Μετάβαση στο περιεχόμενο

μεταφορά συντελεστή δόμησης


Recommended Posts

Σχετικά με την μεταφορά συντελεστή δόμησης που ο Ν.4495/17 ανάφερε ορισμένες συνθήκες, τι νεότερο υπάρχει?
Εχω ένα βατό δώμα σε Δήμο της Αττικής με χιλιοστά. Περιστέρι η περιοχή. Μπορεί να οικοδομηθεί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Arche said:

....τι νεότερο υπάρχει?
...

εδω και 15 χρόνια (τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά)..... ΚΑΝΕΝΑ νεότερο.....

 

Link to comment
Share on other sites

...δείχνει ότι το περιμένουμε μαζί με τις α/φ. Απαράδεκτο όμως, το 2020 και ενώ ο 4495 έχει ψηφιστεί δυόμιση χρόνια, την μεταφορά μια κατάσταση που θα αύξανε την οικοδομική δραστηριότητα και μην το κρύψουμε. Ο κόσμος των Μηχανικών και η κατασκευή έχει πληγεί περισσότερο από το κάθετι την τελευταία δεκαετία, με Υπουργό πρωην πρόεδρο ΤΕΕ με τόσους ανθρώπους να κατανοούν την κατάσταση με τα ακίνητα, να μην βάζουν σε εφαρμογή αυτό το μέτρο, να φεύγουν οι Μηχανικοί μας στο Ντουμπάι και όπου αλλού πάνε. Απο πλευράς κυβερνήσεως πια, των 2 τελευταίων που ξέρω εγώ τουλάχιστον να μην κάνουν τίποτα, να τους νοιάζει μόνο να εισπράτουν ακόμα και όταν ένα παράθυρο μετακινήθηκε πάνω από 10 εκατοστά ή όταν φτιάξαν μια μπαλκονόπορτα 1,40 αντί να την φτιάξουν 1,75. Ο κόσμος δεν είναι άδικα πικραμένος με τις κυβερνήσεις και το γράφω εδώ άλλος ένας εγώ.. 2 κουβέντες μόνο, ντροπή τους και εύχομαι κάτι να αλλάξει....

Link to comment
Share on other sites

 διαβασε το αρθρο 64 επ. και θα  καταλαβεις ποιόν "λαβυρινθο" κατασκευασαν...,

με αυτη την πολύπλοκη διαδικασια και την τραπεζα γης που εφηυραν  και μεσω αυτης πωληση δικαιωματων, με εκεινο το πώς το λενε ηλεκτρονικο συστημα..."αλ[ο]γοριθμο"  και με ενα κοστολογιο της ταξης του 10% για την ολη διαδικασια

 τπτ δεν θα κανει η ΜΣΔ

Link to comment
Share on other sites

τον είδα λίγο τον Λαβύρινθο Δημήτρη, δυστυχώς η πληροφόρηση μου ως τώρα δείχνει ότι δεν γίνεται τίποτα. Ο 4495 πιστεύω ότι ήταν ένα φιλόδοξο σχέδιο των προηγουμένων που χάναν την μπάλα στις διάφορες επιτροπές, βλέπε θα ήθελα να γράψω Δ.Δ.Κ.Χ. , Ε.Π.Ι και πολλά ακόμα, ένα χάος όμως, μην το δεις, μεγάλη πολυπλοκότητα, και η δυνατότητα μεταφοράς συντελεστή δεν υφίσταται, η μέχρι τώρα πληροφόρηση μου λέει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.