Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

33 minutes ago, venezia said:

Πιστεύεις ότι θα ανεβάσουν ειδική πλατφόρμα για τους Μηχανικούς ? ..

Προσωπικά, όχι για τις "ειδικές περιπτώσεις επιστημονικών κλάδων" (και θα εξηγήσω παρακάτω τι πιστεύω και γαιτί το έβαλα σε εισαγωγικά) αλλά μόνο για ελ. επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενους χωρ΄ςι εργαζόμενους.

Να εξηγήσω τώρα αυτό που έγραψα λίγο πριν περί "ειδικών περιπτώσεων επιστημονικών κλάδων" και να δείτε που έτσι θα γίνει. Όπως έχω γράψει μακάρι να διαψευσθώ.

Πονηρά (εγώ) σκεπτόμενος να τι πιστεύω ότι έκαναν και θα κάνουν.

Εξακολουθώντας λοιπόν να πιστεύω (και έχω αιτιολογήσει το γιατί το πιστεύω) ότι δεν παίρνουμε τα 800€, να τι θεωρώ ότι έκαναν:

Χρησιμοποίησαν λοιπόν ένα μέρος των ελ. επαγγλεματιών και αυτοαπασχολούμενων αυτό που είπαν "ειδικές περιπτώσεις επιστημονικών κλάδων" όπου αντιστοιχούν στα "πρώην ελευθέρια επαγγέλματα" της ΠΟΛ.1047/2015, στα οποία όπως γράφει η ΠΟΛ "προέχει το στοιχείο της συμβουλής ή της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή επαγγέλματα που με τις καταργηθείσες διατάξεις του ν. 2238/1994, χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα." και στην συνέχεια η ΠΟΛ τα απαριθμεί ένα-ένα συγκεκριμένα.

Οπότε βλέπω ότι η "σύνοψη" στο δελτίο τύπου εξαιρεί συγκεκριμένα (της ΠΟΛ) τα: "οικονομολόγοι και λογιστές, μηχανικοί, δικηγόροι, ιατροί, εκπαιδευτικοί και ερευνητές" που υπάρχουν στην παραπάνω ΠΟΛ.
Το παραπάνω που περιέγραψα είναι αυτό που ΕΚΑΝΑΝ.

Τώρα τι πιστεύω (ως πονηρά σκεπτόμενος) ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ από 'δω και πέρα.

θα εντάσσουν στους πληττόμενους ΚΑΔ και άλλα "πρώην ελευθέρια επαγγέλματα" της ΠΟΛ για να παίρνουν τις διάφορες ενισχύσεις αλλά όμως θα τα αναγράφουν ως "ειδικές περιπτώσεις επιστημονικών κλάδων" και θα τους εξαιρούν από το ειδικό βοήθημα των 800€.

Έτσι ΚΑΙ θα φαίνεται/διατρανώνουν ότι εντάσσονται και άλλοι ΚΑΔ στους πληττόμενους ΚΑΙ δεν θα λαμβάνουν τα 800€ παρά μόνο την δυνατότητα να φτιάχνουν "τροφιλ ?...κροφίλ ?... φατσούλες τελοσπάντων" στα προγράμματα τηλεκατάρτησης και θα έχουν και τις διευκολύνεις εισφορών, φορολογιάς.

Όλα τα παραπάνω .. με την αφέλεια που με διακρίνει σκεπτόμενος τα έγραψα ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν καταλαβαίνει ξεκάθαρα, ας μάθει εκ νέου την Ελληνική γλώσσα !

πολύ κινδυνολογία και καταστροφή για το τίποτα .

