Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγροποιήσεις κτιστής καμινάδας κεντρικής θέρμανσης


chrisvach

Recommended Posts

σε περίπτωση συμβατικής καμινάδας εχω τοποθεσει λεβητες συμπυκνωσεως με φ 80 καπνοδόχο, για κάθε λέβητα, η επα δεν μου το περναει

ποια είναι λύση?

περιμένω απάντηση απο τη γερμανιά εδώ και τρεις μήνες δεν έχω απάντηση, οι λέβητες είναι Buderus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μηχανολόγος τι μάρκα είναι ?

ξαναεπαναλαμβανω και ελπίζω σε λογική απάντηση

η οικοδομή είναι υπό κατασκευή το 2012 τοποθετήσαμε καμινάδα διπλού τοιχώματος επειδή λεγαμε ότι θα βαλουμε συμβατικούς λέβητες

φετος αποφασίστηκε  να μπουν λεβητες συμπυκνώσεως με φ80 να ενωνεται στη καμινάδα φ200 η έπα όμως απο το φεβρουάριο του 2017 και μετά δεν το επιτρέπει

ποια έιναι λυση

να μπει εσωτερική προπυλενιου στην υφιστάμενη και σε πια διατομή? 

τα διαμερίσματα είναι 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την απάντηση, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο.

 

Όμως για να γίνει σύνδεση με Φ.Α. πρέπει :

 

  • Να γίνει μελέτη από μηχανολόγο (όπου θα λέει τι πρέπει να γίνει)
  • Να εγκριθεί η μελέτη από την ΕΠΑ
  • Να γίνει η κατασκευή (από πιστοποιημένο τεχνίτη)
  • Να ελέγξει η ΕΠΑ την συμφωνία κατασκευής - μελέτης
  • Να γίνει η σύνδεση
Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

ξαναεπαναλαμβανω και ελπίζω σε λογική απάντηση

η οικοδομή είναι υπό κατασκευή το 2012 τοποθετήσαμε καμινάδα διπλού τοιχώματος επειδή λεγαμε ότι θα βαλουμε συμβατικούς λέβητες

φετος αποφασίστηκε  να μπουν λεβητες συμπυκνώσεως με φ80 να ενωνεται στη καμινάδα φ200 η έπα όμως απο το φεβρουάριο του 2017 και μετά δεν το επιτρέπει

ποια έιναι λυση

να μπει εσωτερική προπυλενιου στην υφιστάμενη και σε πια διατομή? 

τα διαμερίσματα είναι 4

 

Συνάδελφε, η διατομή της καπνοδόχου και τα λοιπά στοιχεία υπολογίζονται στη μελέτη που πρέπει να κατατεθεί στην ΕΔΑ ή να γίνει τροποποίηση της υφιστάμενης, όπως σου έγραψε πιο πάνω και ο συνάδελφος antloukidis.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το αντικείμενο, αλλά υποθέτω πως οι λέβητες θα είναι τύπου B3 ή C8. Και η καπνοδόχος που λέει ο συνάδελφος, κατηγορίας αντίστασης θερμοδιαφυγής III. Οπότε θα πρέπει να υπολογιστεί με το παράρτημα 7 και τον πίνακα 2 ή 3 του ΦΕΚ Β' 976/28.3.2012. Αλλιώς, εάν η ισχύς ανά συσκευή είναι μεγαλύτερη των 30kW, τότε με το πρότυπο ΕΛΟΤ EN 13384-2.

Δεν νομίζω πως η κάθε ΕΔΑ είναι αυτή που θέτει περιορισμούς, π.χ. στον τρόπο απαγωγής των καυσαερίων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω  γιατί κάποιος που εχει πληρώσει / θα πληρώσει για μελέτη  , αναθεώρηση - ενημέρωση της μελέτης , και επίβλεψη  κάποιον μηχανικό ,να μην ρωτάει αυτόν αλλά να ζητάει την γνώμη αγνώστων σε ενα forum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες, skidoo23, και όπως τα είπαν και οι δύο προλαλήσαντες.

Και να συμπληρώσω σ' αυτά που έγραψε ο antloukidis ότι, εφόσον το κτήριο βρίσκεται ακόμη υπό κατασκευή, εκτός από την έγκριση της τροποποίησης της μελέτης από την αρμόδια ΕΔΑ, θα πρέπει να γίνει και αναθεώρηση της ΜΕΑ (και πιθανόν όλης της άδειας δόμησης).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στους λέβητες συμπύκνωσης η ΕΔΑ δέχεται πλέον τις οδηγίες του κατασκευαστή για τη σύνδεση με καπνοδόχο και τους υπολογιμούς από τους πίνακες στο τεχνικό εγχειρίδιο. Αλλιώς με EN 13384-2.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

η εδα μου ζήτησε τροποποίηση γιατην υφισταμενη καμινάδα γιατί η μελέτη ηταν για συμβατικούς λέβητες και οχι συμπυκνώσεως

αυτο περίμενω απο γερμανιά το χαρτί που το πιστοποιει για buderus .

σε περιπτωση που δεν έρθει ρώτησα για εναλλακτικες λυσεις

οσο γιατα σχολια του παλιου μελους δεν εχουν καμμια λογικη αλλιως το site δεν θα εχει νόημα, για αυτο υπαρχουν για ερωτήσεις και απορίες

αν δεν γνωρίζει ας μην απαντησει απο  το να κρινει το λογο που ανεβασα την απορία μου, πες απλως δεν ξερω απο το να σπαταλας το χρονο σου εδω

αντε καλες βουτιες παλιο μελος με καλυτερα μυαλα το σεπτεμβριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.