Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικός τοιχος τούβλο η ytong η γυψοσανίδα


Recommended Posts

(Εγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες)

Καλησπέρα σας είμαι σε διαδικασία ανακαίνισης και θα ήθελα να χτίσω το παράθυρο του μπάνιου(θα μπει εξαεριστήρας) Αυτό που ήθελα να ρωτησω είναι τι είναι καλύτερο να μπει τούβλο η άλφα μπλοκ;;; το παράθυρο βλέπει τον φωταγωγό και υπάρχει πρόσβαση και από άλλου.

 

το δεύτερο ερώτημα είναι έχω έναν εσωτερικό τοίχο(μεσοτοιχία με δίπλα διαμέρισμα) που θέλω να του βάλω ηχομόνωση (Πέτροβαμβακα) η ερώτηση εδώ είναι τι είναι καλύτερο να βάλω ytong η γυψοσανιδα μετά ;;;; και στα μου είπαν ότι θα έρθει ο τοίχος 12 εκ περίπου μέσα 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράλογο να πας να κλείσεις το μοναδικό άνοιγμα αερισμού στο μπάνιο και να βάλεις εξαεριστήρα. Στα περισσότερα μπάνια πολυκατοικιών το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν παράθυρο και εσυ θες να το κλείσεις; Εκτός και αν έχουν κλείσει το φωταγωγό από πάνω οπότε αερισμός δεν υφίσταται.

Συνήθως μπαίνει ξηρά δόμηση (γυψοσανιδα και μονωτικό πετροβάμβακας), αλλά η ηχομόνωση δεν γίνεται σημειακά ή σε μια επιφάνεια. Θέλει μελέτη και καθολική εφαρμογή όπου απαιτηθεί για να έχεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 δεν είναι κλειστος ο φωταγωγος αλλά να κρατήσω ένα παράθυρο το οποίο δεν θα ανοίγω ποτέ(και να το ανοίξω μυρίζει κλεισούρα) και να δώσω τόσα λεφτά για αλουμίνιο (επισης φως δε μπαίνει ) Συν ότι σε εκείνη το σημείο θα μπει η ντουζιέρα πλέον και το μπάνιο είναι αρκετά μικρό 

στο δεύτερο ερώτημα το πρόβλημα έρχεται στο ότι ο ο συγκεκριμένος τοίχος είναι ο μόνος που έρχεται σε επαφή με το δίπλα διαμέρισμα απλά το ytong το σκέφτηκα λόγο κόστους πιο φθηνό και πιο στιβαρό (πιστεύω )

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Θοδωρης10000 said:

@Pavlos33

στο δεύτερο ερώτημα το πρόβλημα έρχεται στο ότι ο ο συγκεκριμένος τοίχος είναι ο μόνος που έρχεται σε επαφή με το δίπλα διαμέρισμα απλά το ytong το σκέφτηκα λόγο κόστους πιο φθηνό και πιο στιβαρό (πιστεύω )

Θα βολέψει η ξηρή δόμηση, ακόμη και αν βγει κάτι παραπάνω (που δεν το νομίζω). Σκέψου τώρα να χτίζεις τοίχο μέσα στο διαμέρισμα ο οποίος θα χρειαστεί τις ειδικές κόλλες που βάζουν για το ytong. Η εφαρμογή γυψοσανίδας "σαντουιτς" με ίσως διπλή γυψοσανίδα και ηχομονωτικό) είναι μια χαρά. Όμως όπως σου είπα αυτό δεν αποτελεί λύση σε ζήτημα ενοχλητικού θορύβου (συνήθως κτυπογενή). Θέλει μελέτη και ειδικές εφαρμογές ηχομόνωσης σε τοίχο και δάπεδο. Οπότε πριν ρίξεις χρήμα δες ποιος είναι ο στόχος. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Θα βολέψει η ξηρή δόμηση, ακόμη και αν βγει κάτι παραπάνω (που δεν το νομίζω). Σκέψου τώρα να χτίζεις τοίχο μέσα στο διαμέρισμα ο οποίος θα χρειαστεί τις ειδικές κόλλες που βάζουν για το ytong. Η εφαρμογή γυψοσανίδας "σαντουιτς" με ίσως διπλή γυψοσανίδα και ηχομονωτικό) είναι μια χαρά. Όμως όπως σου είπα αυτό δεν αποτελεί λύση σε ζήτημα ενοχλητικού θορύβου (συνήθως κτυπογενή). Θέλει μελέτη και ειδικές εφαρμογές ηχομόνωσης σε τοίχο και δάπεδο. Οπότε πριν ρίξεις χρήμα δες ποιος είναι ο στόχος. 

