Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησημοτητα μετά από κατάτμηση σε οικισμο


Recommended Posts

Εχω σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων ένα διαμπερές οικόπεδο μεσαίο 2600 τ.μ.με δρόμους παράλληλους.Το κάθε πρόσωπο έιναι μεγαλύτερο από 15 μ.Μπορω να κόψω στον ένα δρόμο με πρόσωπο που είναι 19 μ. ένα οικόπεδο 1000 τ.μ. με πρόσωπο 15 μ.και να αφήσω τα 4 μ.στα υπόλοιπο μένα 1600 τ.μ.που και αυτά έχουν δρόμο στον παράλληλο του προσώπου του άλλου οικοπέδου ώστε το χιλιοεξακοσαρι οικόπεδο να είναι διαμπερές και διφατσο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα

Επειδή όμως ζούμε στη χώρα όπου το αυτονόητο είναι διαρκώς υπό αμφισβήτηση, καλό είναι να έχεις απάντηση από την αρμόδια ΥΔΟΜ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

και γιατι να παρεις μια λωριδα απο το ενα για  να κανεις διαμπερες το αλλο και να  χρειαστει να κανεις εναν προσθετο φραχτη μεταξυ λωριδας και υπολοιπου οικπεδου συν τον φραχτη προς το διπλανο "ξενο" 

και να   περνανε μερα νυχτα  διπλα απο την οικοδομη ???

Γι αυτο κανεις κατατμηση...

για να ξεχωρισεις και να εξασφαλισεις αυτοτελη δικαιωματα, επ' ωφελεια και της οικοδομησιμοτητας...και του ιδιοκτητη.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι μιλάει για επιθυμία του ιδιοκτήτη να φτιάξει το ένα καλύτερο από το άλλο (εξάλλου θα είναι και μεγαλύτερο). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία μου είπε ο προϊστάμενος ότι το οικόπεδο που έχω δημιουργήσει το οποίο είναι διφατσο και στον ένα δρόμο έχει πάνω από 15 μέτρα πρόσωπο και στον άλλο 4 μέτρα δεν οικοδομείται γιατί τα 4 μέτρα πρόσωπο πρέπει και αυτά να είναι 15 μέτρα γνωρίζει κανείς την εγκύκλιο που αναφέρεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ας ανακεφαλαιώσουμε. Η παρ 1 του αρθρου 5 ΦΕΚ 181 Δ 85 όπως τροποποιήθηκε με το  ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011 αναφέρει ότι:

1. Αρτιότητα. 
"α) (*) Εντός των ορίων του οικισμού, θεωρούνται άρτια τα οικόπεδα με ελάχιστο εμβαδόν αρτιότητας που μπορεί να κυμαίνεται από 300 μέχρι 2.000 τ.μ. "Το ελάχιστο μήκος προσώπου του γηπέδου, ορίζεται σε 10,0 μ. για εμβαδόν γηπέδου έως 500 τμ και 15,0 μ. για εμβαδόν μεγαλύτερο των 500 τμ".

και από το ν.4067/11 άρθρο 2 παρ 73: 73. Πρόσωπο οικοπέδου ή γηπέδου είναι το όριό του προς τον κοινόχρηστο χώρο. 

Με την λογική του προισταμένου θα μπορούσαμε να πούμε ότι αν είχαμε 9 μ στον ένα δρόμο και 6 μ στον απέναντι (άθροισμα 15 μ) ήμασταν εντάξει κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Ο προιστάμενος έχει μπερδέψει άλλη εγκύκλιο. Αυτή που λέει ότι αν το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε 2 δρόμους (πχ γωνιακό) και έστω ότι στον ένα δρόμο το πλάτος υπολείπεται των 4 μ, θα πρέπει να γίνει παραχώρηση εδαφικής λωρίδας σε κοινή χρήση ώστε το ημιπλάτος (εις βάρος της ιδιοκτησίας) και στον δρόμο αυτό να γίνει τουλάχιστον 2 μέτρα, παρά το ότι στον άλλο δρόμο μπορεί το πλάτος του σε όλο το μήκος προσώπου να είναι ίσο ή μεγαλύτερο των τεσσάρων μέτρων.

Ασχέτως αν εμείς διαφωνούμε ως προ την επιλογή να κατατμηθούν όπως λες τα οικόπεδα, αυτή, βάσει νόμου δεν πάσχει.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι ο ΥΔΟΜ διαβάζει "ελάχιστο μήκος προσώπου" και καταλαβαίνει "ελάχιστο μήκος ΟΛΩΝ των προσώπων"! Πρώτη φορά το ακούω αυτό ως ερμηνεία και ακούγεται ότι θα έβγαζε μη άρτια τα περισσότερα άρτια της Ελλάδας, αλλά ίσως κάτι μου διαφεύγει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συμφωνώ και επαυξάνω,όσον αφορά τον τρόπο κατάτμησης είναι γιατί στον οικισμό το πρόσωπο με τα τέσσερα μέτρα που αφήνω υπάρχει άσφαλτος 8 μ.στο δε άλλο προσωπο υπάρχει αγροτικός δρόμος αδιάβατος που απλά αναφέρεται σε παλαιό συμβόλαιο. Τώρα το πρόβλημα παραμένει καθώς η ερμηνεία που μου δίνει η πολεοδομία στον έλεγχο οικοδομησημοτητας δεν με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, ή ειναι δρομος κανονικος ή ειναι αδιανοικτος αγροτικος ή δξ τί σόι δρομος ειναι...

με ολες τις συνεπειες να μην θεωρειται "προσωπο".

Για να εχεις σκεφτεί την κατατμηση, σημαίνει οτι  εχεις δει οτι χτιζεις με σδ,

οπότε  συστηνεις  δυο ωραιες καθετες, η μια "πιστολι" πλατους 4 μ. στον ασφαλτοστρωμενο  προς το "πισω"

και η αλλη με πλατος προσωπου...οσο απομενει...

ή  με κοινοχρηστη "προς διέλευση" την λωριδα υπερ και των δυο καθετων...

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.