Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Εγώ θα κάνω τη προσπάθεια μου στη Συγγρού και πιθανολογώ να βρώ και το αρχείο του συμβολαιογράφου Αθηνών για να πάρω το σχεδιόγραμμα όπως αναφέρει το προικοσύμφωνο.Τώρα για τοπογραφικό το θεωρώ μάλλον αδύνατον καθώς και τα κείμενα - συνορεύοντα κτίρια είναι της ίδιας παλαιότητας.Το θέμα είναι να προχωρήσει η τράπεζα στη τελική έγκριση του δανείου - καθώς έχει πάρει ήδη προέγκριση - έστω και με ελλειπή στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βρεθει θα το εχουν σε μικροφιλμ, αλλα, η ποιοτητα - αναλυση, θα ειναι αθλια εως πολυ απλα δεν θα διακρινεται τπτ. Προσφατα ζητησα αδεια + σχεδια του 1963, φανταζομαι του 55 τι και πως θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την ανάγνωση του συμβολαίου εντόπισα και την ύπαρξη του τοπογραφικού διαγράμματος το οποίο είναι προσαρτημένο σε συμβόλαιο (έχω και τον αριθμό και την ημερομηνία) αλλά έψαξα για τον συμβολαιογράφο που το συνέταξε και δυστυχώς επειδή τα γράμματα είναι πολύ αχνά μάλλον δίνω λάθος επίθετο και δεν μπορεί να εντοπιστεί....το αρχείο του....Τώρα βέβαια στο υποθηκοφυλακείο Αθηνών εάν πάω μπορώ ίσως να το βρώ αλλά έχω την εντύπωση ότι μόνο δικηγόρος έχει δικαίωμα να το αναζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο υποθηκοφυλακείο με λίγη άνεση, λίγο ύφος και καμιά γραβάτα δεν πρόκειται να σ'εμποδίσουν ή να σε ρωτήσουν αν είσαι δικηγόρος. Το έχω κάνει χίλιες φορές (χωρίς τη γραβάτα :) ) σε 4-5 διαφορετικά υποθηκοφυλακεία χωρίς κανένα πρόβλημα :)

 

Πάντως είναι περίεργο που δε βρίσκεις το αρχείο του συμβολαιογράφου. Στο σύλλογό τους απευθύνθηκες; Ακόμα και το όνομα να βρίσκεις λάθος θα υπάρχει στο συμβόλαιο η διεύθυνσή του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει καμία διεύθυνση.Αναφέρονται 2 ονόματα συμβολαιογράφων Αθηνών εκ των οποίων το ένα φαίνεται ευκρινώς και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το συμβολαιογραφικό σύλλογο Αθηνών βρήκα ποιός κληροδότησε το αρχείο του. Τον άλλον δυστυχώς δεν μπορώ να τον εντοπίσω όμως γνωρίζω τον αριθμό συμβολαίου που έχει επιμεληθεί καθώς και και τη χρονολογία.Πήρα τλφ στο υποθηκοφυλακείο, μπορώ να κάνω αίτηση μου είπαν ως απλός πολίτης.Τρέχα γύρευε βέβαια τι θα βρούν.Θα ρωτήσω όμως και πολεοδομία στη Συγγρού 77.Η σύσταση ορίζοντιας ιδιοκτησίας δεν μπορεί να περιγράφεται μέσα στο συμβόλαιο δίχως να αποτελεί ξεχωριστό έγγραφο ?

 

Η σύσταση ορίζοντιας ιδιοκτησίας δεν μπορεί να περιγράφεται μέσα στο συμβόλαιο δίχως να αποτελεί ξεχωριστό έγγραφο ? Όταν τη ζήτησα από τον ιδιοκτήτη μου είπε ο άνθρωπος ότι στα χαρτιά που έχει περιγράφεται μέσα με ότι και εάν σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

η συσταση απ'οσο ξέρω ειναι ξεχωριστη. Μόνο σε κατι παλια εργολαβικα του 50 εχω δει συσταση με εργολαβικο συμβολαιο μαζι. αλλα μπορει και να συμβαινει. δεν ρωτας κανενα συμβολαιογραφο απο εμπειρια τι γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Για εργολαβικό 10ετίας του 50 πρόκειται.Θέλω και πάλι να σας ευχαριστήσω θερμά για την κουβέντα αυτή η οποία είναι άκρως εποικοδομητική για όλους τους συναδέλφους.Έχω μια ερώτηση διότι αναζητώ τη σχετική νομοθεσία. Ο κανονισμός μιας πολυκατοικίας που πρέπει να διαμοιράζεται στους ιδιοκτήτες πρωτίστως όπου φαίνονται μεταξύ άλλων τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στο καθένα στα κοινόχρηστα κ.α. απο ποιόν και με βάση ποίου πρέπει να συντάσσεται ? Εγώ θεωρώ από Μηχανολόγο μηχανικό και να επικυρώνεται με συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει απο μηχανολογο ποτε. Παντα απο αρχιτεκτονα ή πολιτικο μηχανικο βλεπω υπογραφες. Συνηθως ο μελετητης των αρχιτεκτονικων υπογραφει τον πινακα χιλιοστων αφου απο τα σχεδια του προκυπτει.

 

συγνωμη τωρα διαβασα προσεκτικα. εγω αναφερομαι στον ΠΙΝΑΚΑ των χιλιοστων.

 

Ο κανονισμος απο πειρα δικη μου σε ειδικα κτιρια γραφοταν απο τον συμβολαιογραφο βαση δειγματος και λαμβανοντας υποψη συγκεκριμενα θεματα που εθετε ο μελετητης (πχ αποκλ.χρησεις, προσβασεις, επισκευες, δαπανες κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας των χιλιοστών βάση ποίου νόμου βγαίνει ? Μόλις έλαβα τον κανονισμό της πολυκατοικίας από τον ιδιοκτήτη όπου ανά όροφο και σύμφωνα όπως αναφέρεται με τον Αστικό κώδικα περί οριζόντιας ιδιοκτησίας περιγράφονται ανα όροφο τα διαμερίσματα πλήρως και λεπτομερώς με τα τετραγωνικά τους και τα χιλιοστά που τους αντιστοιχούν. Όπότε θεωρώ ότι εμπεριέχει τη σύσταση ιδιοκτησίας όπως μου ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι η απάντηση της πολεοδομίας στη Συγγρού 77 ήταν ότι δεν έχουν αρχείο στον υπολογιστή για άδειες του 57. Υπάρχουν 80 τόμοι αδειών στο ισόγειο της περιόδου αυτής ανάκατα και εάν θέλω μπορώ να έρθω να ψάξω όποτε μπορεί να φάω 5ώρες ή και 5 μέρες.....επι-λέξη. Αναρωτιέμαι τι να κάνω....να πάω για πλάκα ? ή να ζητήσω τελικά να μου δώσουν πρωτόκολλο καταστροφής ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.