Μετάβαση στο περιεχόμενο

κάθετη και οριζόντια ιδιοκτησία - δικαιώματα


Recommended Posts

Γεια σας, έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Έστω ένα οικόπεδο 1.100 τ.μ. χωρισμένο με όριζόντια ( κάθετη) ιδιοκτησία σε δύο κομάτια 500 τ.μ. έκαστο. Εγώ σαν ιδιοκτήτρια του ενός, αφού χτίσαμε το σπίτι μας χτίσαμε και πέτρινες μάντρες για τις οποίες "φάγαμε" μια καταγγελία και τρέχουμε. Και η ερώτηση είναι η εξής: Είχα το δικαίωμα να περιφράξω το δικό μου οικοπεδο ή όχι? Και αν ναι, μπορώ να βγάλω έξτρα άδεια για τις μάντρες?

( Με συγχωρείτε αν σας μπερδεύω, όπως καταλάβατε δεν είμαι και μηχανικός...)

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς σας ευχαριστούμε που απευθύνεστε στο φόρουμ μας

μην μπερδεύεται την κάθετη συνιδιοκτησία με την οριζόντια

όπως περιγράφεται την κατάσταση στο οικόπεδο ειστε συγκύριοι και έχει συσταθεί κάθετη συνιδιοκτησία δηλαδή με απλά λόγια διανομή κατά χρήση-διαιρετά κατα χρήση τμήματα

έχετε αποκλειστική χρήση στο δικό σας τμήμα και σας αντιστοιχεί προφανώς κάποιο ποσοστό απο την κάλυψη και την δόμηση επι του συνολικού οικοπέδου

για το χτίσιμο της μάντρας

1.θα έπρεπε να προβλέπεται στην οικοδομική άδεια

2.εξετάστε αν η οικοδομική άδεια είναι σε ισχύ για να κάνετε τροποποίηση-αναθεώρηση

3.έχετε προφανώς το δικαίωμα κατασκευής περίφραξης-μάντρας στο τμήμα σας όμως πρόκειται για οικοδομικές εργασίες για τις οποίες θα πρέπει να εκδοθεί η σχετική άδεια

καλή συνέχεια και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Μάλλον θα χρειαστουμε τα φώτα σας για άλλη μία φορά...

Ρωτήσαμε μηχανικό εδώ και μας είπε ότι θα πρέπει να βγάλουμε άδεια με την συναίνεση των συγκύριων ( πράγμα το οποίο δεν γίνεται αφού αυτοί μας έκαναν την καταγγελία). Οι μάντρες ουσιαστικά χωρίζουν το δικό μας κομμάτι από την εμβασία (η οποία ανήκει και στους δύο) και που χρησιμοποιούν εκείνοι για να μπουν στο δικό τους κομμάτι.

Επίσης μας είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε νομιμοποίηση ( με εφάπαξ ποσό κτλ).

Καμιά ιδέα???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγομενα του μηχανικου που ρωτησατε ειναι λογικα και απο τη στιγμη που εχει σιγουρα καλυτερη εικονα της καταστασης απο εμας εδω, δε νομιζω οτι μπορουμε να δωσουμε κατι παραπανω.. Η μονη συμβουλη ειναι να προσπαθησετε να τα βρειτε με τους γειτονες..

 

Ερωτησεις που ισως δωσουν μια καλυτερη εικονα της καταστασης:

1)οι γειτονες εχουνε οικοδομηση???

2)η οικοδομη σας (περαν της μαντρας) συμφωνει με την αδεια???

3)η οικοδομικη αδεια ειναι σε ισχυ???

 

***Σημειωση: Η οποιαδηποτε μαντρα μπορει να εχει υψος μεχρι 1μ. ***

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, έχουν οικοδόμηση. Ένα προκάτ στο οποίο τελευταία έκαναν και κάποια προσθήκη.

β) Ναι, το σπίτι συμφωνεί με την άδεια

γ) Η άδεια έχει λήξει ( το 2006 )

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να κάνω νομιμοποίηση!

Όσο για τους γείτονες, δεν βγαίνει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Στην κάθετη ιδιοκτησία, η οποία θεωρείται ενιαία εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία, το να κατασκευάζεις μάντρα στην γραμμή που ορίζει την κάθετο, δεν είναι τόσο απλό ζήτημα.

Γιατί αυτό παραπέμπει σε κατάτμηση. Υπάρχουν διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων, διάφορες γνώμες από νομικούς.

Ιδιαίτερη σημασία έχει το τι έχει συμφωνηθεί στην σύσταση της κάθετης (στο συμβολαιογραφικό έγγραφο) από τους συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.