Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

για οριζόντια ιδιοκτησία κτηρίου σε περιοχή που υπάγεται στο Δήμο Αθηναίων (Υ. Δομ. Σωκράτους 57) υπάρχει Αντίγραφο Δηλώσεως στο Εθνικό Κτηματολόγιο και Κωδικός Ιδιοκτησίας Εθνικού Κτηματολογίου, Συμβόλαιο στο οποίο δεν αναφέρεται ο αριθμός της Οικοδομικής Αδείας. Εάν ο Συμβολαιογράφος που συνέταξε το συμβόλαιο δε γνωρίζει τον αριθμό της Οικοδομικής Αδείας πώς μπορώ να τον βρω ;

Η ανέγερση του κτηρίου έγινε πριν το 75 και το 75 έγινε προσθήκη καθ' ύψος με νέα άδεια και κατατέθηκε εκ νέου κάτοψη της ιδίας οριζοντίας ιδιοκτησίας, παρόλο που η οριζόντια ιδιοκτησία άνηκε στο υπάρχον-υφιστάμενο κτήριο ανεγερθέν προ του 75.

 

Σε μερικές ΥΔΟΜ τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο όπου με όνομα, διεύθυνση, χρονολογία μπορείς να τη βρεις. Αλλιώς ετοιμάσου για το επώδυνο ψάξιμο σε βιβλία καταχώρησης...

 

Η Υ. Δομ. στη Σωκράτους έχει τέτοιο ηλεκτρονικό αρχείο και εάν ναι θα με εξυπηρετήσουν στη συγκεκριμένη Υ. Δομ. ;

Το επώδυνο ψάξιμο σε βιβλία καταχωρήσεως, πόσο επώδυνο είναι στη συγκεκριμένη Υ. Δομ. ;

 

Υποθέτω ότι εάν βρεθεί κάποιος αριθμός οικοδομικής αδείας (υπάρχοντος ή προσθήκης καθ' ύψος) θα βρεθεί και ο άλλος. Στον ίδιο φάκελο θα είναι.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

πας Συγγρου 77 με την διευθυνση και το ονομα του ιδιοκτητη η τουκατασκευαστη της οικοδομης και σου βρισκουν τον αρ.αδειας...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό ; Καλά το με τον κατασκευαστή άστο. Αν είναι δύο ιδιοκτήτες πρέπει και οι δύο ; Σωκράτους δεν πρόκειται να βγάλω καμμία άκρη στα σίγουρα ;

Link to comment
Share on other sites

Στη Συγγρού σίγουρα,δεν κανεις καν αιτηση,ρωτας εκει στον υπαλληλο ,το πιο πιθανο ειναι να βρεθει μονο με την διευθυνση...(αν δεν υπαρχει εκει καταχωρημενη δεν υπαρχει πουθενα),και μετα πας Σωκρατους για τα αντιγραφα 

Edited by mixyak790
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος...σ' ευχαριστώ ! Μόνος μου δε γίνεται να πάω και να μου πουν τον αριθμό μόνο ; Πρέπει να πάρω και τους ιδιοκτήτες απαραιτήτως ; Αν έχω εξουσιοδοτήσεις και από τους δύο ; 

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του ιδιοκτήτη είπες. Οκ. Μου διέφυγε. Να 'σαι καλα Συνάδελφε. Σ' ευχαριστώ και πάλι !

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Παραλιγο να τον καψεις τον συναδελφο...ευτυχως με προλαβε ο προηγουμενος. Το ηλεκτρονικο αρχειο εχει οντως μεταφερθει στην Σωκρατους...με ονοματεπωνυμο ιδιοκτητη ή διευθυνση ολο και κατι μπορει να βρεθει (σημαντικο να ξερεις με τι κτιριο εχεις να κανεις μπας και βγαλεις ακρη απο τον τιτλο στο σχεδιο)

 

Συνοπτικα οι τροποι που βρισκει καποιος μια Ο.Α ειναι οι εξης :

α) Αναζητηση σε πολεοδομια ειτε ηλεκτρονικα ( Σωκρατους, Αργυρουπολη) ειτε σε βιβλια καταχωρησης (Πειραιας, Αγια Παρασκευη)

β) Δ.Ε.Η. (αν θυμαμαι καλα για αδειες απ το 1985 και μετα)

γ) Δημος (αν λειτουργει καποιο καταστημα υγειονομικου στο ισογειο του κτιριου

δ) Αστυνομια ?????? (δεν μου εχει τυχει αλλα φανταζομαι οτι θα γινεται απο καποιες χρονολογιες και μετα..)

 

Αν γνωριζει καποιος αλλους τροπους ας τους γραψει να υπαρχουν καπου συγκεντρωμενοι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

@Nerak Σωστά !

 

210-5205017 Κύριος Γιώργος ή Κύριος Γιάννης ! Βρήκα τελικώς τον αριθμό της αδείας της προσθήκης καθ' ύψος αλλά αν και πρόκειται για περιοχή που υπάγεται στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών δε βρίσκεται ο φάκελος στη Σωκράτους αλλά - όπως μου διεμήνυσαν - στην Πολεοδομία του Βορείου Τομέος η οποία είναι η του Περισσού  :shock:

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.