Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές βαφές κτηρίου και περαίωση έργου


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος μπορει να μου πει αν εχω το δικαιωμα να μην δωσω υπ. δηλωση για περαιωση εργου οταν δεν εχουν γινει καθολου εξωτερικες βαφες στο κτηριο.ΑΝ ναι που μπορω να ανατρεξω νομοθετικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πού το γράφει ο ΓΟΚ αλλά περαίωση έργου νοείται η ολοκλήρωση του έργου ακριβώς όπως περιγράφεται στην εγκεκριμένη μελέτη. Επειδή (λογικά) στη μελέτη αναφέρονται και οι εν λόγω εργασίες (βάψιμο εξωτερικών τοίχων με συγκεκριμένη τεχνοτροπία και χρώμα) είναι αυτονόητο ότι πρέπει να γίνει και αυτό ώστε ο μηχανικός να εγκρίνει περαίωση.

 

Εκτός αν σας πέρασαν τη μελέτη μόνο με τους σοβάδες (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικές βαφές είναι εργασία που γίνεται συνήθως πάνω σε σκαλωσιές.

Σε περίπτωση που κάποιος μπογιατζής πέσει από ψηλά και τραυματιστεί είσαι σε δύσκολη θέση ούτως ή άλλως. Φαντάσου να έχεις υπογράψει προηγουμένως και υπεύθυνη δήλωση πως έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες...

Ούτε ο Κούγιας δεν σε γλυτώνει!

 

Η απάντηση της πολεοδομίας θα είναι πως εφόσον πρόκειται για εργασία που απαιτεί σκαλωσιά δεν θεωρείται αποπερατωμένη η οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Brasco και ΤΕΟ ετσι ειναι τελικα , αυτο μου ειπαν και απο το υπεχωδε .αν απαιτειται για την εργασια εκδοση αδειας - σκαλωσια- τοτε δεν θεωρειται περαιωθεν το εργο. χιλια ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να θεωρώ πως η πραγματοποίηση των ''δεδομένων'' της άδειας είναι απαραίτητη με σκαλωσιά ή άνευ. Σε περιπτώσεις ειδικές υπάρχουν περιορισμοί (καλώς ή κακώς) στο χρώμα ή ακόμη και στο υλικό της τελικής επίστρωσης. Αφού ο υπάλληλος στη (π.χ.) Μύκονο μπορεί να με κυνηγήσει αν βαφτεί ένας τοίχος κόκκινος ενώ στην άδεια φαίνεται γαλάζιος γιατί να μην μπορεί να το κάνει και ο υπάλληλος στην...Αργυρούπολη.

 

Εκτός αν υπάρχει σαφής νομοθετικός διαχωρισμός αρμοδιοτήτων και απαιτήσεων οπότε καλό να τον αναφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικές βαφές είναι εργασία που γίνεται συνήθως πάνω σε σκαλωσιές.

Σε περίπτωση που κάποιος μπογιατζής πέσει από ψηλά και τραυματιστεί είσαι σε δύσκολη θέση ούτως ή άλλως. Φαντάσου να έχεις υπογράψει προηγουμένως και υπεύθυνη δήλωση πως έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες...

Ούτε ο Κούγιας δεν σε γλυτώνει!

 

Περατωμενη δεν ειναι η οικοδομη αν δεν χρωματιστει.

 

Ομως ρε Brasco αμα πεσει ο μπογιατζης απο ψηλα, το μηχανικο που εβγαλε την αδεια θα ψαχνει το δικαστηριο;

Αν ηταν ετσι ολοι οι μηχανικοι θα ηταν στη φυλακη. Ο μηχανικος δεν εχει αναλαβει και καμια ευθυνη οτι θα ειναι απο κατω απ τους μαστορους να τους πιασει αμα πεσουν...

 

Ομοιως στα τροχαια ατυχηματα θα δικαζαν του μηχανικους που χαραξαν τους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

Ομως ρε brasco αμα πεσει ο μπογιατζης απο ψηλα, το μηχανικο που εβγαλε την αδεια θα ψαχνει το δικαστηριο;

 

Το μηχανικό της Επίβλεψης,αν δεν έχει οριστεί κάποιος άλλος μηχανικός Τεχνικός Ασφάλειας , και τον Κύριο του Έργου.

Επίσης,δεν χρειάζεται να κάθεται από κάτω μήπως πέσουν,απλά να κάνει ΓΡΑΠΤΗ σύσταση στον ΚτΕ στο βιβλίο Υποδείξεων που υπάρχει (?) σε κάθε έργο κ να πάρει την υπογραφή του ΚτΕ ότι έλαβε γνώση.Η ΓΡΑΠΤΗ σύσταση θα επεξηγεί με απλά λόγια ποιά μέτρα πρέπει να λάβει ο ΚτΕ για την ασφαλή κ υγιεινή περαίωση της εργασίας ή να αναφέρει το ΦΕΚ στο οποίο αναγράφονται τα αντίστοιχα μέτρα ασφάλειας.Αν θέλετε,έχω ανεβάσει ένα πολύ χρήσιμο excel με τη νομοθεσία περί μέτρων ασφάλειας ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ εργασιών,αν ψάξετε λίγο το φόρουμ θα το βρείτε.Το έχω κ εδώ:

 

http://rapidshare.com/files/191519440/____________.xls

 

Κ έτσι ο κάθε συνάδελφος Επιβλέπων είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΙΔΗΣ,παρά τα λεγόμενα του agrafiot κατά καιρούς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.