Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκευασμένο σπίτι ενεργειακής απόδοσης Α!


Recommended Posts

   Από πολύ μεγάλη εταιρεία της Αθήνας αγόρασα ένα σπίτι προκατασκευασμένο   ενεργειακής απόδοσης Α!

Έχω πάρα πολλά προβλήματα με τους κατασκευαστές έχουν πάρει όλα τα χρήματα περίπου 90.000 ευρώ και εδώ και 5 μήνες με ταλαιπωρούν και άκρη δεν βγάζω. Μήπως υπάρχει και κάποιο άλλος με τα ίδια προβλήματα για να ξεκινήσουμε ομαδική καταγγελία. Απο ότι είδα στην συναρμολόγηση - κατασκευή χρησιμοποιούν αλλοδαπούς ανειδίκευτους εργάτες χωρίς επίβλεψη από εργοδηγο - μηχανικό και κάθε πρωί προτού ξεκινήσουν την εργασία τους πίνανε ένα μπουκάλι τσίπουρο

Αυτό το γράφω για καταλάβετε οι ομοιπαθουντες για ποια εταιρεία πρόκειται

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά πρώτα θέλω να βρεθούν και άλλοι παθόντες για να κάνουμε ομαδική καταγγελία έχω απέναντι μου μια μεγάλη εταιρεία.

Επίσης χρειάζεται και μία καλή έκθεση από εμπειρογνώμονα μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω. 

Ο μηχανικός που σου έβγαλε την άδεια για το προκατασκευασμενο τι σου λέει?

Το συμφωνητικό που υπεγραψες τι αναφέρει?

Όταν γίνονται επιλογές για χαμηλό κόστος, στην πλειονότητα των περιπτώσεων αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατασκευή χαμηλού κόστους με 900 το τετραγωνικό,ο μηχανικός υποχρεωτικά είναι δικός τους, όσο αφορά το συμφωνιτηκο αυτοί είναι εκτός προδιαγραφών . Έχω προβλήματα θερμομόνωσης, ηχομόνωσης, στατικότητας , τοιχοποιίας και άλλα πολλά μικρότερα 

 

Link to comment
Share on other sites

Την οικοδομική άδεια την έχεις στα χέρια σου?

Εσυ κάποιον να επιβλέπει δεν είχες?

Οι πληρωμές δεν γινόντουσαν τμηματικά και με την σωστή υλοποίηση του έργου?

Το 900 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αν είναι φθηνό ή ακριβό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνει όποιος αγοράζει γουρούνι στο σακί, πειθόμενος από τους αετονύχηδες της αγοράς, και δεν συμβουλεύεται μηχανικό.

Τέτοιες περιπτώσεις είναι βούτυρο στο ψωμί των δικηγόρων (πληρωμένο από τον πελάτη)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Χρήστος56 said:

........ο μηχανικός υποχρεωτικά είναι δικός τους, .....

.....Έχω προβλήματα ....

 

Εσύ όμως δεν φροντισες να αναθέσεις και σε δικό σου και της εμπιστοσύνης σου να επιβλέπει τα πεπραγμένα ούτε να ελέγξει τις προδιαγραφές κατασκευής για να έχεις πλήρη έλεγχο 

.....

Τα προβλήματα που αναφέρεις ότι έχεις τώρα ως νέο, πιθανά να επεκταθούν και ζητήματα υδραυλικά ηλεκτρολογικά κουφώματα ερμάρια κλπ αφού η όλη φροντίδα της κατασκευής ήταν σε "δικούς" της και συ κοίταζες μόνο με τα δικά σου μάτια....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την άδεια ναι την έχω

Όχι, εγώ μόνος μου με συμβουλές από φίλο μηχανικό, έχω πάρα πολλές τεχνικές γνώσεις λόγο επαγγέλματος.Εκανα πολλές διορθώσεις μόνος μου, χάλασα περίπου 100 σωληνάρια σιλικόνης - αρμοστοκος !!!!

Είναι η πρώτη φορά που κάνω σπίτι και όπως είναι φυσικό να γίνουν πολλά λάθη.

Διάβασα τα σχόλια πελατών τά οποία ήταν κατασκευασμένα πρώτη απάτη

Είδα τά video πιστοποίηση για αντισεισμική κατασκευή μεγάλη απάτη και αυτό καμία σχέση με το σπίτι πού σου δίνουν. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι άσχημο για αυτή την εταιρεία και γι'αυτό γράφω τώρα εδώ

Βασικά τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι οκ το μεγάλο πρόβλημα είναι στην συναρμολόγηση που γίνεται αρπα -κολλα από εξωτερικούς συνεργάτες 

Μπορώ να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες, έχω φωτογραφίες από τα στάδια κατασκευής που είναι για γέλια και για κλάματα

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις κακοτεχνίες δεν έχουν φέρει αντιρρήσεις και έχουν διορθωθεί πολλές οι άλλες που εκκρεμούν λόγω φόρτου εργασίας θα διορθωθούν έτσι λένε, ή άδεια δεν έχει κλείσει και θα έλθει ελεγκτής από την πολεοδομία και όταν έλθει θα έχω έτοιμη την έκθεση απο τόν δικό μου μηχανικό εμπειρογνώμονα και τότε θα δούμε τι έχει να γίνει. Από λεφτά υπάρχει υπόλοιπο και αν δεν τελειώσει το σπίτι όπως πρέπει δεν τα δίνω.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκεται εύκολα εμπειρογνώμονας μηχανικός για ξύλινες κατασκευές για νά σου κάνει στατική μελέτη , εάν το λέω σωστά.

Τα υδραυλικά - ηλεκτρικά είναι όλα οκ 4 πρίζες που βάλανε 2 στο μπάνιο και 2 έξω τις άλλαξα μόνος και έβαλα στεγανές . Προβλήματα έχω με τις δύο μπαλκονόπορτες PVC και την κεντρική είσοδο που τις έχουν ρυθμίσει 4-5 φορές και αυτό με προβληματίζει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.