Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυναίκες Μηχανολόγοι Μηχανικοί


Veronica

Recommended Posts

veronica αν το θελεις πραγματικα καντο! θα ειναι αρκετα δυσκολο στην αρχηπου θα βρεθεις σε ενα περιβαλλον γεματο αγορια αλλα σε καμια περιπτωση δε θα σου φερθει κανεις ασχημα. ναι ειναι βαρια δουλεια για μια γυναικα ναι ειναι και αρκετα δυσκολο το περιεχομενο σπουδων αλλα το ιδιο δυσκολο φαινεται και σε ενα αγορι!

ειμαι φοιτητρια μηχανολογιας σε τει γεματο αγορια. καθημερινα βρισκομαι σε αιθουσες και εργαστηρια γεματα αγορια και πολλες φορες ειμαι το μοναδικο κοριτσι. ασχημα σχολια δεν εχω εισπραξει ισα ισα που ακομα και οι καθηγητες κανουν χιουμοριστικα σχολια του τυπου "μια κοπελα εχουμε να την προσεχετε εσεις οι αντρες" :P . δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα σε επιπεδο σπουδων.

τωρα οσον αφορα την αγορα εργασιας δε σου κρυβω οτι ειναι κατι που και εμενα με αγχωνει και το εχω συζητησει με καθηγητες μου. η απαντηση τους ξερεις ποια ηταν? οτι η αγορα εργασιας ειναι μια προκληση για μενα στην οποια μπορω να αποδειξω το ποσο καλη μηχανολογος ειμαι και οτι ενας αντρας δε μπορει να προσφερει παραπανω απο μενα!

δεν χρειαζετε να αγχωνεσε λοιπον ουτε να μην πραγματοποιησεις το ονειρο σου επειδη εισαι γυναικα! οταν αγαπας αυτο που κανεις θα το κανεις καλα ειτε εισαι αντρας ειτε εισαι γυναικα! οποτε να εστιασεις στο αν αγαπας την μηχανολογια σαν επαγγελμα και οταν θα εισαι σιγουρη μη σταθεις στο οτι θα υστερεις επειδη εισαι γυναικα γιατι απλα δεν προκειτε να υστερεις!!! σου ευχομαι οτι καλυτερο να πετυχεις τους στοχους και να γινεις η καλυτερη μηχανολογος!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα συμφωνισω με όλους τους συναδέλφους μου και προσθέτω, όπως ανέφερε κ ένας συνάδελφος παραπάνω, καλά με το μηχανολόγος το θέμα είναι τι ακριβός θέλεις να κάνεις (μελετήτρια,εργοδηγός κτλ) και επίσης έχω να πώ πως ο νούμερο 1 μελετητής μηχανολόγος που έχω γνωρίσει είναι γυναίκα...γεια σου ρε αναστασία...

 

χριστινάκι σε πληροφορώ οτι ούτε στην αγορά εργασίας έχεις να φοβηθείς κάτι και φυσικά αυτο εξαρτάται απο τι δουλεία θέλεις να κάνεις και τι απαιτήσεις έχει απο εσένα ο εργοδότης σου...εγώ παντος για μελετήτριες είχα παντα γυναίκες και σαν συναδέλφους αλλά και σαν υπαλλήλους γιατί είναι πιο σχολαστικές σε κάποια θέματα και δεν μιλάνε για μπάλα ολη μέρα με τον υπέυθυνω...:smile:

 

Παρακαλώ, χρησιμοποιείτε το κουμπί edit για να επεξεργαστείτε τα πρόσφατα μηνύματά σας. Βοηθάτε έτσι στο να διαβάζεται ευκολότερα η σελίδα και να εξοικονομούνται πόροι στο forum.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είμαι γυναίκα μηχανολόγος απο ΤΕΙ (και τελειώνω και ένα MSc), έχω να πω ότι γενικά μπορεί να ακούσεις σχόλια απαξιωτικά αλλά αν είσαι καλή στη δουλειά σου και δε φοβάσαι τη μουτζούρα και τα εργοτάξια, δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα! :) Καμιά φορά είναι και δυνατό όπλο η γυναικεία φύση :)

 

xristinaki μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια! Να'σαι καλα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ σε αυτό το παλιό θέμα γιατί θα ήθελα όσες έχουν αυτά τα ερωτήματα να μπορούν να βρουν και την άποψη της Ένωσης Διπλωματούχων Ελληνίδων Μηχανικών (ΕΔΕΜ) : Καθένας που έχει τις πνευματικές δυνατότητες και τη διάθεση να γίνει μηχανικός (οποιαδήποτε ειδικότητα) δεν πρέπει να αποπροσανατολίζεται από τα επαγγελματικά στερεότυπα που έχουν διαμορφωθεί όλα τα προηγούμενα χρόνια. Όλα τα επαγγέλματα έχουν δυσκολίες το ίδιο και το επάγγλεμα του μηχανικού, όλοι όμως οι κλάδοι έχουν ανάγκη ανατροφοδότησης από όλο το δυναμικό των νέων, χωρίς διακρίσεις φύλου κλπ.

(Πιο απλά τα σχόλια που διάβασα είναι σαν να έλεγε κάποιος στους αφροαμερικανούς να μην σπουδάσουν γιατί στην αρχή θα τους κοιτάνε περίεργα ...κι όμως τα πράγματα αλλάζουν). Σήμερα οι γυναίκες μηχανολόγοι είναι το 15% στον τεχνικό κλάδο και ~20% στις σχολές και οι περισσότερες είναι σε καλή επαγγελματική κατάσταση.

