Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ 2001 ΙΣΟΓΕΙΑ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΖΕΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ 2009 .ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΜ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΟΜΟΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ 5 ΤΜ ΜΕ 3 ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ  Η ΝΟΜΟΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΓΙΝΕ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ 6 ΣΥΝ ΕΜΕΝΑ 7.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΟΙΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ.ΕΧΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΙΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΩΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ Η ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, τέτοια ώρα πρωινή εγώ είμαι εδώ και είμαι μηχανικός. Δεν κατάλαβα, ενώ τον έχετε δεχτεί θα πρέπει πάλι τώρα να το πουλήσετε και για να πουληθεί σας ενημερώνει η συμβολαιογράφος ότι χρειάζεται τροποποίηση σύστασης οριζοντίου της οικοδομής και οι λοιποί συνιδιοκτήτες δεν σας επιτρέπουν να την κάνετε;

Εσείς ξέρετε για ποιό λόγο δεν δέχονται αυτή να γίνει η τροποποίηση της σύστασης και να γίνει σωστά όπως πρέπει να γίνει, να φτιάξουν και αυτοί λίγο τα ακίνητα τους που μπορεί να πρέπει να γραφούν σωστότερα σύμφωνα με την νομοθεσία και προκειμένου να μην αντιμετωπίσουν μεγάλα προβλήματα στο μέλλον?

Ακόμα κυρία έχετε υπόψη, μην γράφετε σαν κεφαλαία. Είνα σαν να φωνάζετε σύμφωνα με τους κανόνες λειτουργίας της κοινότητας μας. Και απαγορεύεται σύμφωνα με τους κανονισμούς μας.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ 5ΤΜ ΠΑΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΔΗΛ ΠΟΥΛΗΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 20 ΤΜ ΕΝΩ ΗΤΑΝ 25ΤΜ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

 

1 ώρα πριν, Arche said:

καλημέρα σας, τέτοια ώρα πρωινή εγώ είμαι εδώ και είμαι μηχανικός. Δεν κατάλαβα, ενώ τον έχετε δεχτεί θα πρέπει πάλι τώρα να το πουλήσετε και για να πουληθεί σας ενημερώνει η συμβολαιογράφος ότι χρειάζεται τροποποίηση σύστασης οριζοντίου της οικοδομής και οι λοιποί συνιδιοκτήτες δεν σας επιτρέπουν να την κάνετε;

Εσείς ξέρετε για ποιό λόγο δεν δέχονται αυτή να γίνει η τροποποίηση της σύστασης και να γίνει σωστά όπως πρέπει να γίνει, να φτιάξουν και αυτοί λίγο τα ακίνητα τους που μπορεί να πρέπει να γραφούν σωστότερα σύμφωνα με την νομοθεσία και προκειμένου να μην αντιμετωπίσουν μεγάλα προβλήματα στο μέλλον?

Ακόμα κυρία έχετε υπόψη, μην γράφετε σαν κεφαλαία. Είνα σαν να φωνάζετε σύμφωνα με τους κανόνες λειτουργίας της κοινότητας μας. Και απαγορεύεται σύμφωνα με τους κανονισμούς μας.

 

 

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ said:

 

Λοιπον εμενα μου το εγραωε ο πατερας μου το 2009 στο συμβολαιο γραφετε εωσ 20τμ τωρα που εγω ηθελα να το πουλησω επρεπε να βγαλω βεβαιωση μηχανικου ο μηχανικος ειπε πωσ ειναι 5 τμ μεγαλυτερο και παταει σε κοινοχροιστο χωρο.οστωσο το νομοιμοποιησε με 3 υπογραφεσ απο την πολοικατοικια.στη συνεχεια ομως επρεπε να γινει αλλαγη συστασης και δεν δεχονται στην πολοικαοικια να υπογραψουν.ξαναλεω πως η παρανομια ηταν του κατασκευαστη.σας ευχαριστω

 

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ said:

Λοιπον εμενα μου το εγραωε ο πατερας μου το 2009 στο συμβολαιο γραφετε εωσ 20τμ τωρα που εγω ηθελα να το πουλησω επρεπε να βγαλω βεβαιωση μηχανικου ο μηχανικος ειπε πωσ ειναι 5 τμ μεγαλυτερο και παταει σε κοινοχροιστο χωρο.οστωσο το νομοιμοποιησε με 3 υπογραφεσ απο την πολοικατοικια.στη συνεχεια ομως επρεπε να γινει αλλαγη συστασης και δεν δεχονται στην πολοικαοικια να υπογραψουν.ξαναλεω πως η παρανομια ηταν του κατασκευαστη.σας ευχαριστω

Συγνώμη για τα κεφάλαια βρήκα κατά τύχη το site και προσπαθώ να βρω μία λύση

 

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ said:

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ 5ΤΜ ΠΑΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΔΗΛ ΠΟΥΛΗΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 20 ΤΜ ΕΝΩ ΗΤΑΝ 25ΤΜ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε κανονικά θα έπρεπε να δεχτούν Δυστυχώς όμως ο ένας το έχει νοικιάσει παραδείγματος χάρη και λείπει επαρχία τον άλλον δεν τον ενδιαφέρει οι υπόλοιποι λένε ότι δεν θέλουν να το πουλήσουν πότε και τα λοιπά Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν ούτε με σύσταση δικηγόρου Υπάρχει κάποια άλλη λύση

(1) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία». 

 

(2) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου . Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το site θέλει κάποια υπομονή και ήδη έχετε περιγράψει κάπως καλά την κατάσταση, περιμένετε λίγο να εμφανιστούν και οι άλλοι και θα δούμε πως θα το εντιμετωπίσουμε._

φιλικα

Arche

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Απλά επειδή Εργάζομαι σε λίγο έγραψα λίγο βιαστικά

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση αυτη, εμπιπτουν και χιλιαδες άλλα διαμερισματα, τα οποία,

ναι μεν τακτοποιουνται, αλλα δεν φροντισαν  οι αρμόδιοι να νομοθετησουν μια απλη λυση "παραχωρησης χρησης" για τα παραπανισια μετρα.

Οσο παραμενει σε ισχυ η επικρατούσα  αποψη οτι "απαιτειται τροποποιηση της συστασης",

δεν μπορεις να πουλησεις.

Δυστυχως.

Μπορεις να στείλεις στο Υπουργειο  αυτα που γραφεις, τωρα που επεξεργαζονται τον  "νεο 4495"

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε πείτε μου ποια διεύθυνση μπορώ να απευθυνθώ email κι αν γνωρίζετε πόσο καιρό θα πάρει η αλλαγή του νόμου αν τροποποιηθεί συνήθως τι γίνεται

 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά σύνθετο αυτό το θέμα και πιστευω θα θέλει καιρό, ο dimitris GM ίσως να έχει κάποια καλύτερη απάντηση, ως τότε όμως dimitri να πω, αν έχει στην κατοχη της τα μετρα ως σήμερα αρκετό χρόνο, δεν μπορεί να ισχυριστεί κάτι σαν αποκλειστική χρηση, κατάληψη του χώρου από κατασκευής της οικοδομής δίχως οχλήσεις - ενστάσεις από τους συνιδιοκτήτες και να τα πάρει νομιμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.