Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικά αδείας 1975


 

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω τα φώτα σας.

Έχω συλλέξει τα σχέδια των στατικών αδείας του 1975 ώστε να κάνουμε έλεγχο επάρκειας.

Στα σχέδια της αδείας δίνει τις διαστάσεις της πλάκας και δεν αναφέρει οπλισμό.

Πάνω στην πλάκα αναγράφεται το εξής π.χ. κάτω στη μία διεύθυνση : 0,185+0,92.

Έχει κανείς ιδέα τι εννοεί?

Από την αυτοψία αναφέρω ότι έχουν εμφανιστεί οι οπλισμοί (κάτω) αρκετών πλακών και η διάταξη των οπλισμών δείχνει κάποιας μορφής πλέγμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Θέλω τα φώτα σας.

Έχω συλλέξει τα σχέδια των στατικών αδείας του 1975 ώστε να κάνουμε έλεγχο επάρκειας.

Στα σχέδια της αδείας δίνει τις διαστάσεις της πλάκας και δεν αναφέρει οπλισμό.

Πάνω στην πλάκα αναγράφεται το εξής π.χ. κάτω στη μία διεύθυνση : 0,185+0,92.

Έχει κανείς ιδέα τι εννοεί?

Από την αυτοψία αναφέρω ότι έχουν εμφανιστεί οι οπλισμοί (κάτω) αρκετών πλακών και η διάταξη των οπλισμών δείχνει κάποιας μορφής πλέγμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

ένα από τα καλύτερα post που υπάρχουν στο φόρουμ, φοβάμαι μη πάθω τίποτα από τα γέλια.

 

Να' σαι καλά συνάδελφε

 

Aπό τους Κανόνες Συμμετοχής τους οποίους ΔΕΝ διάβασες:

"9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.)."

acnt

 

Έχει κανείς ιδέα τι εννοεί?

 

Κοίτα να σου πω συνάδελφε, αυτό που ρωτάς είναι κομματάκι δύσκολο, καθότι εσύ που είδες τα σχέδια και δεν βγάζεις άκρη, εμεις που δεν ξέρουμε για τι μιλάς, τι να σου πούμε.

 

Όμως σκέφτηκες να πεις, bye στον "εργοδότη"?

 

Υπάρχει και αυτή η εναλλακτική ξέρεις (με το τίμημα που συνεπάγεται και αν είσαι έτοιμος να το πληρώσεις)

Link to comment
Share on other sites

 

....

 

Όμως σκέφτηκες να πεις, bye στον "εργοδότη"?

 

Υπάρχει και αυτή η εναλλακτική ξέρεις (με το τίμημα που συνεπάγεται και αν είσαι έτοιμος να το πληρώσεις)

 

Μα γιατί να πει bye?

Αυτήν την στιγμή ο μηχανικός είναι γιατρός της οικοδομής.

Οφείλει να την εξετάσει να ενημερώσει αν δεν επιδιορθώνεται ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

άστο άρη, αυτό ειναι μεγάλη ιστορία,

τελοσπάντων συνοπτικά, γιατί πάντα θα υπάρχει ένα παραδείγμα

"να, ο άλλος το έκανε χωρίς να γίνουν αυτά που μου λες εσύ".

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να το πεις εσύ αυτό.

Η e-ταυτότητα σου δείχνει ότι είσαι ισχυρογνώμων.

 

Δεν έχει καμία σημασία τι θα πουν οι άλλοι.

Λύσεις υπάρχουν άπειρες. Εμείς επιλέγουμε την καλύτερη ή μια από τις καλές και προχωράμε.

Το τι έκανε ο άλλος δεν μας αφορά.

Η στατιστική που κάνουν οι ιδιώτες είναι σύνηθες φαινόμενο και το αντιμετωπίζουμε.

 

Κάποιος εδώ μέσα λέει " ο καθένας επιλέγει τον μηχανικό που του αξίζει"

Link to comment
Share on other sites

συνοπτικά σου απαντώ και πάλι, ότι για μένα ο μηχανικός χαρακτηρίζεται από τα όχι που λέει

 

το οποίο σημαίνει, ότι δεν κάθομαι να μπω σε συζητήσεις αφού τους δώσω όλη την εικόνα της κατάστασης, του τύπου:"μα ο γείτονας σήκωσε όροφο και δεν έγινε τίποτα".

Το μόνο που πείθει την πλειοψηφία είναι το πόσο τσαμπα θα γίνει. Μες στα χρόνια από τις περιπτώσεις που αντιμετώπισα, ελάχιστοι καταλάβαιναν τους κινδύνους που κρύβει π.χ. μια προσθήκη έτσι στο χύμα, γιατί η μελέτη έγραφε πριν 30-40 χρόνια ότι έγινε πρόβλεψη ορόφου

 

Και για τον ιδιώτη, ας πούμε ότι μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω.

 

Όταν όμως αυτές τις λαλακίες τις ακούω από συναδέρφους που μου απευθύνονται η κατάληξη είναι νομοτελειακά μία, οι μπουνιές.

 

Κοίτα να δεις, ο πολιτικός μηχανικός είναι το 3ο αρχαιότερο επάγγελμα μετά την ιερόδουλη και το δικηγόρο. Κατ' ανάγκη έχει πάρει στοιχεία από αυτά.

 

Το θέμα είναι να μην καταλήξει να είναι περισσότερο από αυτά, παρά μηχανικός.

 

Αν μπορώ να ζω από το επάγγελμα, έχει καλώς γιατί μ'αρέσει αυτό που κάνω,

 

αν όχι υπάρχουν και προγράμματα για νέους αγρότες.

Link to comment
Share on other sites

συνοπτικά σου απαντώ και πάλι, ότι για μένα ο μηχανικός χαρακτηρίζεται από τα όχι που λέει

 

το οποίο σημαίνει, ότι δεν κάθομαι να μπω σε συζητήσεις αφού τους δώσω όλη την εικόνα της κατάστασης, του τύπου:"μα ο γείτονας σήκωσε όροφο και δεν έγινε τίποτα".

Το μόνο που πείθει την πλειοψηφία είναι το πόσο τσαμπα θα γίνει. Μες στα χρόνια από τις περιπτώσεις που αντιμετώπισα, ελάχιστοι καταλάβαιναν τους κινδύνους που κρύβει π.χ. μια προσθήκη έτσι στο χύμα, γιατί η μελέτη έγραφε πριν 30-40 χρόνια ότι έγινε πρόβλεψη ορόφου

 

Και για τον ιδιώτη, ας πούμε ότι μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω.

.

 

Αν και είμαστε εκτός θέματος θα συμφωνήσω σε όλα πλην των μπουνιών που αναφέρεις.

Όμως νομίζω ότι είσαι πολύ "βιαστικός" επειδή αποθαρρύνεις τον συνάδελφο να κάνει την δουλειά του μόνο και μόνο επειδή υπάρχει η πολύ πιθανή περίπτωση να γίνουν αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

να την κάνει τη δουλειά, δε λέω όχι

 

αλλά η λογική λέει άρη, ότι όταν τη φτιάχναν γίναν πολλά πράγματα στο χύμα (προφανώς για τους γνωστούς λόγους).

 

είναι απίθανο από αυτά που έχω δει, να έχει τσιγκουνευτεί κάποιος στην κατασκευή και να είναι large στην επισκευή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.