Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάγνωση Τοπογραφικού σχεδίου


Recommended Posts

Το τοπογραφικό έγινε 2006-2007. Δεν γνωρίζω αν ο πελάτης ζήτησε συγκεκριμένα τοπογραφικό για να πουλήσει ή για να κτίσει. Και πάλι όμως αυτές οι σημαντικές πληροφορίες δεν είναι απαραίτητες για την εκτίμηση της αξίας του γηπέδου/ οικοπέδου?! Αν αποφασίσει να το πουλήσει μετά από 1-2 χρόνια θα πρέπει να απευθυνθεί ξανά σε μηχανικό/ τοπογράφο? Σίγουρα ο πελάτης θα πρέπει να γνωρίζει αυτά τα βασικά για να έχει και μια σωστή εικόνα της ιδιοκτησίας του.

Mήπως δεν πλήρωσε "σωστά" τον μηχανικό, κι ο μηχανικός επίτηδες έδωσε μισή δουλειά; :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα, ο μηχανικός πήρε όσα ζήτησε. Αλλά και να ήταν έτσι ένας σωστός και υπεύθυνος επαγγελματίας δεν θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι, δηλαδή να κάνει μισές δουλειές. Εν τέλει δεν με ενδιαφέρουν εικασίες & δικαιολογίες απλά ρωτάω να μάθω τα νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευπάλινε,

η δήλωση του 651 δεν μπαίνει παντού ή μάλλον δεν είναι απαραίτητο ή επιβαλλόμενο να αναγράφεται στο τοπογραφικό. Υπάρχουν περιπτώσεις που η χρήση του είναι τέτοια και δεν την αναγράφω. Αυτό με κάνει κακό επαγγελματία??

Δεν νομίζω. Ο Πελάτης πήρε αυτό που ζήτησε και πλήρωσε.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων (μιλάω για τις 95%) την αναγράφω και ας μή του είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης δεν μπορεί πάντα να γνωρίζει τι συμπεριλαμβάνεται σε μια μελέτη είτε έιναι τοπογραφικό ή αρχιτεκτονική ή στατική. Στο συγκεκριμένο θέμα ο πελάτης θέλει να κατοχυρώσει την ακριβή περιγραφή και αξία του ακινήτου. Ζητά κάτι ουσιαστικό και από εκεί και πέρα δεν μπορεί να έχει γνώση των τεχνικών πληροφοριών ειδικά εάν είναι αλλοδαπός και κάποιας ηλικίας. Είναι πιστεύω καθήκον του σωστού επαγγελματία να ενημερώνει σωστά το πελάτη ακόμη και να τον επιμορφώσει σε κάθε σημαντικό ζήτημα. Ο συγκεκριμένος συνάδελφος σε επικοινωνία μου είπε τα εξής -

 

Τα όρια του δήμου είναι αμφιλεγόμενα / δύσκολα να οριστούν. (?!)

Ανέλαβε ο πελάτης να πάει στο δήμο να βρει άκρη! (ψέμα)

Είμαι συνάδελφος ...δεν καταλαβαίνω?!

Τελικά είπε θα βρει τα όρια/ όρους δόμησης και ακόμη ..περιμένω.

 

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά και προσπαθώ να δω και εγώ τι θα κάνω. Δεν έχει κάποια κατοχύρωση υπηρεσιών ο πελάτης? Θα πρέπει να τον στείλω σε άλλο συνάδελφο να του ορίσει αυτά τα βασικά στοιχεία του ακινήτου?

