Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύψους οικοδομής, διαμορφωμένο έδαφος


Recommended Posts

Μάλιστα, οπότε θα κάνω επίχωση, μέχρι πόσο ψηλά μπορώ να φτάσω? πόσα μετρα μπορώ να ανεβάσω τη φυσική στάθμη του εδάφους? υπάρχει σχετική νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

βασικά πρόκειται για οικόπεδο εκτός σχεδίου, στο σχήμα δείχνεις το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος, σχετικά με την επίχωση δεν εχω περιορισμούς?

Link to comment
Share on other sites

περιορισμοί σχετικά με τη επίχωση είναι ±1,50 για εντός σχεδίου

 

και με επιφύλαξη ±0,80 για εκτός σχεδίου αλλά δεν είμαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι το ύψος όψης σε κτίριο του οποίου οι ακμές γωνίες βρίσκονται σε διαφορετικό υψόμετρο από που το μετράμε ?

 

Δλδ φανταστείτε κατηφορικό δρόμο. Από το ψηλότερο σημείο ?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τη δυσμενέστερη περίπτωση (δηλαδή το αντίθετο :wink:). Εκτός αν θες (και βγαίνει ΟΚ) το κτήριο να έχει κλιμακωτό ύψος ώστε από κανένα σημείο να μην έχεις υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια διαφωνία με τον τοπικό προϊστάμενο της πολεοδομίας και θα ήθελα την γνώμη σας.

Σε κτίριο το οποίο είναι υπό ανέγερση θέλω να προσθέσω έναν ημιυπαίθριο χώρο στον όροφο.

Στο σχήμα φαίνεται με κόκκινο το εγκεκριμένο, με μπλε η προσθήκη, με πράσινο το φυσικό έδαφος. Το έδαφος στην πρόσοψη του υπογείου έχει διαμορφωθεί και σε βάθος 2,5 μέτρα είναι εντός συντελεστή δόμηση.

 

 

Λοιπόν το θέμα είναι πως αν μετρήσω το ύψος από το φυσικό έδαφος έχω 8.15<8.5 (φαίνεται στο σχήμα), είμαι οκ. Αν μετρήσω από το διαμορφωμένο και σύμφωνα με αρθρό 9 &9 του ΓΟΚ..

 

Το μέγιστο ύψος του κτιρίου σε κάθε σημείο των όψεών του μετριέται από την οριστική στάθμη του εδάφους του οικοπέδου ή από τη στάθμη του πεζοδρομίου, αν οι όψεις τοποθετούνται επί της ρυμοτομικής γραμμής και αυτή ταυτίζεται με την οικοδομική γραμμή. Αν δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί το μέγιστο ύψος στην όψη του κτιρίου, λόγω εσοχής ορόφου από αυτήν ή λόγω επαφής του κτιρίου στο όριο του οικοπέδου, το μέγιστο ύψος μετριέται από τη στάθμη του φυσικού εδάφους στα σημεία προβολής του ορόφου σε αυτό ή στα σημεία επαφής του κτιρίου με το όριο. Το ύψος αυτό, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 17, μπορεί να προσαυξηθεί μέχρι 1,50 μ. ή και περισσότερο μετά από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε..

 

...είμαι πάλι οκ (και είναι το σωστό κατά την άποψή μου)

 

Σύμφωνα με την άποψη όμως του προϊστάμενου μετράω το ύψος από το διαμορφούμενο έδαφος υπολογίζοντας ώς διαμόρφωση και το δάπεδο του δωματίου εντός ΣΔ.

 

Άρα για να μετρήσω από φυσικό έδαφος και να είμαι εντάξει πρέπει να δημιουργήσω τον ημιυπαίθριο μέχρι δεξιά της magenta γραμμής καθότι σε οποιαδήποτε θέση αριστερά της μετράω 9.35>8.5

 

Σημείωση: το κτίριο έχει "κολλήσει" στις όμορες ιδιοκτησίες μια εκ των οποίων είναι αδόμητη οπότε είναι ξεκάθαρο το φυσικό έδαφος.

 

Παρακαλώ για την άποψη σας και θα επανέλθω με όποια διευκρίνηση μου ζητηθεί!

 

Ευχαριστώ!

post-4027-13188722498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως αν ο ημιυπαίθριος πάει λίγο πιο πίσω τότε δημιουργεί εσοχή, οπότε το μέγιστο ύψος το λαμβάνεις από το φυσικό έδαφος (όπως λέει και ο νόμος που παρέθεσες).

 

Εύχομαι να έχεις φροντίσει να καταθέσεις φάκελο, ειδαλλιώς με το νέο νόμο κλάφτον τον ημιυπαίθριο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.