Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκάτ κατοικία


Artemhs

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

 

Καλησπέρα σας.

Είμαι ιδιώτης και θέλω την συμβουλή σας σε σχέση με την νέα μας κατοικία. Είμαστε σε αναζήτηση για την ανέγερση  κατοικίας προκάτ. Έχουμε μιλήσει με τους δύο μεγάλους του χώρου,**** Για οικία 75 τετραγωνικών με τρία υπνοδωμάτια, λουτρό , wc, σαλόνοκουζίνα. Το κόστος μαζί με βάση , μεταφορά στην επαρχία ,στήσιμο , άδειες όλα κομπλέ 1.100-1.200 το τετραγωνικό με το κλειδί στο χέρι. Την άλλη εβδομάδα θα πάω στον μηχανικό να δω τι θα μου πει και αυτός, αλλά θα ήθελα αρχικά μια πρώτη γνώμη από ανθρώπους που έχουν βρεθεί σε αυτή την θέση.

Πώς ήταν η διαδικασία ανέγερσης προκάτ οικίας;

Πώς διαλέξατε πλακάκια- ντουλάπια- ντουλάπες και αλουμίνια;

Είχατε επιλογές ή σας έβαλαν ότι ήθελαν;

Μου φαίνεται μια λογική τιμή καθώς κλειδώνεις το ποσό και μπαίνεις σε έτοιμη κατοικία και την χαίρεσαι.

Αντίθετα με φίλους μας που δανειοδοτήθηκαν για κατασκευή με τούβλα και έχουν μπει μέσα αλλά τους λείπουν πολλά πράγματα που τα φτιάχνουν σιγά σιγά και με πολύ κόπο και οικονομία.

Τα προκάτ είναι κατοικίες με ημερομηνία λήξης;

Δηλαδή το παιδί μου σε 30 χρόνια δεν θα μπορέσει να το πάρει για την κατοικία του;

 

Δεν επιτρέπεται η αναφορά σε εταιρίες καθώς αποτελεί διαφήμιση, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Μέρος του μηνύματος έχει διαγραφεί. 

Pavlos 33

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Τρία δωμάτια και "σαλονοκουζίνα" (δηλ. τεσσάρι) σε 75 μ² δεν γίνεται. Για να καλυφθούν στοιχειωδώς αυτοί οι χώροι, θέλεις γύρω 110 μ²

2. Η τιμή που σου δίνουν είναι με συγκεκριμένα υλικά. Αν θέλεις κάτι διαφορετικό, θα το πληρώσεις έξτρα. Πάντως, με 1200 €/μ² φτιάχνεις συμβατική κατασκευή

3.  Ο φέρων οργανισμός από τι υλικό είναι?

4. Έχουν συγκεκριμένες και αναλυτικές προδιαγραφές υλικών κλπ ή είναι "μαύρο κουτί"? 

5. Η κατασκευάστρια εταιρεία έχει πιστοποιήσεις?

6. Μια συμβατική κατασκευή (σωστά φτιαγμένη) δύσκολα θα βγάλει προβλήματα στα 30 χρόνια. Για το προκάτ δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς.

Αυτά (και άλλα πολλά) θα σου επισημάνει κι ο συνάδελφος που θα επισκεφθείς

Όσοι πελάτες αγνόησαν τις συμβουλές μου και πήγαν στο προκάτ, έχουν μετανοιώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

85 ήθελα να γράψω και μου ξέφυγε.

Είναι τόσο το σπίτι που ενοικιάζουμε τώρα και ήμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την διαρυθμιση και τους χώρους του.

85 τετράγωνικα χωρίς μπαλκόνια κτλ.

Κατά τα άλλα φοβάμαι ότι η συμβατική θα ξεπεράσει τα 1.600€/ τετραγωνικό για να βγει κατοικία προς χρήση και εν τέλη θα έχουμε και  πολλες ελλείψεις όταν μπούμε μέσα.

 

Edited by Artemhs
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι με 85 τμ με αυτούς τους χώρους που περιγράφεις, κάποιοι χώροι του σπιτιού θα είναι πολύ περιορισμένοι.

Οπως είπε και ο @tetrisθέλει προσοχή και έναν καλό μηχανικο - σύμβουλο να σου αναλύσει όλες τις παραμέτρους.

1600 είναι πολλά γιατί δεν φτιάχνεις ούτε υπόγειο ούτε ορόφο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι είναι περιορισμένοι αλλά θεωρώ ότι είναι εντάξει για τις δικές μας ανάγκες.

Ισόγειο και αυτοι 1.600€ πήγε.

Γι αυτό και δεν κλίνω καθόλου προς την συμβατική κατασκευή.

3*3.30 τα δωμάτια 

2*2.20 λουτρό 

Το υπόλοιπο σαλόνοκουζίνα και ένα μικρό wc  με λεκάνη και νιπτήρα για τους καλεσμένους.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.