, ρυθμιστικές ηλεκτροβάννες, ballancing υδραυλικών δικτύων κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, antloukidis said:

Ο τρόπος ρύθμισης της κάθε ΑΘ είναι τελείως διαφορετικός.

Δεν ρυθμίζεις απόδοση (KW) αλλά θερμοκρασία προσαγωγής (συνήθως) ή επιστροφής.

Όταν ζητάς  ισχύ από την ΑΘ περισσότερη από αυτή που μπορεί να δωσει, αυτή αρχίζει και ρίχνει  την θερμοκρασία προσαγωγής (κάποιες παίζουν και με την ταχύτητα του κυκλοφορητή τους)

Ο λέβητας για να βγάλει 55oC δεν είναι απλό (πρέπει να είναι συμπύκνωσης ή να έχει τρίοδη ή τετράοδη) άρα έξτρα αυτοματισμοί!!!

Αν δουλεύει ΑΘ + λέβητας θα δουλεύουν και οι κυκλοφορητές τους μαζί με τον κυκλοφορητή δευτερεύοντος που μάλλον θα έχεις.

Λάβε υπόψη ότι όλα αυτά συμβαίνουν με κάποιες καθυστερήσεις.... και επομένως θα πρέπει να περιμένεις κάποιες ώρες για να δεις αντιδράσεις του συστήματος και να ξαναρρυθμίσεις - διορθώσεις....

Αδυνατώ να σκεφτώ τι θα πρέπει να πρωτορρυθμίσεις, όταν θα παίζουν οι θερμοκρασίες και τα inverters της ΑΘ και των κυκλοφορητών.... (ΚΟΛΑΦΟΣ!!!) 

Δεν θα το επιχειρούσα ούτε καν στο σπίτι μου.... φαντάσου να τρέχεις χειμωνιάτικα στον πελάτη, το βράδυ που γύρισε από τη δουλειά και κρυώνει.... 

Σκέψου ΑΠΛΑ και ακολούθησε την πρότασή μου, που έχω καταλήξει μετά από 30+ χρόνια επαγγελματική τριβή με ΑΘ και άλλα 10+ με την δική μου! (και με controllers PID, ρυθμιστικές ηλεκτροβάννες, ballancing υδραυλικών δικτύων κλπ)

Αν βάλεις ελεγχτή τύπου on of στην τρίοδη επιστροφής του δευτερεύοντος;

Να του δίνεις πχ τη ρύθμιση διαφορικά με κάποιο arduino ότι αν η θερμοκρασία προσαγωγής της αντλίας είναι κάτω από 55 ή η θερμοκρασία επιστριφής κάτω από 50 ή η μέση θερνοκρασία κάτω από 52,5 σε αυτές τις περιπτώσεις ο κυκλοφορητής να άγει απ τον υδραυλικό διαχωριστή με σταθερή παροχή και η τρίοδη να μην κάνει ανακυκλοφορία,κι αν ισχύει ότι και τα 3 είναι οκ δηλαδή έχεις 55 50 52,5 ο κυκλοφορητής του δευτερεύοντος να μην άγει.

Ο κυκλοφορητής του λέβητα μπορεί να έχει σταθερή παροχή επίσης νομίζω δε σε νοιάζει αφού το πόσο άγει το καθορίζει η τρίοδη κι ο κυκλοφορητής του δευτερεύοντος.

Δε καταλαβαίνω μόνο γιατί να θέλει ώρες η αντίδραση,λεπτά να το καταλάβω,πχ θα αναμειχθεί νερό 60+βαθμών του δευτερεύοντος με νερό 53 της αντλίας ενώ το νερό της επιστροφής θα είναι στους 50 ή πιο κάτω κοινό και θα φεύγει με ταφ,πόση ώρα να κάνει το νερό να ζεσταθεί κοινά στους 55 ή να κρυώσει στα σώματα ;

Το καταλαβαίνω πως δεν είναι για να κάνεις πειράματα απλά για κάποιο λόγο θεωρώ ότι αξίζει να προσπαθήσει κανείς έτσι για το γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καθυστερεί πολύ είναι αυτό που σε ενδιαφέρει τελικά ( και τον πελάτη). Η θερμοκρασία του σπιτιού.

Όταν προσπαθήσεις να κάνεις μία απλή ρύθμιση θερμοκρασίας ή παροχής νερού ( χωρίς να μεταβάλλεται κάτι άλλο) θα καταλάβεις τι διακυμάνσεις έχεις ( σε γρήγορα συστήματα) ή πόσο αργές μεταβολές έχεις ( σε αργά συστήματα).

Και αυτό όταν έχεις μόνο μία μεταβλητή.

Να στο πώ και αλλιώς?

Με την οικονομία που προσπαθείς να πετύχεις με την μη απενεργοποίηση της ΑΘ σε χαμηλές θερμοκρασίες ( με χαμηλό cop) θα πρέπει να αποσβέσεις το κόστος εγκατάστασης όλων αυτών των αυτοματισμών, της αμοιβής σου για την επιλογή και την ρύθμισή τους, την συντήρησή τους, την σχεδόν βέβαιη επαναρρύθμιση - βελτίωση ρύθμισής τους κλπ.

Πότε νομίζεις θα γίνει αυτή η απόσβεση και ποιός θα μπορέσει να μετρήσει και να εκτιμήσει την όποια οικονομία...

Πίστεψέ με δεν αξίζει τον κόπο σου και δεν πρόκειται να πληρωθεί ποτέ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.