Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Μέσω της ειδικής φόρμας καταχώρησης myDATA (η οποία αναλύεται στο παρόν θέμα) δεν εκδίδονται τιμολόγια.
Για το πρόγραμμα έκδοσης τιμολογίων της ΑΑΔΕ: Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα εγώ είχα φέτος έσοδα λίγο πάνω από 30.000€ και περισσότερα από 50 τιμολόγια.

Στο Mydata γράφει:

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Δυνατότητα χρήσης της Ειδικής Φόρμας Καταχώρισης αφορά επιχειρήσεις που έχουν τα παρακάτω όρια:

  • την προηγούμενη χρήση είχαν είτε ακαθάριστα έσοδα έως 30.000€ είτε είχαν εκδώσει λιγότερα από 50 τιμολόγια και τηρούν απλογραφικό λογιστικό σύστημα."

Ένας λογιστής που ρώτησα μου είπε ότι αυτό με πιάνει από το 25 και μετά, ότι με βάση τη δήλωση του 23 που αφορά τα εισοδήματα του 22 όπου είχα λιγότερα από 30.000€ μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ειδική φόρμα καταχώρησης το 2024. Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ioakeim85 said:

Καλησπέρα εγώ είχα φέτος έσοδα λίγο πάνω από 30.000€ και περισσότερα από 50 τιμολόγια.

Στο Mydata γράφει:

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Δυνατότητα χρήσης της Ειδικής Φόρμας Καταχώρισης αφορά επιχειρήσεις που έχουν τα παρακάτω όρια:

  • την προηγούμενη χρήση είχαν είτε ακαθάριστα έσοδα έως 30.000€ είτε είχαν εκδώσει λιγότερα από 50 τιμολόγια και τηρούν απλογραφικό λογιστικό σύστημα."

Ένας λογιστής που ρώτησα μου είπε ότι αυτό με πιάνει από το 25 και μετά, ότι με βάση τη δήλωση του 23 που αφορά τα εισοδήματα του 22 όπου είχα λιγότερα από 30.000€ μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιήσω την ειδική φόρμα καταχώρησης το 2024. Τι πιστεύετε;

Από ότι είδα η πλατφόρμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όσους  τηρούν απλογραφικό λογιστικό σύστημα και δεν υπερβαίνουν τα όρια των ακαθάριστων εσόδων, όπως αυτά ορίζονται για την εφαρμογή της περ. β’ της παρ. 2 του άρθρου 38 του ν. 2873/2000. Τα ανωτέρω, για τους σκοπούς της διαβίβασης, εξετάζονται στο τέλος κάθε ημερολογιακού έτους, με βάση τα ακαθάριστα έσοδα, όπως αυτά προκύπτουν από την Πλατφόρμα myDATA, και ισχύουν καθ’ όλη τη διάρκεια του επόμενου έτους, εντός του οποίου πραγματοποιείται η ηλεκτρονική διαβίβαση. Εξαιρετικά, για τα έτη 2020, 2021, 2022 και 2023 τα ακαθάριστα έσοδα προσδιορίζονται με βάση τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2018, 2019, 2020 και 2021 αντίστοιχα. Ή συνολικά ως 50 τιμολόγια στην προηγούμενη χρήση. Όποτε δες τι ειχες ακαθάριστα το 2021.

Edited by acomaedo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλα.

Κανω ενα μεταπτυχιακο και μου εκοψαν τιμολογιο για τα διδακτρα (το ζητησα εγω).

Αυτα τα εξοδα θα περαστούν απο τον ΕΛΚΕ του Παν/μιου που έκανε την εκδοση ή θα πρέπει να τα περάσω εγώ ;

Edited by Antonis Sv
Link to comment
Share on other sites

Τα πανεπιστήμια είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

On 11/10/2023 at 12:37 ΜΜ, Harvester said:

Τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου απαλλάσσονται από την υποχρέωση διαβίβασης εφόσον το παραστατικό δεν έχει ΦΠΑ, αλλιώς πρέπει να το διαβιβάσουν.
Εάν, λοιπόν, η διαβίβαση γίνεται από εσένα, επιλέγεις τα παρακάτω:
Είδος παραστατικού: "14. Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής"
Τύπος παραστατικού: "14.30 Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)"
Χαρακτηρισμός, Κατηγορία: "2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Λοιπά έξοδα (Ε3_585_016)"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Σερίφης said:

Τα πανεπιστήμια είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

Σε ευχαριστω πολυ.

Τωρα με ποια λογική με ρωτάνε εμενα που χρεωνομαι, γιατι δεν εχει ΦΠΑ; Που να ξερω;

image.thumb.png.10cb8187f5a4d70eab7988fc102bf468.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι και Χρόνια Πολλά και Καλά !

Υπάρχουν Παραστατικά Εξόδων ( για παράδειγμα NOVA ) που ως Αριθμό Παραστατικού έχουν κάποιο αλφαριθμητικό ( 12345678Υ ). Τα αλφαριθμητικά η εφαρμογή δεν τα δέχεται, 'πρέπει να είναι ακέραιος' αναφέρει το μήνυμα σφάλματος. Από την άλλη αναφέρει ότι αν το Παραστατικό έχει Αριθμό θα πρέπει να εισάγουμε τον Αριθμό του. Μήπως πρέπει απλά να αποδίδουμε έναν αύξοντα αριθμό όπως και στα Έσοδα και να υπάρχει συνέχεια στην αρίθμηση ;

 

Edited by Keyser Söze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.