Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικές λεπτομέρειες μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Θα μπορουσε να κατασκευαστει σχεδον οριζοντια με μια μικρη κλιση, πχ 2%??

 

Εφικτο ειναι, πρακτικο και συνηθες δεν ξερω αν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

To εξηγεις αυτο??

 

Είναι το δ0 στον Ευροκώδικα 3, στη λειτουργικότητα αν θυμάμαι καλά θα το βρεις. Με απλά λόγια, "λυγίζεις" προκαταβολικά τη δοκό προς τα πάνω ώστε το βέλος κάμψης να είναι μικρότερο όταν εφαρμοστεί το φορτίο.

 

Για την κλίση εγώ πάλι έφερα στο μυαλό μου τον Παρθενώνα, όπου η βάση του δείχνει οριζόντια αλλά δεν είναι. Ένας αρχιτέκτονας θα μπορούσε ίσως να σε βοηθήσει με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά με οριζόντιο ζύγωμα (αν λέγεται έτσι και σε οριζόντια θέση ! ) θα χρειαστείς και μερικές διατομές παραπάνω .

Πάντως , για ψευδοροφή , μπορείς να κοχλιώσεις μερικές κοιλοδοκούς κάτω από τα ζυγώματα , να στηρίξεις τεγίδες (π.χ. C) και πάνω σε αυτές (από την κάτω μεριά) να πιάσεις τα πάνελ της ψευδοροφής (και με κρυφή στήριξη) .

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για την επικαλυψη της στεγης...Οτι γινεται οριζοντα, γινεται..Αλλα δεν ξερω αν ειναι πρακτικα σωστα...Μην μπαζει νερο ειναι το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Την κλίση για τα νερά θα μπορούσες να την δώσεις και από τα αγκύρια.....

 

Έξυπνο πολύ, αλλά μπορεί αυθαίρετα να γίνει αυτό; Οι αποστάσεις είναι συγκεκριμένα σχεδιασμένες. Αν εμείς δώσουμε 3-4 cm παραπάνω στη μία πλευρά, δε θα πρέπει να επανασχεδιαστούν τα αγκύρια ώστε να μη μεταβληθούν τα χαρακτηριστικά της στήριξης ή μειωθεί η αντοχή τους;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τα αγκιρια σε αυτη την περιπτωση...Το προβλημα ειναι οτι δεν θα "κλεινει" η συνδεση δοκου-υποστυλωματος... Δεν μαρεσει καθολου η ιδεα αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.