Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακίνητο εκτός σχεδίου και υπαγωγή Ν. 4495 με μη έγκυρο τοπογραφικό


ΜΕΜΑΣ

Recommended Posts

Ακίνητο 101 τμ (ισόγειο 75 – α΄ όροφος 26) κτισμένο με άδεια 1987 σε οικόπεδο εκτός σχεδίου άρτιο κατά παρέκκλιση (760 τμ στο τότε τοπογραφικό). Ιδιοκτησιακό καθεστώς :  Ψιλή κυριότητα 50% εξ αδιαιρέτου εγώ , Επικαρπία Μητέρα και υπόλοιπο 50% ψιλής στην αδελφή.  Το 2019 έφερα μηχανικό ο οποίος διαπίστωσε πέραν παραβάσεων ότι το οικόπεδο είναι μικρότερο (715 τμ). Ο μηχανικός πρότεινε να γίνει νέο τοπογραφικό και εφόσον τελικά δεν μπορούσε να βρεθούν τα τμ που έλειπαν να ενταχθεί στη κατηγορία 5.

Αν και αρχικά υπήρξε συμφωνία, η επικαρπώτρια με την αδελφή υπαναχώρησαν και ενημέρωσαν τον μηχανικό ότι θα λύσουν το πρόβλημα διαφορετικά. Εν συνεχεία και εν πλήρη αγνοία μου κάλεσαν τοπογράφο ο οποίος συνέταξε κατόπιν υπόδειξης τοπογραφικό με κομμάτι που περιελάμβανε τμήμα του δρόμου που περνάει μπροστά από το οικόπεδο. Η αδελφή υπέβαλλε το τοπογραφικό στη περιφέρεια η οποία απάντησε ότι δεν είναι έγκυρο. Παρά την σύσταση με το τοπογραφικό αυτό έγινε δήλωση υπαγωγής του ακινήτου ως κατηγορία 4 η οποία ακόμη δεν είναι περαιωμένη (λείπει η στατική μελέτη).

Εγώ ανακάλυψα όλη τη ενέργεια αυτή αφού πήρα από την ΥΔΟΜ τη δήλωση υπαγωγής λόγω εννόμου συμφέροντος και αφού μηχανικός μου είπε ότι κάτι τρέχει με το τοπογραφικό. Μάλιστα μίλησα και με το μηχανικό που έκανε την υπαγωγή ο οποίος μου είπε ότι δούλεψε με βάση το τοπογραφικό που του έδωσε ο ιδιοκτήτης…..

Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει άλλη διαθέσιμη επιλογή πέραν της καταγγελίας της ενέργειας στην ΥΔΟΜ από πλευράς μου.

  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 23/12/2020 at 9:54 ΜΜ, ΜΕΜΑΣ said:

Εν συνεχεία και εν πλήρη αγνοία μου κάλεσαν τοπογράφο ο οποίος συνέταξε κατόπιν υπόδειξης τοπογραφικό με κομμάτι που περιελάμβανε τμήμα του δρόμου που περνάει μπροστά από το οικόπεδο.

Είσαι σίγουρος ότι τοπογράφος μηχανικός συνέταξε τοπογραφικό διάγραμμα, όπου συμπεριέλαβε στο οικόπεδο τμήμα οδού;

Παράθεση

Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει άλλη διαθέσιμη επιλογή πέραν της καταγγελίας της ενέργειας στην ΥΔΟΜ από πλευράς μου.

Παρ' όλο που το θέμα έχει και νομική διάσταση, πιστεύω πως όχι.

Edited by Impοser
Link to comment
Share on other sites

αυτό μας ενδιαφερει?

αρθρο 39. 2.α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό τις εξής προϋποθέσεις:

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.

Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

εδιτ

επι της νομιμοτητας ή μη των ενεργειων

και ο ψιλος κυριος και ο επικαρπωτης δκαιουται πλεον μονος του σε τακτοποιηση

[αρθρο 96]

Πρεπει ομως πρωτα να εχει γινει συσταση ΟΙ [αρθρο 98 παρ.4]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Impοser said:

Είσαι σίγουρος ότι τοπογράφος μηχανικός συνέταξε τοπογραφικό διάγραμμα, όπου συμπεριέλαβε στο οικόπεδο τμήμα οδού;

Παρ' όλο που το θέμα έχει και νομική διάσταση, πιστεύω πως όχι.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Συνημμένα Τμήμα της Απάντησης από την Περιφέρεια στην οποία υποβλήθηκε το αίτημα με το τοπογραφικό. 

ANSWER.docx

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

αυτό μας ενδιαφερει?

αρθρο 39. 2.α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό τις εξής προϋποθέσεις:

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.

Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

εδιτ

επι της νομιμοτητας ή μη των ενεργειων

και ο ψιλος κυριος και ο επικαρπωτης δκαιουται πλεον μονος του σε τακτοποιηση

[αρθρο 96]

Πρεπει ομως πρωτα να εχει γινει συσταση ΟΙ [αρθρο 98 παρ.4]

 

 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά 

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Με τον μηχανικό που μίλησα στην ΑΘήνα τον ρώτησα γιαυτή τη πρόβλεψη του νόμου αλλά μου είπε ότι δεν ισχύει για ακίνητα των 750 τμ που κτίζονται κατά παρέκκλιση επί επαρχιακής οδού. Αν αυτό ίσχυε τότε θα ήμασταν ΟΚ με τα τμ που λείπουν (Πραγματικό εμβαδό οικοπέδου χωρίς το επίμαχο τμήμα περίπου 715 τμ λείπουν τα 35 τμ αλλά δυστυχώς δεν ισχύει αυτή η πρόβλεψη για το συγκεκριμένο οικόπεδο). Τότε θα υπήρχε μόνο το πρόβλημα της σωστής αποτύπωσης.

Με την πρόβλεψη ότι δικαίωμα έχει και ο επικαρπωτής μόνος του να υποβάλλει δήλωση έγινε από την άλλη πλευρά. Όταν παρέλαβα τη δήλωση από την ΥΔΟΜ (λόγω εννόμου συμφέροντος και μάλιστα όχι πλήρη) και την έδωσα σε μηχανικό μόλις είδε τι παίζεται με το τοπογραφικό με έβαλε και στείλαμε αίτημα στη Περιφέρεια η οποία μας ενημέρωσε ότι υπήρχε η αλληλογραφία. Το θέμα τώρα είναι ότι η άλλη πλευρά ναι μεν προχώρησε όπως δικαιούται από το νόμο στη τακτοποίηση αλλά η τακτοποίηση είναι λάθος γιατί βασίζεται σε μη έγκυρο τοπογραφικό. Από την άλλη αν το ¨ξεχάσω¨ και το αφήσω έτσι το ακίνητο θα το βρώ μπροστά μου αφού ούτε να μεταβιβασθεί ούτε τίποτε πέραν ότι θα προκύψει θέμα και με το κτηματολόγιο αργά ή γρήγορα.   

Ο μηχανικός της άλλης πλευράς που του έστειλα τα έγγραφα και τον ρώτησα τι γίνεται με το θέμα μου είπε ότι αυτός από πλευράς του συνέταξε την δήλωση σύμφωνα με το Νόμο και θα πρέπει να απευθυνθώ στον τοπογράφο. Βέβαια μου είπε ότι εάν αλλάξει το τοπογραφικό θα πρ΄πει να γίνει ανάκληση της δήλωσης και ότι λόγω ΙΑΝΟΥ η κατηγορία 5 έχει παραταθεί στην περιοχή αλλά δεν τον είδα και διατεθειμένο να ενημερώσει την άλλη πλευρά. 

Ο Μηχανικός από Αθήνα μου είπε ότι το πρόβλημα λύνεται μόνο με ένα τρόπο : Καταγγελία στην ΥΔΟΜ ότι το τοπογραφικό της δήλωσης υπαγωγής είναι μη έγκυρο. Πιθανότατα πρόστιμο από την ΥΔΟΜ (μεγάλο γιατί πάει 650 το τμ) το οποίο θα ακυρωθεί με την ένταξή του ακινήτου στην κατηγορία 5 και με την καταβολή του προστίμου από την αρχή. 