 

https://www.youtube.com/watch?v=-JmK75vz1UY&fbclid=IwAR2j0d0QupM-TKHlXntjxi5JpAjCliud4E0Ei_JC2J4zSdKC10n_ActmsMM

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos Δεν κατάλαβα γιατί πιστεύεις ότι αυτή η τακτική θα τους κάνει καλό εκτός και αν θεωρείς ότι είναι ανόητοι και δεν θα τους κάνει καλό αν και νομίζουν ότι θα τους κάνει καλό. Τα 800 αυτός που δεν θα τα πάρει θα το μάθει ότι δεν τα πήρε οπότε στην καλύτερη περίπτωση (για τον ραδιούργο πολιτικό) κερδίζει λίγο χρόνο μπερδεύοντας τον κόσμο με επικοινωνιακές ασάφειες (αλλά η αλήθεια θα αποκαλυφθεί σχετικά εύκολα).

Εν πάση περιπτώσει αν πιστεύεις ότι κοροϊδεύουν επικοινωνιακά είμαστε σε σημείο που χρειάζεται επικοινωνιακή αντεπίθεση (π.χ. άρθρα Μηχανικών που δηλώνουν ρητώς ότι δεν παίρνουμε τα 800, κατά προτίμηση σε κέντρα καλής μετάδοσης ειδήσεων όπως το κεντρικό domain αυτού του σάιτ, αλλά και δημοσιογράφοι που ζητάνε μονολεκτικές απαντήσεις).

 

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, venezia said:
Βήμα- βήμα η αίτηση ... για τα μη 800 €
Κάνοντας τα παρακάτω........
Η Υποβολή της Δήλωσης Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας πραγματοποιείται από την αρχική οθόνη του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ επιλέγοντας από το μενού στο πάνω μέρος της οθόνης  [ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ] – [Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριότητας Εργοδότη] – [Εισαγωγή] ή εναλλακτικά από την ενότητα [Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριότητας Εργοδότη] κάνοντας κλικ στο [Για να καταχωρήσετε νέα Δήλωση, πατήστε εδώ:]. 
Το έντυπο υποβάλλεται μόνο από το παράρτημα της έδρας.
Μετά από την επιλογή του παραρτήματος και του είδους του εντύπου και αφού κάνετε κλικ στο [Εισαγωγή], δημιουργείται από το σύστημα έντυπο Δήλωσης Αναστολής Δραστηριότητας ( Δήλωση Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας) σε «προσωρινή» κατάσταση και εμφανίζεται η κύρια οθόνη εισαγωγής. Όταν το έντυπο υποβληθεί επιτυχώς, η κατάστασή του αλλάζει  σε «υποβληθείσα». Για να συνεχίσετε, μετά από διακοπή,  μια προσωρινή υποβολή επιλέξτε [ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ] – [Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριότητας Εργοδότη] – [Αναζήτηση], στο κριτήριο αναζήτησης [Κατάσταση Υποβολής] επιλέξτε την τιμή «Προσωρινή» κάντε κλικ στο [Αναζήτηση] και στη λίστα με τα προσωρινά έντυπα που εμφανίζεται κάντε κλικ στο κουμπί [Διαχείριση] του υπό υποβολή εντύπου.  [Εισαγωγή] – [Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριότητας Εργοδότη] 
Κύρια Οθόνη Εισαγωγής –Τύπος αναστολής «Από Δημόσια Αρχή» 
Η δήλωση της επαγγελματικής μίσθωσης ακινήτου προς εξυπηρέτηση της επιχειρηματικής δραστηριότητας αφορά περιπτώσεις όπου η δραστηριότητα έχει ανασταλεί με εντολή Δημόσιας Αρχής 
Κύρια Οθόνη Εισαγωγής-Τύπος Αναστολής «Πλήττομαι Σημαντικά» 
 
στο τέλος πάπαλα ... το σύστημα δεν δέχεται την αίτηση 🤔
 
Στην δική μου περίπτωση στην αρχή εκεί που επιλέγεις την έδρα και από κάτω το έντυπο, δεν με αφήνει να επιλέξω έντυπο. Δεν μου βγάζει δαθέσιμο έντυπο. Άρα ή δεν εγκρίνει τον ΚΑΔ μου ή δεν ισχύει ακόμα για ελ. επαγγελματίες?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, curzondax said:

