Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό εντός σχεδίου πόλης, χωρίς να υπάρχει ακόμα πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Το τοπογραφικό ολοκληρώθηκε και περιμένω την τελική περιγραφή απο τη συμβολαιογράφο για να ανεβάσω το σχετικό υπόμνημα που έχω υποσχεθεί.

Συνεχίζω με την ίδια περίπτωση.

Με την εφαρμογή του σχεδίου πόλης το τελικό οικόπεδο είναι 3.800μ2 με αρτιότητα τα 1.000μ2. Μέγιστη δόμηση 400μ2/οικόπεδο.

Ο πελάτης μου θέλει να κάνει κάποια επένδυση στην περιοχή και με ρώτησε αν μπορεί να γίνει σήμερα κατάτμηση του τελικού οικοπέδου, και εαν μπορεί να οικοδομήσει πρίν την Π.Ε. και με τι δόμηση. Δηλαδή με 1*400μ2 ή 3*400μ2 = 1.200μ2 ανεξαρτήτως αν γίνει κατάτμιση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν συντρέχουν προυποθέσεις κατάτμησης,τότε μπορεί να κατατμηθεί.Προσοχή να δημιουργηθούν οικόπεδα στον κανόνα.Μπορεί να οικοδομήσει πριν την Π.Ε.,με βεβαίωση οικοδομησιμότητας από την Πολεοδομία.Με τη δόμηση που ισχύει στην περιοχή.Αν το σχέδιο είναι εγκεκριμένο,τότε βλέπεις το Ο.Τ. κ κατατέμνεις οικόπεδα στον κανόνα (εμβαδό,πρόσωπο).

Link to comment
Share on other sites

Οκ Zavi ευχαριστώ πολύ. Αν έχω λεπτομέρειες θα επανέλθω.

Αν δεν κάνω κατάτμηση ενώ παράλληλα συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτμησης μπορώ να εξαντλήσω το σύνολο της δόμησης των 3 οικοπέδων που θα δημιουργούσα?

Link to comment
Share on other sites

kostaskalam,

Η δόμηση προκύπτει ανάλογα με το τι οικόπεδο έχει προκύψει και τι Σ.Δ. ισχύει. Κάθε διαφορετική προσέγγιση είναι περιττή. Αλλα οπώς είπε ο zavi, μεγάλη προσοχή, χρειάζεται προέλεγχος οικοδομησιμότητας εγκεκριμένος από την αρμόδια πολεοδομία και για οικοδομικές εργασίες και για κατάτμηση και πώληση οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω κατάτμηση ενώ παράλληλα συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτμησης μπορώ να εξαντλήσω το σύνολο της δόμησης των 3 οικοπέδων που θα δημιουργούσα?

 

Αυτό δεν είναι κ τόσο δύσκολο να το απαντήσεις μόνος σου....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

.

Αν δεν κάνω κατάτμηση ενώ παράλληλα συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτμησης μπορώ να εξαντλήσω το σύνολο της δόμησης των 3 οικοπέδων που θα δημιουργούσα?

 

Οι διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης δεν ισχύουν στην εντός!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μία περίπτωση όπου υπάρχει εγκεκριμένη ρυμοτομία και η πράξη εφαρμογής δεν έχει κυρωθεί ακόμα .

Το τμήμα του οικοπέδου μου που απομένει εντός Ο.Τ. (ΟΤ γενικής κατοικίας) έχει τα ελάχιστα όρια αρτιότητας κατά κανόνα. Το οικόπεδο λοιπόν είναι οικοδομίσιμο ή θα καταστεί οικοδομίσιμο μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής;

Μου είπαν ότι υπάρχει και μία εγκύκλιος σχετικά με το θέμα, η 59/1987. Μήπως την έχει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε gez

θα πρέπει να μας δώσεις περισσόρερα στοιχεία

1. Με ποιές διατάξεις γίνεται η πράξη εφαρμογής

2.την εισφορά σε γή και το ρυμοτομούμενο τμήμα (εμβαδά )

3. αν έχει γίνει διάνοιξη του προβλεπόμενου δρόμου στό πρόσωπο του οικοπέδου η

έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο

αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

1.Η πράξη εφαρμογής γίνεται με τον 1337

2. Εισφορές δεν έχουν βγει ακόμα, αφού η πράξη εφαρμογής δεν έχει καν ξεκινήσει (ούτε ανάρτηση δεν έχει γίνει). Το εναπομείνον τμήμα του οικοπέδου εντός ΟΤ είναι πολλαπλάσιο του ελάχιστο ορίου αρτιότητας. Ρυμοτομούνται 600τ.μ. από τα αρχικά 3000τ.μ.

3. Το οικόπεδο σύμφωνα με την πολ. μελέτη καλύπτει ολόκληρο το βόρειο τμήμα του ΟΤ. (Φανταστείτε ένα ΟΤ τετραγωνικού σχήματος κομμένο στα δύο, με το οικόπεδο να καλύπτει το βόρειο μισό). Η οδός στη βόρεια πλευρά του ΟΤ είναι διανοιγμένη, αλλά όχι σε όλο το πλάτος που προβλέπει η πολ. μελέτη. Διανοίγεται εύκολα γιατί υπάρχουν κάτι παλιές συρματοπεριφράξεις μόνο. Οι οδοί ανατολικά και δυτικά του οικοπέδου (=ανατολικά και δυτικά του ΟΤ) δεν είναι διανοιγμένες.

 

Σημ. Παράλειψα να διευκρινήσω ότι η ερώτησή μου όσον αφορά την οικοδομησιμότητα αφορά το τμήμα εντός ΟΤ, και όχι το σύνολο του αρχικού οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε gez

αν το ρυμοτομούμενο είναι μεγαλύτερο την συνολικής υποχρέωσης σε γή του πελάτη σου

και διαμορφωθεί - διανοιχθεί δρόμος σε όλο το πλάτος του (που να εξασφαλίζει επικοινωνία εννοείται με το υπόλοιπο οδικό δίκτυο δηλ. να μην είναι αποσπασματική εντοπισμένη διάνοιξη ) και για το οποίο απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση απο όλους τους εμπλεκόμενους ,σε γενικές γραμμές είναι δυνατόν να εκδοθεί οικοδομική άδεια και συνήθως ενημερώνεται και ο μελετητής της πράξης

στο αρχικό ερώτημα πάντως η εικόνα που μας έδωσες είναι ότι η μελέτη είναι σε πιό προχωρημένο στάδιο,μπορεί να υπάρξουν προβλήματα π.χ απο την έλλειψη υψομετρικής μελέτης των δρόμων και άλλα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.