Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικά αδείας 1975


 

Recommended Posts

m&p

πιστεύω ότι αυτό είναι forum μηχανικών και ότι με τόν ίδιο τρόπο αντιμετωπίζονται όλοι. Αυτό ελπίζω να το κατάλαβες και με τον τρόπο που αντιμετώπιστηκαν από τους συντονιστές τα σχόλια που έγιναν.

Σαφής διαχωρισμός μεταξύ παλαιών και νέων δεν υπάρχει ....άρα όλοι ίσως να είμαστε νέοι.!!!

Επίσης όλοι μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι και ευχαριστώ και τον anct ...

Στο θέμα μας... Από κάποια μεγάλη εταιρεία χάλυβα βρήκα ότι υπάρχει πλέγμα T92 αλλά όχι Τ185. Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούσε (ή και να κυκλοφορεί) πλέγμα Τ185?

Ευχαριστώ Αρη.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει τη δυνατοτητα να βλεπεις τα σιδερα δεν ειναι καλο!!

Φανταζομαι δε οτι θα ειναι και αρκετα σκουριασμενα.. Σιγουρα λοιπον οι αντοχες του δεν μπορουν να εκτιμηθουν θετικες μακροσκοπικα.. Η ιδανικη λυση θα ηταν ελεγχος του κτηριου απο εταιριες που κανουν τετοιες δοκιμες.. Κοστιζει μεν, αξιζει δε..

 

Το ερωτημα που με απασχολει εμενα ειναι αλλο.. Η ερευνα αφορα την κατασταση και την ασφαλεια του υπαρχοντως ή αποτελει προεργασια για προσθηκη.. Γιατι οπως φανταζομαι καταλαβαινεις η διαφορα τους ειναι τεραστια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ENGIS.

Όσο για τα γέλια...Θεώρησα ότι αυτό είναι forum μηχανικών και όχι stand up comedy. Έχω το θάρρος να παραδεχτώ ως νέος μηχανικός ότι δεν τα ξέρω όλα (και παλιός να ήμουνα αν κάτι δεν ήξερα πάλι θα ρωτούσα!), αλλά θέλω να μάθω. Αν τα ήξερα όλα, δεν θα είχα ανάγκη το forum...!

Επίσης γιατί να πώ bye σε μια δουλειά που έχει να μου μάθει κάτι?

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

συγνώμη συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ευχαριστώ και τον anct ...

Στο θέμα μας... Από κάποια μεγάλη εταιρεία χάλυβα βρήκα ότι υπάρχει πλέγμα T92 αλλά όχι Τ185. Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούσε (ή και να κυκλοφορεί) πλέγμα Τ185?

Ευχαριστώ Αρη.

 

Κοίταξε, Τ185 (με όρους πλεγμάτων) σημαίνει οπλισμός 1.85cm^2/m, ή Φ6/15cm/m, δηλαδή ουσιαστικά το ίδιο με το σημερινό Τ188

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σκοπεύει να κάνει όροφο. Αλλά φοβάται γιατί οι οπλισμοί των πλακών κάτω φαίνονται σε τουλάχιστον 40% της επιφάνειας οροφής ισογείου. Μάλιστα φοβάμαι και εγώ. Τέλος περιμένω από τον πελάτη τα αποτελέσματα ελέγχου ενός καρότου (από μία πλάκα) που έστειλε στο πανεπιστήμιο Πατρών για να δώ τι αναγράφει.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησαν οι συνάδελφοι.

Πάντως γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι οι πλάκες ενισχύονται και επισκευάζονται εύκολα, ειδικά δε όταν το πρόβλημα είναι ο οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

m&p αξίζει μαζί με την πυρηνοληψία ή όποια άλλη μέθοδο χρησιμοποιήσεις να κάνεις δοκιμή ενανθράκωσης του σκυροδέματος σε τόσο παλιά οικοδομή. Το καρώτο θα σου δείξει τι οπλισμό έχεις και αν είναι δαρινγκ, τότε... άστο καλύτερα ή κάνε ενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά φοβάται γιατί οι οπλισμοί των πλακών κάτω φαίνονται σε τουλάχιστον 40% της επιφάνειας οροφής ισογείου.

 

και ρωτώ, τα καρότα δείχνουν οπλισμό Φ10/15, τι αλλάζει?

 

εδώ μιλάμε ότι ο συνάδερφος βλέπει τα σίδερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.