Δεν κατάλαβα γιατί πιστεύεις ότι αυτή η τακτική θα τους κάνει καλό

Την καλησπερα μου, δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο ,ότι δηλαδή θα τους κάνει καλό (ούτε κακό). Θερμή παράκληση --αν μου διέφυγε-- πες μου που το έγραψα να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, curzondax said:

@georgegaleos Δεν κατάλαβα γιατί πιστεύεις ότι αυτή η τακτική θα τους κάνει καλό εκτός και αν θεωρείς ότι είναι ανόητοι και δεν θα τους κάνει καλό αν και νομίζουν ότι θα τους κάνει καλό. Τα 800 αυτός που δεν θα τα πάρει θα το μάθει ότι δεν τα πήρε οπότε στην καλύτερη περίπτωση (για τον ραδιούργο πολιτικό) κερδίζει λίγο χρόνο μπερδεύοντας τον κόσμο με επικοινωνιακές ασάφειες (αλλά η αλήθεια θα αποκαλυφθεί σχετικά εύκολα).

Εν πάση περιπτώσει αν πιστεύεις ότι κοροϊδεύουν επικοινωνιακά είμαστε σε σημείο που χρειάζεται επικοινωνιακή αντεπίθεση (π.χ. άρθρα Μηχανικών που δηλώνουν ρητώς ότι δεν παίρνουμε τα 800, κατά προτίμηση σε κέντρα καλής μετάδοσης ειδήσεων όπως το κεντρικό domain αυτού του σάιτ, αλλά και δημοσιογράφοι που ζητάνε μονολεκτικές απαντήσεις).

 

https://www.ivroutsis.gr/pPressSocial.asp?page=734

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos no problem δεν είχα σαφή εικόνα του πως το βλέπεις, κυρίως ερώτηση ήταν για να πω και τη γνώμη μου, αφού προσέθεσα "εκτός και αν θεωρείς ότι είναι ανόητοι" (που μάλλον είναι αν νομίζουν ότι κοροϊδεύοντας επικοινωνιακά για κάποιες μέρες κερδίζουν τίποτα (μάλλον χάνουν!)).

Link to comment
Share on other sites

με πρόσθετη παροχή ειδικών επιδοτούμενων προγραμμάτων κατάρτισης και στήριξης για την προσαρμογή στα νέα ψηφιακά δεδομένα, ώστε να προωθηθεί και να επεκταθεί η εξ αποστάσεως επαγγελματική δραστηριότητα.
(β) Για τους εργαζόμενους αυτών ισχύει ότι και για τους εργαζόμενους των επιχειρήσεων που είναι σε ΚΑΔ.


Θέλω να μάθω έστω μια δραστηριότητα που θα μπορούσε να βοηθήσει. Μια

Τι θα μπορούσε να επεκτείνει την επαγγελματική δραστηριότητα εξ αποστάσεως; Το email; Το Skype; Βιντεοκληση με οικοδομή; ΠΕΑ και χρήση viber; 

Λοιπόν επειδή είναι αστεία όλα αυτά το θέμα πιστεύω θα λυθεί προσεχώς όταν θα υπάρξουν και οι αντίστοιχες αντιδράσεις.. Που θα γίνουν.. από συλλόγους κτλ.. Ο πρωθυπουργός πέραν από τη γνωστή θέση και πρόταση για το θέμα  δεν θα ήθελε να ξεκινήσουν στάσεις πληρωμών εισφορών κτλ κατά ριπάς από επαγγελματίες 

Θεωρω παραπάνω από βέβαιο ότι στις προσεχείς μέρες θα βγουν διευκρινίσεις και θα πάρουν όλοι το βοήθημα των 800€  

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

@ikaros13 άστα είναι τραγελαφικό (όσον αφορά την "ηλεκτρονική εκπαίδευση"). Άσε που είναι εντελώς σχετικό. Π.χ. ο "κομπιουτεράς" Μηχανικός θα πάρει προσεγγιστικά μηδενικό όφελος από κάτι τέτοιο (ίσως και χάσει χάνοντας χρόνο!) ενώ άλλος μπορεί να ωφεληθεί. 

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.