Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμέτρηση απαιτούμενου αριθμού τούβλων για χτίσιμο τοίχου


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα παιδιά θέλω μια πληροφορία θέλω να φτιάξω δύο χωρίσματα στο σπίτι σε σχήμα( Τ )  Το ένα χωρισμα έχει υψως 2,50 μέτρα και μήκος 3,35 αλά είναι τυφλό δεν έχει τίποτα ούτε παράθυρο ούτε πόρτα, το αλο χωρισμα είναι παλη 2,50 μέτρα υψως με 4,55 φάρδος αλά έχει δυο πόρτες που έχουν φάρδος 90 εκατοστά με 2 μέτρα υψως. 

Είναι για να γίνουν δύο δωμάτια. 

Το ερώτημα είναι πόσα τούβλα θα χρειαστω για αυτή την κατασκευή?

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Βάση Χ Υψος βγάζεις τις επιφάνειες.

Δηλαδή 2,50 Χ 3,35=

και αφαιρείς τις επιφάνειες για τις πόρτες 

Δηλαδή 0,90 Χ ύψος

Μετά επιλέγεις τι τύπο τούβλου θες διότι υπάρχουν διάφορα μεγέθη. 

κάνεις και εκει την Βάση Χ Υψος έκαστο τούβλου και μετά κάνεις διαίρεση

Δηλαδή

Επιφάνεια τοίχων / Επιφάνεια 1 τούβλο = ο αριθμός του τούβλων

πρόσθεσε και μερικά (όχι ελάχιστα όμως) από φύρες και γωνιάσματα κοψίματα που θα γίνουν.

 

Υπολόγισε να βάλεις και σενάζι με οπλισμό για να μη σας έρθει αγκαλιά κάποιος τοίχος στον επόμενο σεισμό ...

και αν μιλήσεις με Μηχανικό για την κατασκευή σου, εσυ θα βγεις κερδισμένος. 

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα κατασκευής δεν υπάρχει πρόβλημα θα το κάνει έμπειρος μάστορας που ξέρει πως θα το κάνη, απλά δεν μπορώ να βρω πόσα τουβλα θα μου χρειαστούν ώστε υπολογίσω κόστος υλικού αν μπορούσατε να μου πείτε θα σας ήμουν ευγνώμον 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Dimitroskp said:

... δεν υπάρχει πρόβλημα θα το κάνει έμπειρος μάστορας...

Αφου θα το κάνει έμπειρος μάστορας τι ρωτάς εδώ? θα στο πεί ο ίδιος πόσα τούβλα θέλει.

Επίσης εσύ θα κουραστείς να κάνεις 3 πράξεις που σου έδωσα αναλυτικά πως να κάνεις.

Απλό πολλαπλασιασμό και διαίρεση υποθέτω γνωρίζεις. Αν δεν τότε στον έμπειρο μάστορα.

 

Ενημερωτικά. Σήμερα είναι καθαρή Δευτέρα και με απασχολεί το πέταγμα του αετού  .... αν και δεν το βλέπω να γίνει στο τέλος....

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, bilya63 said:

Γιατι τούβλα κ οχι γυψοσανιδα/πανελ? 

Με τούβλα λόγο στηβαροτητας και αντοχής στο χρόνο. 

Προσπαθώ να κάνω τους υπολογισμούς για να δω πόσα τούβλα χρειάζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέτε ότι είναι για χώρισμα υποθέτω ότι οι τοίχοι είναι εσωτερικοί, δηλαδή μονοί δρομικοί. Η επιφάνεια του πρώτου είναι 2,50*3,35=8,4τ.μ. και του δεύτερου αφαιρουμένων των ανοιγμάτων 2,50*4,55 - (2*0,90*2,00) = 7,8 τ.μ. Σύνολο 8,4+7,8=16,2 τ.μ. Με το κλασσικό 9άρι τούβλο (διαστάσεις 9 πλάτος*12 ύψος*19cm μήκος) αν χτιστεί "όρθιο" χρειάζονται 42 τούβλα στο τετραγωνικό, άρα 42*16,2 = 680 περίπου τούβλα. Η παλέττα έχει  -συνήθως- 500. Αν ο τοίχος χτιστεί "πλάκα", δηλαδή με την διάσταση των 12εκ να "πατάει", θέλει 56 τούβλα ανά μονάδα επιφάνειας. Προφανώς αν οι τοίχοι είναι διπλοί δρομικοί, δηλαδή εξωτερικοί ή αν ακόμη κι αν είναι εσωτερικοί για τον οποιονδήποτε λόγο αποφασιστεί να φτιαχτούν διπλοί,  τότε θέλουμε την διπλάσια ποσότητα από αυτή που υπολογίστηκε πριν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ μόνος δεν θα το έβγαζα ποτέ μιας και δεν έχω ιδέα πως να τα βγάλω, 

Μία βοήθεια ακόμα με το τούβλο που έχει (15cm πλάτος και 25cm ύψος και 33cm μήκος)αν κτιστεί όρθιο πόσα τούβλα θέλει; 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Dimitroskp πας σε τουβλίνα. Εδώ τα πράγματα αλλάζουν. Σου συστήνω οπωσδήποτε να μιλήσεις με την μάντρα που θα σε προμηθεύσει τα τούβλα για να κάνεις την προμέτρηση και τον προυπολογισμό σου. Από αναζήτηση βλέπω ότι θέλει 18τεμάχια στο τετραγωνικό. Ασφαλέστερα να ρωτήσεις και την μάντρα. (18*16,20 = 290 τεμάχια περίπου + την φύρα).

 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.