Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Θερμομόνωσης (Χωρίς Τούβλα)


dklap

Recommended Posts

Θέλω να χτίσω μεζονέτα 155 τμ περίπου στα Ιωάννινα.Θα βάλω ενδοδαπέδια θέρμανση (ίσως με γεωθερμίας )γι'αυτό και ψάχνομαι. Τι λέτε γι' αυτόν τον τρόπο μόνωσης ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΒΛΑ?.

 

Χρησιμοποιείτε κυρίως σε σύμμεικτες κατασκευές (Σιδεροκατασκευή αντί για οπλισμένο σκυρόδεμα)

 

Αποτελείται από έξω προς τα μέσα από :

1. Σοβά+τσιμέντο

2. Πλέγμα

3. Φελιζολ

4. Πετροβάμβακα

5. Osb

6. Γυψοσανίδα

 

Σκοπεύω να κτίσω με μπετό το σκελετό και να συνεχίσω με αυτό τον τρόπο το χτίσιμο των τοίχων.

 

Το έχει κατασκευάσει κανένας?

Ποια τα αρνητικά και θετικά αυτής της κατασκευής?

Κόστος σε σχέση με τον παραδοσιακό τρόπο κατασκευής (τούβλα)

Θα το προτείνατε?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-17027-131887223469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις θερμική μάζα στο κτίριο, το οποίο για κύρια κατοικία, θεωρείται πρόβληματικό όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω: Που έχει πολύ μεγάλη σημασία αν η κατοικία είναι μόνιμη και όχι εξοχική.

Λάβε επίσης υπόψη σου τον κίνδυνο ρηγματώσεων του σοβά παρά το πλέγμα καθότι το υπόστρωμα είναι διογκωμένη πολυστερίνη (φελιζόλ).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη τι εννοείς με το ότι το κτήριο δεν θα έχει θερμική μάζα?

Μου το παρουσίασαν ως την καλύτερη μόνωση που θα μπορούσε κάποιος να βάλει στο σπίτι του (μόνιμη κατοικία). Το κόστος θέρμανσης είναι μικρότερο.

 

Χαρη εννοείς ρηγματώσεις σε σεισμούς, ή σε βάθος χρόνου;

 

Η κατοικία θα είναι μόνιμη.

 

Ps

Και είχα ενθουσιαστεί με αυτή την ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου το παρουσίασαν ως την καλύτερη μόνωση που θα μπορούσε κάποιος να βάλει στο σπίτι του (μόνιμη κατοικία).

 

Αυτό είναι σύνηθες, πάει ο κόσμος σε εκθέσεις υλικών και σου παρουσιάζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες..

Συνάδελφοι, Είναι ποτέ δυνατόν να "κτίσεις" εξωτερικό τοίχο με αυτό το σύστημα?..Καταρχήν αν έχεις συρόμενο κούφωμα, νομίζω ότι αποκλείεται να δουλέψει αυτό το σύστημα. Η γυψοσανίδα που θα βρίσκεται στο τούνελ, από την πλευρά του εξωτερικού τοίχου, θα φουσκώσει και θα γίνει κομμάτια με τον καιρό. Επίσης τι θα κάνεις με τα εξωτερικά πρέκια? Θα τα κάνεις και αυτά με τον ίδιο τρόπο?...Διότι σίγουρα θα χρειαστείς πρέκια σε ύψος 2.20 ή 2.25 για τις μπαλκονόπορτες σου..(Η λύση του Ω/Σ συνήθως δεν βολεύει λόγω ικανοτικού, καθότι σε όροφο με καθαρό ύψος 2,90 ή 3.00 χρειάζεσαι δοκό με κρέμαση 0.70 ή 0.80..για να φτάσεις στο 2.20..), άρα θα αναγκαστείς να κάνεις ψευτοδόκαρα, γαλβανιζέ σκελετούς κλπ κλπ, θα μπλέξεις αδερφέ...άσε την περίπτωση που θελήσεις να αναρτήσεις π.χ airconition από τον εξωτερικό σου τοίχο..

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την καταναλωση ενεργειας δεν παιζει ρολο η θερμικη μαζα.

Η θερμικη μαζα εχει σχεση με το χρονο που μπορει το κτηριο να κραταει τη θερμοκρασια του, ας το πουμε "αδρανεια" στις μεταβολες θερμοκρασιας.

Συνεπως με τον παραπανω τροπο κατασκευης των τοιχων, το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγορα και θα κρυωνει γρηγορα. βολευει σε εξοχικα, δε βολευει σε μονιμες κατοικιες.

