Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λανθασμένες συντεταγμένες σε συνεταιρισμό


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

πρόκειται να σηκώσουμε μία μαιζονέττα στο Ντράφι σε οικόπεδο συνεταιρισμού...Μ΄ έκπληξη ανακαλύψαμε ότι στο Ο.Τ. μας όλα τα οικόπεδα έχουν μετακινήσει τα πρόσωπα τους και με διάφορα τρελλά το ένα πρόσωπο του οικοπέδου μας χάνει 40 εκ. και περίπου 1% του εμβαδού του..Και η ερώτηση: να χτίσω όπως χτίζουν όλοι με τις συντεταγμένες του συνεταρισμού ή να μπω στη διαδικασία ν αλλάξω εμβαδό οικοπέδου και διαστάσεις του?Υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα μπελά?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε wolvie

αν για όλα τα Ο.Τ έχει χρησιμοποιηθεί το λάθος σύστημα συντεταγμένων τότε πολύ φοβάμαι ότι αν ακολουθήσεις άλλη τη σωστή διαδικασία θα δημιουργηθούν προβλήματα αφού αναγκαστικά θα αλλάξεις μια παγιωμένη - υφιστάμενη κατάσταση

σε πολλές περιπτώσεις σε σχέδια διανομών π.χ βρίσκουμε λάθη σε συντεταγμένες σημείων εξάρτησης αλλά τα αποδεχόμαστε γιατί διαφορετικά θα πρέπει να αλλάξουμε τα πάντα θέσεις δρόμων,θέσεις και γεωμετρία γεωτεμαχίων κλπ

κατά την γνώμη μου να προχωρήσεις με την υφιστάμενη κατάσταση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θεοχάρη,

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον... Αυτό σκέφτομαι και εγώ...Απλώς ελπίζω και πιστεύω ότι δε θα με κυνηγάει π.χ. κάποιος μελλοντικός αγοραστής....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε wolvie

επειδή συχνά στο φόρουμ αναφερόμαστε σε πιθανές διώξεις πειθαρχικές και ποινικές

και εκφράζουμε ανησυχία και φόβους για ΄τον πέλκυ που πιθανόν θα πέσει πάνω μας'

όλοι πρέπει να καταλάβουμε ότι τιμωρείται ο δόλος και η αμέλεια

η επιστημονική και τεχνική άποψη δεν ποινικοποιούνται

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

πρόκειται να σηκώσουμε μία μαιζονέττα στο Ντράφι σε οικόπεδο συνεταιρισμού...Μ΄ έκπληξη ανακαλύψαμε ότι στο Ο.Τ. μας όλα τα οικόπεδα έχουν μετακινήσει τα πρόσωπα τους και με διάφορα τρελλά το ένα πρόσωπο του οικοπέδου μας χάνει 40 εκ. και περίπου 1% του εμβαδού του..Και η ερώτηση: να χτίσω όπως χτίζουν όλοι με τις συντεταγμένες του συνεταρισμού ή να μπω στη διαδικασία ν αλλάξω εμβαδό οικοπέδου και διαστάσεις του?Υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα μπελά?

 

Δεν έχω ασχοληθεί με το Ντράφι αλλά γνωρίζω ότι για τον συνεταιρισμό αυτό έχει κυρωθεί η εφαρμογή του στο έδαφος, με πλήρη στοιχεία (συντεταγμένες κορυφών ΟΤ και ίσως οικοπέδων, αξονοδιασταυρώσεις κλπ) δηλαδή έχει γίνει σωστή δουλειά από την αρχή και συμπτωματικά γνωρίζω τον τοπογράφο που είχε κάνει την αρχική αποτύπωση και, μετά την έγκριση του ρυμοτομικού, την εφαρμογή του στο έδαφος. Αν σε ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί του pm.

Ανεξάρτητα, όμως, από αυτά, εάν το πρόβλημα εντοπίζεται μέσα στην έκταση του συγκεκριμένου ΟΤ, τότε σημαίνει ότι ο πρώτος που ξεκίνησε να χτίζει στο ΟΤ αυτό έκανε την κουτσουκέλα του και οι επόμενοι ξεκινώντας από λάθος αφετηρία κράτησαν τα πρόσωπα των οικοπέδων τους με αποτέλεσμα το λάθος να εμφανίζεται στον τελευταίο.

Δεδομένου ότι το θέμα της διαφορετικής (εσφαλμένης) θέσης των ορίων των οικοπέδων αφορά σε αστική διαφορά μεταξύ των ιδιοκτητών που είναι χρονοβόρα και με αβέβαιη κατάληξη με τις αποφάσεις των δικαστηρίων, συμφωνώ με την πρόταση του ΘΕΟΧΑΡΗ και συγκεκριμένα ότι η καλλίτερη και άμεση λύση είναι να συμβιβαστείς με τη διαμορφωθείσα κατάσταση.

Θεωρώ, επίσης, ότι αξίζει τον κόπο να ρωτήσει κάποιος (εσύ ή ο τοπογράφος σου) την Πολεοδομία στην Παλλήνη.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το πλάτος του δρόμου αμέσως μετά το Ο.Τ. Αν σε παίρνει ... πάρε το πρόσωπό σου κανονικά. Αλλέως.... the birdy!

Κάνε έλεγχο όμως καλό από τις στάσεις και τα τριγωνομετρικά που έχει χρησιμοποιήσει ο συνεταιρισμός (ΗΑΤΤ) και ξαναχάραξε το οικόπεδό σου καθώς και τις κορυφές του Ο.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...Το Ο.Τ. αποτελείται απο διαμπερή οικόπεδα και έχει εφαρμοστεί τέλεια επι εδάφους, το πρόβλημα είναι ότι τα πρόσωπα των διαμπερών οικοπέδων μόνο στον ένα δρόμο είναι μετατοπισμένα εντός του Ο.Τ.!Αυτό έχει αποτέλεσμα κάποια οικόπεδα να χάνουν μέτρα όπως εγώ και κάποιοι να κερδίζουν όπως ο διπλανός μου...Ο διπλανός μου χτίζει τώρα (έχει φτιάξει δίμετρες μάνδρες!!) αλλά τι να του πω?Το δικό μου οικόπεδο ήταν λανθασμένα περιφραγμένο εδώ και χρόνια και ο άνθρωπος απο την περίσσεια των πόντων του μου άφησε τους μισούς. Έτσι μου λείπουν 40 εκ στο πρόσωπο, αλλιώς θα μου έλειπαν 80!Τώρα τι να του πω?Γκρέμισε τη μάνδρα σου και δώσε μου και τους υπόλοιπους?

Ένα είναι σίγουρο..Η πολεοδομία σε στέλνει στο συνεταιρισμό και ο μηχανικός του συνεταιρισμού πουλάει τρέλλα...Σίγουρα το Ο.Τ. είναι σωστό,εντός του γίνεται χαμός

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά πορεύεσαι όπως βρήκες την κατάσταση. Στην πολεοδομία για να μή χάσεις μ2 δείχνεις τα μ2 των συμβολαίων και τις διαστάσεις του συνεταιρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.