Επειδή με απασχολεί κ εμένα το θέμα τί γίνεται απο αντοχή της γυψοσανίδας σε τρυπήματα, ανάρτηση αντικειμένων κλπ? νμζ πρέπει να τρυπιέται μ΄νο στα σημεία π περνάει το σίδερο κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@georges81 η γυψοσανίδα, ειδικά η διπλή, αντέχει αρκετό βάρος, υπάρχουν ειδικά βύσματα (ούπατ) για γυψοσανίδα και δεν είναι απαραίτητο να βρείτε τα σημεία που είναι το σίδερο για να στηρίξετε.

Όταν θέλουμε να αναρτήσουμε μεγαλύτερα βάρη (π.χ. ντουλάπια κουζίνας ή κρεμαστή λεκάνη κλπ.) τότε φροντίζουμε να ενισχύσουμε το σκελετό κατάλληλα κατά την κατασκευή.

 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα υπάρχει όταν θες να βάλεις κάτι βαρύ, πχ έπιπλο νιπτήρα με καθρέπτη, θα πρέπει να μελετηθεί η θέση να δωθεί οδηγία στον τεχνίτη που στηρίζει επιπλέον και η γνώμη μου ακόμα θα πρέπει η περιοχή να μελετηθεί καλά γιατί αν πχ σε κάποια χρόνια θα έπρεπε να μπει ένα διαφορετικό τεμάχιο ή ένα ντουλάπι ακόμα θα πρέπει να έχει προβλεφθεί να υπάρχει και εκεί η στήριξη και ακόμα θα πρέπει να υπάρχουν και τα οικοδομικά σχέδια που θα έχει ο Αρχιτέκτονας και ο ιδιοκτήτης, διότι αν σε κάποια χρόνια θα πρέπει να γίνει μια αλλαγή ή να στηριχτεί ένα άλλο τεμάχιο καλό είναι ο τεχνίτης να βρει κάπως τα σημεία τα ενισχυμένα και να μην αρχίσουν τα σκαψίματα.

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, ppanag said:

@georges81 η γυψοσανίδα, ειδικά η διπλή, αντέχει αρκετό βάρος, υπάρχουν ειδικά βύσματα (ούπατ) για γυψοσανίδα και δεν είναι απαραίτητο να βρείτε τα σημεία που είναι το σίδερο για να στηρίξετε.

Όταν θέλουμε να αναρτήσουμε μεγαλύτερα βάρη (π.χ. ντουλάπια κουζίνας ή κρεμαστή λεκάνη κλπ.) τότε φροντίζουμε να ενισχύσουμε το σκελετό κατάλληλα κατά την κατασκευή.

 

με απασχολεί περισσότερο το θέμα μη γίνει καμιά στραβή από καρφώματα για καδράκια κλπ βαρύ δν θα μπεί καθώς ντουλάπια κλπ θα μπούν σε άλλο σημείο. Μ εβολεύει το οτι μπορώ να βάλω ηχομόνωση γιατί θα γίνει χώρισμα σε κυρίως κ παιδικό υπνοδωμάτιο, αντ΄π.χ για ytong ή τούβλο που δν θα έχουν ουσιαστικά ηχομπονωση και φυσικά σε ταχύτητα κατασκευής. Κατέληξα με βοηθήσατε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ταβάνι έχει και αυτό γυψοδανιδα με μόνωση (παλιότερη κατασκευή),  στο πάτωμα  σε όλο το σπίτι θα μπει laminate με καλό ηχοαπορροφητικο υπόστρωμα και μαζί με τα pvc κούφωματα πιστεύω θα έχω καλύψει το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού με αυτόν τον τοίχο σε θέματα ηχομόνωσης (απλά επειδή είναι σε κατάσταση σχεδόν οικοδομής τώρα είναι η ευκαιρία να μπει το οτιδήποτε ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.