Ας έχουμε υπόψη μας ότι αυτοί που συμβουλεύουμε δεν θα ζήσουν στο δικό μας κόσμο αλλά θα βγουν στην αγορά εργασίας σε 5 το λιγότερο χρόνια σε μια κοινωνία που δεν μένει στάσιμη. Ούτε σήμερα υπάρχουν τόσο μελανά χρώματα, όλοι οι μηχανικοί άνδρες και γυναίκες εργαζόμενοι έχουν πολύ κατοχειρωμένα δικαιώματα. Ισχύει το ίδιο για άλλα επαγγέλμα που προσελκύουν παραδοσιακά γυναίκες; Το επάγγελμα του μηχανικού σήμερα δεν επαφίεται στη σωματική δύναμη και η σταδιοδρομία δεν περιορίζεται λόγω φύλου. Εξάλλου κοινωνία και επιστήμη έχει ανάγκη την νέα οπτική στα θέματα περιβάλλον, ανάπτυξη, σχεδιασμός κλπ που μπορούν να δώσουν οι γυναίκες μηχανικοί. Οι γυναίκες μηχανικοί όπως όλες οι γυναίκες εργαζόμενες και περισσότερο ίσως όσες εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες το βασικότερο πρόβλημα που συναντού είναι οι ανάγκες της μητρότητας (άδειες κλπ). Σε αυτό το θέμα που δεν αποτελεί πρόβλημα των γυναικών μηχανικών αλλά πρόβλημα όλων των εργαζομένων (ανδρών και γυναικών) γιατί είναι κοινωνική ανάγκη της οικογένειας και δυστυχώς δεν περιορίζεται μόνο στο επάγγελμα του μηχανικού όλοι μας πρέπει να διεκδικήσουμε καλύτερες παροχές από την πολιτεία και τους ασφαλιστικούς φορείς.

Η ΕΔΕΜ έχει πάρει σχετική απόφαση για την οποία γίνεται και on line συλλογή υπογραφών στην ιστοσελίδα της http://www.edem-net.gr'>http://www.edem-net.gr

Μπέττυ Ρούνη

Μηχανολόγος Μηχ., Δρ. ΕΜΠ

Πρόεδρος Ένωσης Διπλωματούχων Ελληνίδων Μηχανικών (ΕΔΕΜ), http://www.edem-net.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι οι γυναίκες μηχανικοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην εργασία τους . Ειδικά σήμερα . Ισως στο εργοτάξιο να υπάρχει ενας μικρός ανταγωνισμός , αλλά σίγουρα δεν να είναι έντονος .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δουλεύοντας σε συνεργείο μοτοσυκλετών εδώ και 14 χρόνια σχεδόν,η πείρα μου μου έδειξε ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο να αποκτήσει μια γυναίκα μηχανικός την ίδια εμπιστοσύνη που έχουν οι άντρες στους άντρες μηχανικούς. Αλλά όχι ακατόρθωτο. Απλά χρειάζεται την διπλάσια προσπάθεια για το αυτονόητο (αφού είμαι εδώ κάποιος λόγος υπάρχει), και πρέπει να το αποδεικνύει και καθημερινά, όσον αφορά και τους πελάτες αλλά και τους συναδέρφους που γίνονται πιο ανταγωνιστικοί όταν το "αδύναμο" φύλο κάνει κάτι καλύτερα απο αυτούς. Και να συμπληρώσω ότι οι ίδιες οι γυναίκες είμαστε πολυ πιο σκεπτικές απεναντί μας παρά οι άντρες.

Για το χρονικό διάστημα της εκάστοτε σχολής δε χρειάζεται να μιλήσω, οι βαθμοί από μόνοι τους κλείνουν πολλά στόματα.

Link to comment
Share on other sites

οι βαθμοί από μόνοι τους κλείνουν πολλά στόματα.

 

Ο βαθμός δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως θα είσαι δουλειά. Επειδή όμως δουλεύω με αρκετές γυναίκες μηχανικούς μπορώ να πω ότι είναι ισάξιες με τους άντρες. Φτάνει να το "έχεις".

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω ότι οι ίδιες οι γυναίκες είμαστε πολυ πιο σκεπτικές απεναντί μας παρά οι άντρες.

βασικό πρόβλημα της κοινωνίας μας

η γυναίκες κρίνουν τις υπόλοιπες γυναίκες ως άνδρες

 

Ο βαθμός δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως θα είσαι δουλειά.

ο βαθμός όπως και να το κάνουμε έιναι μια ένδειξη του πόσο ενδιαφέρεται κάποιος για αυτά με τα οποία ασχολέιται

Link to comment
Share on other sites

Rootbreaker, εννοούσα για το διάστημα που φοιτείς αν είσαι από τις λίγες, αν όχι η μόνη γυναίκα, πολύ απλά μπορείς να αποδείξεις οτι σε ενδιαφέρει και αξίζεις να είσαι κι εσυ εκεί, απλά με τους βαθμούς σου, κι άστους να λένε ότι θέλουν, εσύ έχεις στοιχεία στα χέρια σου. Εννοείται δεν έχει καμμία σχέση με την αργότερα απόδοσή σου στη δουλειά. Πάντως εγώ όταν σπούδαζα από τα 25 άτομα που ήμασταν, μόνο οι 3 είμαστε σήμερα σε συνεργεία μηχανικοί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.