Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπέρδεμα με παλιό τοπογραφικο


Recommended Posts

Ειμαι νεος συναδελφος και θα ηθελα τη γνωμη σας σε μια πολυ περιπλοκη περιπτωση.Μου ζητηθηκε να χαραξω σε δυο ομορα οικοπεδα σε οικισμο νησιου των κυκλάδων 1 κτιριο στο καθένα.οταν λοιπον χρειαστηκε να τοποθετησω τα κτιρια συμφωνα με το διαγραμμα καλυψης διαπίστωσα οτι ειχε γινει λαθος μετρηση στο παλιο τοπογραφικο με το οποιο ειχε γινει το συμβόλαιο αγοραπωλησίας καθως και η εκδοση των οικοδομικών αδειων!!!Στην περιοχη υπάρχει κτηματολογιο.Οπότε μια λυση ειναι η χωρικη μεταβολη των 2 γεωτεμαχίων???Να σημειωθει οτι αρχικά ηταν ενα οικοπεδο και κατατμηθηκε,αφου ειχε αρκετο προσωπο σε δημοτική οδό.Το θέμα ειναι πως λυνεται το προβλημα???τι θα πρέπει να γινει σε πρωτη φάση?χωρική μεταβολή κι επειτα διορθωση συμβολαίου και τέλος αναθεωρηση αδειών???Γνωρίζει κανεις να μου πει???Σας ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

1ον: χαλάρωσε

2ον: προφανώς είσαι εκεί για να χαράξεις 2 σπίτια. ''κλείδωσε'' τα περιγράματα οπώς προβλέπονται στην άδεια. Εξήγησε στον εργοδότη το θέμα(που για σένα είναι οτι δεν ειναι σωστό το τοπογραφικό) ρίχτα εκεί που νομίζεις εσύ καλύτερα ή ακομα χειρότερα εκεί που νομίζει ο ιδιοκτήτης ή ο εργολάβος. Πρόσεξε μόνο εφαρμογή ρυμοτομικής και αποστάσεις από διπλανά κτήρια. Αν υπάρχει ενδιαφέρον συζήτησε το θέμα και για αλλες λύσεις.

3ον: Πρόσεξε να είσαι διπλωματικός στην παρουσίαση του προβλήματος και να μην εκθέσεις άσχημα αυτόν που έβγαλε την άδεια για πολλούς λόγους που θα καταλάβεις και συ.

 

Δυστυχώς αυτά αντιμετωπίζουμε όλοι καθημερινά(ή έστω βδομάδα παρά βδομάδα γιατί έχουν πέσει και οι δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

Ναπολεων σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.κατα 2ον το δυστυχημα ειναι οτι με τα παροντα διαγραμματα καλυψης δεν τηρουνται ουτε οι πλαγιες αποστασεις καθως τα κτισματα εχουν περιεργο σχήμα(και υπαρχει και μια πισινα και γκαραζ οποτε θα πρεπει να γινεται διελευση οχηματων και δεν μπορουμε να κολλησουμε στο οριο του γειτονα) κι ετσι δεν ειναι ευκολη η τοποθετηση τους.τελος,εχω μιλησει με το μηχανικο που εβγαλε την αδεια(ουσιαστικα αυτον εξυπηρετω) και ο ιδιος μου ειπε να ενημερωσω τον ιδιοκτητη.Να σημειωθει οτι οι νεες μετρησεις εδειξαν μικροτερο εμβαδο απο το αρχικο καθως υπαρχουν παλια υλοποιημενα ορια.καμμια νεα λυση???ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σαφής. από πρακτικές κτηματολογιου δεν έχω πολύ εμπειρία.

η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω ειναι:βάλε οτοασπίδες όταν πάρεις τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται και στο ΔΚ δεν τηρούνται αποστάσεις? έχουν κλέψει διαστάσεις?

 

εν πάσει περιπτώση εσύ είσαι εκεί για χάραξη έτσι δεν είναι? Τοπόθέτησε τα κτίρια όπως προτείνει ο napoleon και κάνε συζήτηση με τον μηχανικό της αδείας. Περίεργο μου φαινεται να έχει κάνει εγκληματάκια στην αδεια και να σου λέει στο ψιλοαδιάφορο "ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη".

