Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ από όμορα


Recommended Posts

Ένας φίλος έχει ένα μεσαίο οικόπεδο όπου υπάρχει παλιά κατοικία πρό του 85 (πρόκειται να κατεδαφιστεί).

Δυτικά και βόρεια της οικίας υπάρχουν νεόδμητες οικοδομές σε απόσταση 5.10>Δ

Ανατολικά υπάρχει οικοδομή σε απόσταση 1.80<Δ όση και η απόσταση του κτιρίου μου από το όμορο (εξασφάλιση 9μ.).Νότια υπάρχει δρόμος.

Ερώτηση:

α)μπορώ να κολλήσω ανατολικά και βόρεια στα όμορα που έχουν αφήσει >Δ ή με υποχρεώνουν να αφήσω Δ?

β) από ανατολικά σύμφωνα με Αρθρ. 9 παρ 3ε ΓΟΚ και Εγγρ. 34381/91 μπορώ να κρατήσω απόσταση 1.80 ή αυτό ισχύει μόνο αν δεν εξασφαλίζω 9μ.

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ, δεν σε νοιάζει τι είναι το δικό σου κτίριο αλλά τι είναι των αλλονών, αν είναι πρό του 85?

Αν είναι και έχουν αφήσει απόσταση αφήνεις και σύ. Αν είναι μετά του 85 κάνεις ότι θές.

Αν είναι πρό του 85 και δεν αφήνουν δεν αφήνεις και σύ. Οπότε θέλει ένα ψάξιμο.

Και επίσης αν παραταυτα, αφήνοντας δηλαδή τις απαιτούμενες αποστάσεις, δεν σου αξασφαλίζεται κτίριο 9 μέτρα πλάτος επιτρέπεται να φτιάξεις 9 μέτρα, διαβάζοντας όμως και τις σχετικές διατάξεις περί πλευρικών αποστάσεων που δεν τις θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ αυτό ήξερα αλλά ρώτησα την αρμόδια πολεοδομία και κατα αυτούς αν έχει αφήσει Δ το όμορο πρέπει να αφήσω και εγώ άσχετα με το πότε είναι κατασκευασμένα τα όμορα!!!

Επιτρέπεται να κολλήσω μόνο για εξασφάλιση των 9μ. Τώρα ο διπλανός μου πως κόλλησε πίσω (οικοδομή 5ετίας) χωρίς να υπάρχει θέμα 9μ δεν ξέρανε ούτε και αυτοί. Υποθέτουνε ότι η άδεια του είναι το 2000 που τότε επιτρεπότανε για μικρό χρονικό διάστημα. Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα αυτούς αν έχει αφήσει Δ το όμορο πρέπει να αφήσω και εγώ άσχετα με το πότε είναι κατασκευασμένα τα όμορα!!!!

 

Οχι δεν είναι έτσι φιλαράκι, καλή μου να τους πάς την κατάλληλη διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από nansy viewpost.gif

κατα αυτούς αν έχει αφήσει Δ το όμορο πρέπει να αφήσω και εγώ άσχετα με το πότε είναι κατασκευασμένα τα όμορα!!!!.

Οχι δεν είναι έτσι φιλαράκι, καλή μου να τους πάς την κατάλληλη διάταξη.

λάθος

αν το όμορο υποχρεώθηκε λόγω του δικού σου κτίσματος (το προς κατεδάφιση) να αφήσει υποχρεωτικό ακάλυπτο δηλαδή Δ

τότε υποχρεούσαι και εσύ να αφήσεις Δ

 

και προσοχή μη βγάλεις την άδεια,

φτάσεις ανυποψίαστη στα μπετά

και αρχίσουν οι καταγγελίες και οι διευκρινίσεις

και τα γκρεμίσματα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ΓΟΚ αρθρ. 9 παρ.3ε "Αν σε οικόπεδο που έχει ανεγερθεί κτίριο με τους περιορισμούς της παραγράφου αυτής έχει αφεθεί απόσταση από το όριο μικρότερη του Δ, σε περίπτωση επέκτασης ή εκ νέου κατασκευής κτιρίου στο όμορο οικόπεδο (όπου το προϋπάρχον κτίριο), έχουν επίσης εφαρμογή οι διατάξεις της παραγράφου αυτής."

Η παρ.3,η οποία είχε αντικατασταθεί με το άρθρο 1 Ν.1772/1988 αντικαταστάθηκε και πάλι ως άνω με την παρ.3 άρθρ.7 Ν.2831/2000, ΦΕΚ Α 140/13.6.2000.

Τα όμορα που θέλω να κολλήσω έχουν απόσταση Δ και όχι μικρότερη από Δ.

Αυτό που λες αναφερότανε στο άρθρο 1 Ν1772/88

"Την ίδια απόσταση οφείλει να τηρεί και αυτό (προϋπάρχον) σε περίπτωση επέκτασης ή εκ νέου κατασκευής του." και το οποίο αντικαταστάθηκε.

Υπάρχει κάποια αλλαγή ή απόφαση? Μου φαίνεται πως έχω πελαγώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.