Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύψους οικοδομής, διαμορφωμένο έδαφος


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω διαβάσει όλα τα θέματα που υπάρχουν σχετικά με το απο που μετράμε το ύψος της οικοδομής και αντί να κατανοήσω το θέμα μπερδεύτηκα περισσότερο

 

αυτό που κατάλαβα είναι οτι μετράμε τα υψόμετρα με αφετηρία το κράσπεδο του δρόμου.

 

ας πάμε όμως στο πρακτικό όμως λένε και οι φοιτητές της νομικής...

 

έχω ενα οικόπεδο με πρόσοψη 12 μέτρα. στη πρόσοψη του οικοπέδου ο δρόμος έχει κλίση.

 

στη μία γωνία της προσοψης το σχετικό ύψος του οικοπέδου είναι 0 μέτρα και στην άλλη γωνία είναι 1,3 μέτρα. ( φανταστείτε τοσε τομή σαν ενα ορθογώνιο τρίγωνο με την υποτείνουσα να είναι η κλίση του δρόμου)

 

σε αυτή τη περίπτωση πως θα μετρήσω το ύψος της οικοδομής;

 

 

θα πάω στο μέσο της πρόσοψης και απο εκεί θα μετράω τα υψόμετρα οπότε σε κάποιο μέρος της οικοδομής θα εκχώματα ( ψηλότερα σημεία ) και σε κάποια άλλα επιχώματα (χαμηλότερα)?

 

εγω σαν πονηρά σκεπτόμενος θα μπορούσα να παω στο υψηλότερο σημειό να τραβήξω ενα τοιχείο όπου στο τελείωμα του να είναι ίσο με την υψομετρική διαφορά?

 

οπότε στη συνέχεια να φτιάξω υπερυψωμένο υπόγειο ( 1,5 μ. ) όπου με την υψομετρική μου διαφορά( 1,5 μ. ) ενω στην αρχή να είναι μισό - χωμένο στο τελείωμα του να αποκαλυφθεί εντελώς?

 

αυτό που σκέφτομαι γίνεται?

 

θα υπάρχει πρόβλημα που το τοιχείο δεν θα είναι παράλληλο με το κεκλιμένο δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

το ύψος μετράει σε κάθε σημείο του κτιρίου από την τελικά διαμορφωμένη στάθμη. Αν η ΡΓ συμπίπτει με την ΟΓ τότε παίρνεις αφετηρία από το κράσπεδο

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και μια άλλη περίπτωση σχετικά με ύψη, σε οικόπεδο με μεγάλες κλισεις.

'Εστω αυτή η διώροφη κατοικία με στάθμη Α'οροφου -1.00 μ απο τον δρόμο και με μέγιστο ύψος απο τον δρόμο +2.00 μ .

οι όροι δόμησης της περιοχής λένε μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7.50 μ.

Σε αυτήν την περίπτωση επιτρέπεται Β' όροφος καθως απο τον δρόμο ναι μεν θα έχουμε ύψος 5.00μ αλλα απο την πίσω πλευρά 9.00 μ ??

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξω όμως την διαμορφωμένη γραμμή εδάφους έτσι ώστε σε κανένα σημείο να μην ξεπερνάω τα 7.50 μ θα επιτρεπόταν ένας ακόμη όροφος? Για δείτε τη σχηματική τομή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις κανένα πρόβλημα όσο αφορά το ύψος.

Το θέμα είναι πως θα διαμορφώσεις το έδαφος, είναι εφικτό;

Γιατί σε περίπτωση που η οικοδομή σου από το πλάγιο όριο εφάπτεται με το όριο του οικοπέδου νομίζω πως δεν μπορείς να δείξεις κάποια επέμβαση.

Αν είσαι πανταχόθεν ελεύθερος μπορείς να δείξεις κλιμακώσεις (για υψομετρική διαφορά πλέον του 1,50μ περνάς ΕΠΑΕ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο οικόπεδο του σχήματος που επισυνάπτω επιτρέπεται μέγιστο ύψος 7,50 μ , το ύψος αυτό από που μετράται ακριβώς όταν το έδαφος έχει αρκετά έντονη κλίση και ο δρομος με τον οποίο συνορεύει είναι αρκετά(περίπου 2μ) πιο ψηλά?

post-2845-131887222381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.