 

Προσωπικα πιστευω παντως οτι δεν ειναι προβλημα αυτο σημερα που η θερμανση γινεται αυτοματα. Ο θερμοστατης ουσιαστικα ειναι ενα feedback που ρυθμιζει καλα τη θερμοκρασια. Υπαρχουν και αλλοι τροποι (αυτοματισμοι) για ακομα πιο σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι.

 

Το προβλημα μιας τετοιας κατασκευης για μενα ειναι οτι δεν εχεις εναν γερο τοιχο. Αν εισαι σε σεισμογεννη (ολη η Ελλαδα) περιοχη, ο τοιχος θα ειναι μονιμως ρηγματωμενος, οχι πιο επικυνδινος απο το τουβλο, αλλα πολυ ασχημος.

Δεν θα μπορεις να στηριξεις κατι σοβαρο στον τοιχο και επιπλεον θα πρεπει να προσεχεις τους τοιχους του σπιτιου λες και ειναι ευθραυστοι.

 

 

Το θετικο που μαλλον υπαρχει ειναι η εξοικονομηση χωρου, αφου τετοιες λυσεις εχουν παχος πολυ λιγοτερο απο τους 30 ποντους του διπλου τουβλου.

Κοστοι και τετοια δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη τι εννοείς με το ότι το κτήριο δεν θα έχει θερμική μάζα?

Μου το παρουσίασαν ως την καλύτερη μόνωση που θα μπορούσε κάποιος να βάλει στο σπίτι του (μόνιμη κατοικία). Το κόστος θέρμανσης είναι μικρότερο.

 

Χαρη εννοείς ρηγματώσεις σε σεισμούς, ή σε βάθος χρόνου;

 

Η κατοικία θα είναι μόνιμη.

 

Ps

Και είχα ενθουσιαστεί με αυτή την ιδέα!!!

 

Πάντα σε αυτές τις προτάσεις μόνωσης, μου έρχεται στο μυαλό η περίπτωση των εργοταξιακών γραφείων τύπου container. Έχουν άριστη μόνωση (πολυουρεθάνη) κι όμως είναι ενεργοβόρα και τον χειμώνα αλλά κυρίως το καλοκαίρι, χωρίς να αναφερθώ στις συνθήκες θερμικής άνεσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω σε τέτοιο σπίτι. Θυμάστε ένα άλλο θέμα όπου είχα γράψει για προβλήματα υγρασίας στους βορινούς τοίχους;

Το σπίτι είναι κατασκευής 2006 πολυτελούς εμφάνισης (πολυκατοικία) και έχει τοίχους με 3Δ. Υπάρχει όντως το πρόβλημα της διατήρησης θερμοκρασίας. Το καλοκαίρι ειδικά (όπου βράζουμε διότι κανένας δεν σκέφτεται να εφαρμόσει σωστούς προσανατολισμούς στα παράθυρα και στα σκίαστρα) έχουμε συνέχεια ανοικτό τον κλιματισμό (διότι όλοι οι μεγαλοκατασκευαστές σκέφτονται να βάλουν κλιματιστικά πλέον στα νεόδμητα διαμερίσματα - πουλάει σαν τρελό... )

 

Θες την άποψή μου; Δεν θα ξανάμενα σε τέτοιο σπίτι, ούτε και θα αγόραζα βεβαίως αν δεν λυθούν όλα αυτά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την καταναλωση ενεργειας δεν παιζει ρολο η θερμικη μαζα.

Η θερμικη μαζα εχει σχεση με το χρονο που μπορει το κτηριο να κραταει τη θερμοκρασια του, ας το πουμε "αδρανεια" στις μεταβολες θερμοκρασιας.

Συνεπως με τον παραπανω τροπο κατασκευης των τοιχων, το σπιτι θα ζεσταινεται γρηγορα και θα κρυωνει γρηγορα. βολευει σε εξοχικα, δε βολευει σε μονιμες κατοικιες.

Εγώ πάλι λέω ότι η θερμική μάζα έχει και πολύ να κάνει με την κατανάλωση ενέργειας και ο λόγος είναι αυτό που πολύ σωστά εξηγείς στη συνέχεια της δημοσίευσης σου. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η συνολική (ετήσια) κατανάλωση ενέργειας του κτιρίου,

Link to comment
Share on other sites

...Χαρη εννοείς ρηγματώσεις σε σεισμούς, ή σε βάθος χρόνου;...

Ρηγματώσεις σε βάθος χρόνου. Εννοείται και σε σεισμούς.

Η θερμοχωρητικότητα θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική για μια μόνιμη κατοικία σ' ένα θερμό κλίμα όπως της Ελλάδας. Ειδικά για τα πολύ ζεστά καλοκαίρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.