Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ’ύψος - στατικά


Stefanos.kal

Recommended Posts

Μην αγχώνετε τον άνθρωπο... Και τώρα όλα μπορούν να γίνουν μια χαρά (ή με το καλό ή με το άγριο)... Αρκεί βεβαίως να μπει το χέρι βαθιά στη τσέπη!

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, georgios_m said:

Δηλαδή πριν φτάσουμε να κοστολογήσουμε το έργο να εξηγήσουμε και διαδικαστικά πως γίνεται.

Θελω να ρωτήσω επίσης το εξής

ένας μηχανικός που αναλαμβάνει να κάνει μια προσθήκη καθ ύψος  , δεν οφείλει να εξετάσει ,από την στιγμή που υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ,ότι θα γίνει προσθήκη ενός ακόμα ορόφου , έστω με τον αντισεισμικό νόμο εκείνης της χρονιάς ; Δηλαδή εγώ εάν ζούσα στο εξωτερικό και έλειπα από τον τόπο αυτόν , και ξεκινάει η ανέγερση του α ορόφου , θα έπρεπε να είμαι παρόν και να μετράω εγώ τα σίδερα και τα μπετά για το εάν επαρκούν για εμένα ; Δεν είναι δουλειά του μηχανικού ; 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Stefanos.kal said:

Ισόγειος κατοικία ανέγερση με άδεια του 1979. Στην συνέχεια, το 2005 έγινε προσθήκη του α' ορόφου....

Ζητήθηκε η έγγραφη συναίνεσή σας, ως συνιδιοκτήτης του ακινήτου, στην έκδοση αυτής της ΟΑ προσθήκης καθ' ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός του άλλου μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να μην έκανε σωστή δουλειά. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει νομοθεσία που να προλαμβάνει την παρανομία ή να απονέμει δικαιοσύνη αυτόματα. Γι' αυτό βγήκε και η παροιμία "κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε".

Δεν τον δένεις τον γάιδαρο βέβαια εσύ, αλλά αναθέτεις σε μηχανικό να διαχειρίζεται γενικώς τα περιουσιακά σου όσο εσύ λείπεις, αν θέλεις κάποια στιγμή να τα ξαναβρείς. Αλλιώς ισχύει η παροιμία "μακριά ο κήπος - λειψά τα λάχανα".

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ζητήθηκε η έγγραφη συναίνεσή σας, ως συνιδιοκτήτης του ακινήτου, στην έκδοση αυτής της ΟΑ προσθήκης καθ' ύψος;

Όχι , δεν ζητήθηκε ποτέ η εγγραφή συναίνεση μου .

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεστε απλώς έναν καλό και έμπειρο δικηγόρο! Και το χέρι στην τσέπη....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Χρειάζεστε απλώς έναν καλό και έμπειρο δικηγόρο! Και το χέρι στην τσέπη....

Εφόσον υπήρχε και υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας καθώς και ο πίνακας κατανομής ποσοστών  , γνωρίζετε αν  θα έπρεπε να ερωτηθώ και να δώσω κ εγώ την εγγραφή συναίνεση μου ώστε να χρησιμοποιήσει τον προηγούμενο αντισεισμικό νόμο με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτό το πρόβλημα τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να  λεει στο συμβολαιο σου

"υποχρεουται να ανέχεται τις εργασιες ανοικοδομησης, μετα απο νομιμη οικοδομικη αδεια και παρεχει την εντολη και πληρεξουσιότητα στους  ιδιοκτητες του δικαιωματος της καθ΄ύψος επεκτασης, να υπογραψουν  καθε σχετικο εγγραφο προς εκδοση  της οικοδομικης αδειας προσθηκης..κλπκλπ....."
 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ δεν μπορούμε ν' αναφερθούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες... Ούτε φυσικά ν' αντιμετωπισθεί το θέμα σας διεξοδικά... Ο δικηγόρος που καλείστε να επιλέξετε γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τις λεπτομέρειες και τον τρόπο που οφείλετε να κινηθείτε για να προστατεύσετε τα συμφέροντα σας, έστω και τώρα. 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.