Από νομικής πλευράς ο δικηγόρος εκτιμάει ότι υπάρχει αδικοπραξία, παράβαση ΑΚ 1153 και οικονομική βλάβη από τις ενέργειες της άλλης πλευράς. Βεβαίως αρχικά ενημερώθηκε η άλλη πλευρά επί του προβλήματος που δημιούργησε από δικούς της χειρισμούς χωρίς την εμπλοκή μου.

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας, διότι σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικές στην αντιμετώπιση του θέματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

υποθετω οτι σε αυτο που προανεφερα, δλδ αν εχει γινει  συσταση ΟΙ

απαντας "ναι"

 

Όχι, είναι εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση ΟΙ με επικαρπώτρια τη μαμά και από 50% εγώ και η αδελφή .

 

Link to comment
Share on other sites

επομενως,

δεν υπηρχαν οι προυποθεσεις του 98 παρ. 4

σαν εκτος σχεδιου χωρις συσταση

Επομενως, ειναι "ακυρωσιμη" η υπαγωγη  πολεοδομικως, μετα απο προσφυγη

- και για τον ανω λογο

- και για την μη ορθη αποτυπωση του γηπέδου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

επομενως,

δεν υπηρχαν οι προυποθεσεις του 98 παρ. 4

σαν εκτος σχεδιου χωρις συσταση

Επομενως, ειναι "ακυρωσιμη" η υπαγωγη  πολεοδομικως, μετα απο προσφυγη

- και για τον ανω λογο

- και για την μη ορθη αποτυπωση του γηπέδου.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άποψη. Επίσης η δήλωση που έγινε δεν είναι περαιωμένη (εκκρεμεί η στατική μελέτη για την οποία ενημερώθηκα όταν πήρα το χαρτί της δήλωσης στην οποία ο συντάκτης μηχανικός έγραφε ότι έχουν ενημερωθεί οι ιδιοκτήτες πάλι εν αγνοία μου). 

Για την προσφυγή που αναφέρετε υποθέτω ότι μια επιστολή μου προς την αρμόδια ΥΔΟΜ με τους παραπάνω λόγους είναι αρκετή για την ακύρωσή της αν και θα κάνω μέσω δικηγόρου μια προσπάθεια ενημέρωσης για το πρόβλημα ακόμη μια φορά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ... 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ΜΕΜΑΣ said:

Ευχαριστώ πολύ για την άποψη. Επίσης η δήλωση που έγινε δεν είναι περαιωμένη (εκκρεμεί η στατική μελέτη για την οποία ενημερώθηκα όταν πήρα το χαρτί της δήλωσης στην οποία ο συντάκτης μηχανικός έγραφε ότι έχουν ενημερωθεί οι ιδιοκτήτες πάλι εν αγνοία μου). 

Για την προσφυγή που αναφέρετε υποθέτω ότι μια επιστολή μου προς την αρμόδια ΥΔΟΜ με τους παραπάνω λόγους είναι αρκετή για την ακύρωσή της αν και θα κάνω μέσω δικηγόρου μια προσπάθεια ενημέρωσης για το πρόβλημα ακόμη μια φορά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ... 

Επίσης για την παρατήρησή σας ότι "δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις του άρθρου 98 παρ 4"  η ΥΔΟΜ με ενημέρωσε ότι είχε το δικαίωμα η επικαρπώτρια φροντίζοντας μάλιστα να με ενημερώσει χωρίς να έχω απευθύνει ανάλογο ερώτημα (συνημμένη η απάντηση στο αίτημα με σβησμένα τα στοιχεία τόπου - ονόματα και αριθμό αδείας) ...... 

  Καλή συνέχεια και πάλι ευχαριστώ ....

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΥΔΟΜ.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.