 

Από το 651/77

 

"Αρθρον 5.- 1. Εις πάσαν δικαιοπραξίαν έχουσαν ως αντικείμενον

μεταβίβασιν λόγω πωλήσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου μετά ή άνευ

κτισμάτων επισυνάπτεται εις το πωλητήριον συμβόλαιον τοπογραφικόν

διάγραμμα, υπογραφόμενον υπό των συμβαλλομένων και του συντάσσοντος

τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εις το οποίον αναγράφονται τα μήκη των

πλευρών, τα όρια προς τας ομόρους ιδιοκτησίας, τα ονόματα των γνωστών

ιδιοκτητών των ως και το εμβαδόν του πωλουμένου ακινήτου. Επί του

διαγράμματος δηλούται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή

υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ού η

ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις. Εάν το

μεταβιβαζόμενον αποτελή τμήμα μεγαλυτέρας εκτάσεως, βεβαιούται εις το

αυτό σχεδιάγραμμα υπό του μηχανικού ή υπομηχανικού εάν και το

εναπομένον εις τον πωλητήν πληροί ή όχι τους όρους δομήσεως.

 

Της κατά το προηγούμενον εδάφιον υποχρεώσεως εξαιρούνται αι λόγω

πωλήσεως μεταβιβάσεις αγροτεμαχίων, μετά ή άνευ κτισμάτων, κειμένων εις

καθαρώς αγροτικάς περιοχάς".

 

...

 

5. Της κατά την παράγραφον 1 του παρόντος άρθρου υποχρεώσεων δύναται

να εξαιρούνται, δια Προεδρικών Διαταγμάτων εκδιδομένων προτάσει του

Υπουργού Δημοσίων Εργων, αι πωλήσεις ακινήτων κειμένων εις τας δια των

Προεδρικών Διαταγμάτων τούτων προσδιοριζομένας απομεμακρυσμένας των

αστικών κέντρων και καθαρώς αγροτικάς περιοχάς. Δια των Προεδρικών

Διαταγμάτων τούτων δύναται να περιλαμβάνωνται εις την εξαίρεσιν και τα

ακίνητα των εντός της περιοχής οικισμών."

 

Το συγκεκριμένο ακίνητο/γήπεδο/οικόπεδο είναι στα όρια οικισμού (δηλαδή πιθανόν εντός ή εκτός)

Άρα το λογικό θα ήταν ο μηχανικός να είχε βρει τι ακριβώς ισχύει. Υπάρχει άλλος νόμος που αναφέρει με μεγαλύτερη σαφήνεια τις υποχρεώσεις του μηχανικού στη σύνταξη τοπογραφικών?

Link to comment
Share on other sites

@ Eupalinos : Δε χρειάζεται να μου κάνεις παράθεση τον 651/77. Τον ξέρω απ' έξω ....

Αν διαβάσεις όμως το άρθρο 5 που μου παρέθεσες θα καταλάβεις ότι ο 651/77 αναγράφεται σε δικαιοπραξίες....

Δυστυχώς δεν υπάρχει νομοθεσία που να επιβάλλει την αναγραφή του σε ΚΑΘΕ τοπογραφικό διάγραμμα. Όπως καταλαβαίνεις εναπόκειται στην επαγγελματική ευσυνειδησία του καθενός να αναγράψει τα δέοντα.

Υπό αυτό το πρίσμα, δικαιολογώ τον συνάδελφο που δεν την ανέγραψε.

Όμως από τη στιγμή που εσύ τη ζητάς.... όφειλε ως επαγγελματίας να το κάνει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

οταν έρχεται ενας ιδιωτης σε μας υποχρέωση μας είναι να τον ρωτήσουμε για ποια δουλειά θέλει το τοπογραφικό.Αλλο τοπογραφικό είμαστε υποχρεωμένοι να συντάξουμε για συμβόλαιο, αλλο για άδεια κ.ο.κ..Οταν ακούει ο πελάτης οτι κοστίζουν διαφορετικα τα τοπογραφικά συνήθως ζητά το πιο "φθηνό", οπότε είναι στην επαγγελματική κρίση του καθενός τι κάνει(εγώ βάζω πάντα ν.651/77, όταν μου δίνουν συμβόλαια).

