Μετάβαση στο περιεχόμενο

τοποθέτηση πισίνας intex σε ταράτσα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας αν και δεν είμαι μηχανικός θα ήθελα να σας ρωτήσω ένα θέμα στατικότητας που μάλλον ως ειδικοί εδώ μέσα θα ξέρετε σίγουρα. Θέλω να βάλω μια πισίνα intex σε ταράτσα 2.20Χ1.50Χ0.50=3,30 τμ και παίρνει 1.650 litra νερού. Υπάρχει κάποιο θέμα για τέτοια ποσότητα νερού (πχ να μην αντέξει)  η θεωρείται αμελητέο το βάρος της;

ευχαριστω για την απάντηση σας 

Edited by Pavlos33
διορθώθηκε ο τίτλος για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Chrysovalantis Chartonas said:

.......άρα είναι 3,3 τμ και παίρνει 1.650 litra νερού .....

...Ή είναι αμελητέα ;

 

περισσότερο από ενάμισι τόνο συγκεντρωμένου φορτίου σε 3τμ περίπου δεν είναι αμελητέο όταν δεν ξέρουμε πότε κατασκευάστηκε το ακίνητο, ορόφους, στατική μελέτη που έχει και τις ελάχιστες προδιαγραφές που είχε και το ιστορικό του ακινήτου σε προηγούμενους σεισμούς.

Αναθέτεις σε Μηχανικό αφού του δώσεις τα αναγκαία σχέδια και πιθανά να κάνει και αυτοψία να σου γνωματεύσει.

 

 

Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ....ξέρω ότι η οικοδομή είχε βγει πράσινη στο σεισμό και είναι 4οροφη 

Link to comment
Share on other sites

καλό που το ξέρεις, πας όμως σε Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο και αναθέτεις να σου γνωματεύσουν.....

Αν όχι κάνε ότι νομίζεις ή ότι σου πούμε ανεύθυνα διαδικτυακά ανευ δεδομένα και όταν υπάρξει σεισμός θα μάθεις αν θα βγει πράσινο ξανά....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον .... θα πάω σε 1 γραφείο ....το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχουν τα σχέδια ....αυτοί με μια αυτοψία θα μπορέσουν να μου απαντήσουν ; Γνωρίζετε ;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Chrysovalantis Chartonas said:

... ....αυτοί με μια αυτοψία θα μπορέσουν να μου απαντήσουν ;...

90% τα βασικά ναι.....

θα έχουν εικόνα παλαιότητας (άρα θα ξέρουν κανονισμους της εποχής κατασκευής του) και πολλά άλλα πράγματα που ή εικόνα του ακινήτου θα τους δώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

@Chrysovalantis Chartonas

Συμφωνώντας με τον συνάδελφο θα προσθέσω ότι έχεις ένα  επιπλέον φορτίο 500 κιλών/ τμ (ή 1650 κιλά με την θεώρηση ως συγκεντρωμένου) το οποίο δεν έχει προβλεφθεί στην στατική μελέτη και χωρίς σύμφωνη γνώμη πολιτικού μηχανικού δεν πρέπει να το επιχειρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές επαρχιακές πόλεις τοποθετούνται τεπόζιτα  νερού στις ταράτσες (είτε σε επαφή με την πλάκα, είτε πιο συχνά σε μεταλλική βάση με 4 στηρίξεις). Εκεί έχουμε 1000 kg / μ2. Θεωρώ ότι στατικά δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Από θέμα αδειοδότησης δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα φορτίο επιφάνειας 3μ2 μπει κεντροβαρικά επάνω σε κολώνα με 4 δοκούς να διασταυρώνονται στην κολώνα αυτήν, το φορτίο που πάει στην πλάκα μόνο μειώνεται αρκετά και σαν φόρτιση είναι ευμενέστερη για την πλάκα. Άρα το θέμα είναι και που μπαίνει αυτό το φορτίο.

Από εκεί και πέρα η συνολική σεισμική επιβάρυνση του κτιρίου είναι ένα θέμα λόγω αύξησης σεισμικής μάζας στην κορυφή οπότε καλό είναι να γίνει και ένας έλεγχος αύξησης σεισμικής τέμνουσας και αν είναι π.χ. μέχρι 10% να αγνοηθεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.