Link to comment
Share on other sites

Με τον συντάξα του τοπογραφικού μίλησες; Είναι ο ίδιος μηχανικός που ασχολήθηκε με την άδεια ή άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Κτηματολόγιο έχουν οι παρακάτω κοινότητες:

Ακρωτηρίου, Άνω Σύρου, Απολλωνίας, Αρτέμωνος,

Βάρης, Γαλησσά, Εμπορείου, Επισκοπής Γωνιά, Ερμουπόλεως,

Κιμώλου, Μάννα, Μεγαλοχωρίου, Μήλου, Μυκονίων, Πάγου,

Ποσειδωνίας, Πύργου Καλλίστης, Φοίνικος, Χρουσών.

 

Αν η διαφορά του εμβαδού ανάμεσα σε αυτό που μέτρησες και στο κτηματολόγιο είναι μικρότερη από 10% μην κάνεις τίποτα.

 

Όσον αφορά την ιδέα για αναθεώρηση αδειών δε μου φαίνεται και η καλύτερη λύση. Επειδή αναφέρεις ότι θα χαράξεις και στα δύο οικόπεδα να υποθέσω ότι οι ιδιοκτήτες τους έχουν κάποια σχέση? Αν ναι δεν μπορείς να κρατήσεις τις πλάγιες αποστάσεις στα όμορα οικόπεδα και να κολλήσεις τα κτίρια στο κοινό όριο των δύο οικοπέδων.

 

Βέβαια οπωσδήποτε πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για το πρόβλημα και τις προτεινόμενες λύσεις για να βγάλεις από πάνω σου την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 οικοπεδα προηρθαν απο κατατμηση ενος οικοπεδου συνολικης εκτασης 2350 τ.μ.Μετά την κατατμηση προέκυψαν ενα οικοπεδο 1030 τ.μ. κι ενα 1320 τ.μ.Και τα δυο τα εχει ενας ιδιοκτητης!!!αυτος που συνέταξε την αδεια ηταν αρχιτεκτονας μηχανικος ο οποιος χρησιμοποιήσε το παλιο τοπογραφικο το οποιο ηταν λαθος!!!Απορω,στην πολεοδομία δεν ειδαν τιποτα???με τις νέες μετρησεις προκύπτει συνολικο εμβαδό 2150τ.μ.Οι πλάγιες αποστάσεις που θα πρέπει να τηρουνται υπολογίστηκαν με το παλιο τοπογραφικο.Επειδη το οικόπεδο ''στένεψε'' πλεον δεν μπορουν να τηρηθουν,διοτι και το σχήμα των κτιριων δε σου αφήνει τέτοια περιθώρια.Εστειλα τις μετρησεις στον αρχιτέκτονα της αδειας ωστε να βγαλει αυτος το φιδι απο την τρυπα...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 οικοπεδα προηρθαν απο κατατμηση ενος οικοπεδου συνολικης εκτασης 2350 τ.μ.Μετά την κατατμηση προέκυψαν ενα οικοπεδο 1030 τ.μ. κι ενα 1320 τ.μ.Και τα δυο τα εχει ενας ιδιοκτητης!!!αυτος που συνέταξε την αδεια ηταν αρχιτεκτονας μηχανικος ο οποιος χρησιμοποιήσε το παλιο τοπογραφικο το οποιο ηταν λαθος!!!Απορω,στην πολεοδομία δεν ειδαν τιποτα???με τις νέες μετρησεις προκύπτει συνολικο εμβαδό 2150τ.μ.Οι πλάγιες αποστάσεις που θα πρέπει να τηρουνται υπολογίστηκαν με το παλιο τοπογραφικο.Επειδη το οικόπεδο ''στένεψε'' πλεον δεν μπορουν να τηρηθουν,διοτι και το σχήμα των κτιριων δε σου αφήνει τέτοια περιθώρια.Εστειλα τις μετρησεις στον αρχιτέκτονα της αδειας ωστε να βγαλει αυτος το φιδι απο την τρυπα...

 

Η πολεοδομία δεν μπορούσε να δει τίποτα. Είδε αυτά που την πήγαν.

Μια λύση είναι να χαράξεις στο έδαφος πρώτα, τα οικόπεδα σύμφωνα με το αρχικό εμβαδό από τα στοιχεία που έχεις από το παλιό τοπογραφικό (το λάθος τοπ/κό δλδ). Έτσι θα βρεις το πτώμα και στη συνέχεια με τις πληροφορίες που θα σου δώδει αυτό θα ψάξεις να βρεις τον ένοχο και τον τόπο που έγινε το έγκλημα. Με αυτά τα στοιχεία γνωστά θα ξέρεις ποιός, πού και πότε, οπότε όταν τους μαζέψεις όλους στο τραπέζι για να αποφασίσουν για την λύση, θα το παίξεις Πουαρό. Πρόσεξε μόνο να πληρωθείς για την εργασία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.