Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου?


Recommended Posts

Τι αυτοκίνητο θα προτείνατε για την μεταφορά του τοπογραφικού εξοπλισμού ουτως ώστε η μεταφορά να είναι εφικτή? Θεωρώ πως οι τρίποδες και τα ακόντια θα είναι η μεγαλύτερη έννοια.

 

Θυμάμαι οταν είχα χρεωθεί όργανα στην σχολή για Σαβ/κο και τα είχα φορτώσει σε SMART. Δεν το συζητώ, άλλη φάση. :rolleyes:

 

Τώρα όμως που τα πράγματα σοβαρεύουν και θα χρειαστώ το μεταφορικό μέσο να είναι ευρύχωρο και πρακτικό θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Έσεις προσωπικά τι χρησιμοποιείται και τι θα προτίνατε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω ενα vw polo 1400 του 2006.

Με εχει βγαλει σε οτι χωματοδρομο και αν το εβαλα....!!!

Αν εχεις την ανεση και για τζιπακι δε το συζητω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την ανεση και για τζιπακι δε το συζητω.

 

Λογικά ένα suzuki θα σε καλύψει πχ ένα μεταχειρισμένο samurai (σε αγγελίες από 3-7 χιλιάρικα συνήθως αναλόγως της κατάστασης) ή jimmy (από 8 χιλιάρικα συνήθως). Αν έχεις την άνεση κοιτάς και πιο μεγάλα. Μια ματιά σε αγγελίες θα σε καλύψει λογικά. Να σου πω πάντως πως πριν κάνεις αγορά ιδίως για τζιπ πέρασε με τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου από εξουσιοδοτημένο service όχι για να διορθώσουν αλλά πρωτίστως για να βρουν πιθανές αβαρίες. Σε μένα (suzuki) πήραν περίπου 30 ε για ένα καθαρό μισάωρο που ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητο και μου βρήκαν ότι τα μπροστινά τακάκια ήθελαν άλλαγμα. Φρόντισε να τους πεις να κοιτάξουν το διαφορικό!!! Τσέκαρε και τα pm σου.

Link to comment
Share on other sites

thomas, το καπέλο που το βάζεις?????????χεχεχεχε

 

τώρα πέρα απ'την πλάκα..anchele - άποψη μου βέβαια - προτείνω τις πρώτες δουλειές που θα σου τύχουν να ρωτήσεις και να βοηθηθείς από κάποιον παλαιότερο της περιοχής σου..βλέποντας πάνω σε αυτές τις πρώτες δουλειές πως πάει το πράγμα (είδος τοπογραφικών, ανάγλυφο περιοχής, απαιτούμενη ακρίβεια, δικό σου budget και 1002 άλλα) θα καταλάβεις σιγά σιγά μόνος σου τι χρειάζεσαι..π.χ. αν μου έλεγε κάποιος ότι θα προσεγγίζω τριγωνομετρικά στην περιοχή μου με polo θα έπεφτα κάτω ξερός από τα γέλια, εδώ με navarra παίζω μπάλα (αλλά και πάλι εξαρτάται, μπορεί να "έχεις" στάσεις πάντα εύκολα προσεγγίσιμες με τον α ή β τρόπο...). Το να ρωτάς this and that μονίμως, χρήσιμο μεν (σχεδόν ευαγγέλιο για μας τους νέους το forum) αλλά πειραματίσου έξω ταυτόχρονα.

 

υ.γ. θωμά για καλοκαίρι και αμιγώς αγροτική περιοχή (χεχε) γαλότσα μέχρι γόνατο..παίζει πολύ οχιά εδώ

για λοιπά έχω ένα μποτάκι σαν αυτά που είχαν οι ΕΠ.ΟΠ. στο στρατό που είναι ότι πρέπει..

Link to comment
Share on other sites

Τζιπάκι Jimmy ή Samurai για αρχή είναι οτι πρέπει μπορείς να τα σκίσεις άφοβα... Όσο για μποτάκι ψηλό πάνω απο τον αστράγαλο γιατί κι εδώ βόρεια παίζει αρκετό φιδάκι το καλοκαίρι...προχτές είδα το πρώτο της χρονιάς!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Τι αυτοκίνητο θα προτείνατε για την μεταφορά του τοπογραφικού εξοπλισμού ουτως ώστε η μεταφορά να είναι εφικτή? Θεωρώ πως οι τρίποδες και τα ακόντια θα είναι η μεγαλύτερη έννοια.

 

Θυμάμαι οταν είχα χρεωθεί όργανα στην σχολή για Σαβ/κο και τα είχα φορτώσει σε SMART. Δεν το συζητώ, άλλη φάση. :rolleyes:

 

Τώρα όμως που τα πράγματα σοβαρεύουν και θα χρειαστώ το μεταφορικό μέσο να είναι ευρύχωρο και πρακτικό θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Έσεις προσωπικά τι χρησιμοποιείται και τι θα προτίνατε?

 

Για μια φθηνή και αξιόπιστη λύση Skoda Fabia 1200. Το αγόρασα €10954 και έχει το μεγαλύτερο χώρο αποσκευών της κατηγορίας του. Για να μην αναφέρουμε τους χώρους μέσα. Και πολύ σταθερό στο δρόμο.

Βέβαια εννοώ για τοπογραφικά στην πόλη που δε θα χρειαστείς να πας σε έντονο ανάγλυφο. Έχε στα υπόψη ότι τα τζιπ έχουν σημαντικά μεγαλύτερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνάδελφε έθεσες το θέμα μεταφοράς και όχι δυνατότητα προσέγγισης δύσβατων σημείων, θα σου πρότεινα μια μπαγκαζιέρα οροφής.

Υπάρχουν σε μεγέθη που χωράνε τριπόδια, στυλεούς και λοιπά άνετα και αν είναι καλοφτιαγμένη δεν ανεβάζει ιδιατέρως την κατανάλωση (περίπου +8%-10%). Οι τιμές ξεκινάνε από 250-300 ευρώ μαζί με τοποθέτηση μέχρι 750-800 ευρώ στις γνωστές μάρκες (THULE, MONT BLANC κλπ.). Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η τετρακίνηση είναι κάτι που πιθανώς θα σου χρειαστεί. Από εκεί και πέρα, ακόμη και αν το port-baggage είναι μικρό, ρίχνεις τα πίσω καθίσματα και χωράνε όλα. Ένα vitara 1.6 (το παλιό) βολεύει πολύ και το βρίσκεις με λίγα χρήματα. Το samurai που σου πρότειναν επίσης κορυφή. Αν διαθέτεις χρήματα να πας για καινούριο και είσαι εκτός Αθήνας- Θεσ/νίκης πάρε πετρέλαιο, τα βγάζει τα λεφτά του. Έχω ένα 2λιτρο Patriot πετρέλαιο και καίει λιγότερο από το 1.4άρι corolla που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.