Και μετά; Γίνεται η δικαιοπραξία ή οριοθέτηση ή οτι άλλο και μετά απο λίγο καιρό ο πελάτης θέλει να χτίσει..Πάει στον Χ πολ. μηχανικό και του λέει "μην ανησυχείς έχω καινούργιο τοπογραφικό!".Ο μηχανικός του λέει βεβαια οτι θέλει τοπογραφικό με πληρη πολεοδομικά στοιχεία ακινήτου(τοπ. αδειας) και μετά ποιος τ ακούει; Ο τοπογράφος, γιατί δεν έκανε καλή(κι απλήρωτη!) δουλειά..

Προσοχή: αναφέρομαι σε προσωπικές εμπειρίες χωρίς να ξέρω στη προκειμένη περίπτωση τι είχε συμφωνηθεί απ την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κατά τη προσωπική μου γνώμη τα βασικά στοιχεία σε ένα τοπογραφικό πρέπει να αναγράφονται και αυτά περί αμοιβής έιναι επαγγελματικά κολπάκια. Έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα στην νομοθεσία και οι πληροφορίες αυτές είναι πλέον απαραίτητες. Για παράδειγμα ήρθε χαρτί για ΕΤΑΚ στο πελάτη και ενώ έβγαλε τοπογραφικό το 2006-07 δεν μπορεί να κάνει σωστή δήλωση για το γήπεδο/ οικόπεδο του αφού το τοπογραφικό δεν τεκμηριώνει εάν έιναι εντός ή εκτός οικισμού. Δεν συμφωνώ με τη πρόταση ότι θέλει/ πληρώνει ο πελάτης αλλιώς αν μας πάρει έτσι η μπάλα τότε θα αρχίσουμε να πετσοκόβουμε από όλες τις μελέτες που εκπονούμε και να τις ξεπουλάμε ανάλογα με τα κέφια του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

"επαγγελματικα κολπάκια" φίλε μου θεωρείται να κανεις αλλα απ αυτά που συμφωνείς, να μη παραδίδεις σωστη δουλειά κτλ.Για να μη μακρυγορούμε, το τοπογραφικό είναι ένα αντικείμενο που δεν απτεται του άμεσου γνωστικού σου αντικείμενου(εκτός απο το αδειας) για να εμβανθύνουμε τη συζήτηση.Εξασφάλισε στο πελάτη σου τη καλύτερη παροχή υπηρεσιών απο μέρους σου και συμβούλεψε τον να ξεκαθαρίζει στο τοπογραφο τι ακριβώς θέλει απ αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κατά τη προσωπική μου γνώμη τα βασικά στοιχεία σε ένα τοπογραφικό πρέπει να αναγράφονται και αυτά περί αμοιβής έιναι επαγγελματικά κολπάκια. Έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα στην νομοθεσία και οι πληροφορίες αυτές είναι πλέον απαραίτητες. Για παράδειγμα ήρθε χαρτί για ΕΤΑΚ στο πελάτη και ενώ έβγαλε τοπογραφικό το 2006-07 δεν μπορεί να κάνει σωστή δήλωση για το γήπεδο/ οικόπεδο του αφού το τοπογραφικό δεν τεκμηριώνει εάν έιναι εντός ή εκτός οικισμού. Δεν συμφωνώ με τη πρόταση ότι θέλει/ πληρώνει ο πελάτης αλλιώς αν μας πάρει έτσι η μπάλα τότε θα αρχίσουμε να πετσοκόβουμε από όλες τις μελέτες που εκπονούμε και να τις ξεπουλάμε ανάλογα με τα κέφια του καθενός.

 

Δηλαδή υποστηρίζεις, ότι πρέπει να αναγράφουμε και να βεβαιώνουμε με την υπογραφή μας (αναλαμβάνοντας ό,τι ευθύνη αυτό συνεπάγεται) πράγματα για τα οποία δεν έχουμε αμοιφθεί, εξαιτίας της ξεροκεφαλιάς-άγνοιας-τσιγκουνιάς του πελάτη, ο οποίος επιμένει απλά να πληρώσει όσο γίνεται λιγότερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.