Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικύρωση τοπογραφικού


Recommended Posts

Έγω σου λέω όλα τα παραπάνω ότι ισχύουν που δεν ισχύουν κατ'εμέ διότι ακόμα και εάν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης θα αφορούν νεόδμητες κατασκευές.Εδώ υπάρχει αντίγραφο οικοδομικής αδείας οπότε τι συζητάμε τώρα. Έχει μπει επίσημη σφραγίδα της πολιτείας οπότε ακόμα και εάν βρείς ένα σχετικά πιο πρόσφατο τοπογραφικό με σφραγίδα πολεοδομίας τωρινή δεν τίθεται κανένα ζήτημα.Ούτε καν χρειάζεται να μπείς στο κόπο να βεβαιώσεις το παραμικρό.Αλλά και να σου πούν να βεβαιώσεις τονίζω και πάλι ότι προκειται για οικόπεδο με πλήρη φάτσα σε αστική οδό εντός Αθηνών πάνω από 300 μέτρα. Και μόνο αυτό από το ΓΟΚ ξακαθαρίζει την αρτιότητα του και σαφώς την οικοδομησιμότητα του.Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρωτάω...απλώς ...στην Ελλάδα είμαστε δεν αποκλείω τίποτα..άλλωστε τον ΓΟΚ τον έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές αν και Πολιτικός Μηχανικός χωρίς να ισχυριστώ στο παραμικρό ότι τον κατέχω πλήρως...αποδειξέ μου εκ του νόμου ότι δεν είναι....φαντάζομαι θα αρχίσουμε να μιλάμε για δουλείες κτλ

Link to comment
Share on other sites

όχι απέδειξε εσύ ότι εκ του νόμου είναι....γιατι είναι πασίγνωστο οτι δεν ισχύει αυτό που λες.....

και για να μην το κουράζουμε άλλο δες εδώ http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/poleodomikos-sxediasmos/oroi-domisis που είσαι και προχώρα....

 

υγ: άλλο λίγο και θα με δικαιώσεις πλήρως και στον τελευταίο αναγνώστη για το ύφος μου

 

υγ2:και εξακολουθείς να διορθώνεις και να αλλάζεις το νόημα των απαντήσεων σου πάνω στις οποίες απαντούσα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το site φαίνεται πολύ καλό θα το δω και θα σου απαντήσω, όπως θα ξαναδώ και το ΓΟΚ.

 

Υ.Γ. Οι ειρωνείες σου, έχω αναφερθεί και πάλι δεν με αγγίζουν..συνέχισε έτσι στο ξαναείπα.

 

Υ.Γ 2 : τι έκανα ακριβώς και πότε ?

Link to comment
Share on other sites

Έγω σου λέω όλα τα παραπάνω ότι ισχύουν που δεν ισχύουν κατ'εμέ διότι ακόμα και εάν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης θα αφορούν νεόδμητες κατασκευές.Εδώ υπάρχει αντίγραφο οικοδομικής αδείας οπότε τι συζητάμε τώρα. Έχει μπει επίσημη σφραγίδα της πολιτείας οπότε ακόμα και εάν βρείς ένα σχετικά πιο πρόσφατο τοπογραφικό με σφραγίδα πολεοδομίας τωρινή δεν τίθεται κανένα ζήτημα.Ούτε καν χρειάζεται να μπείς στο κόπο να βεβαιώσεις το παραμικρό.Αλλά και να σου πούν να βεβαιώσεις τονίζω και πάλι ότι προκειται για οικόπεδο με πλήρη φάτσα σε αστική οδό εντός Αθηνών πάνω από 300 μέτρα. Και μόνο αυτό από το ΓΟΚ ξακαθαρίζει την αρτιότητα του και σαφώς την οικοδομησιμότητα του.Κάνω λάθος ?

 

Μιά αφελή ερώτηση θα κάνω:

Αυτούς τους ισχυρισμούς και τις απόψεις τους έχεις αναπτύξει στους αρμόδιους της τράπεζας?

Και αν ΝΑΙ, προφανώς σου έχουν απαντήσει ότι επιμένουν στα δικαιολογητικά που σου ζήτησαν.

Συμπερασματικά, από το σύνολο των απαντήσεων όλων όσοι ασχολήθηκαν με το θέμα που έχεις ανοίξει, το οποίο έχει φτάσει τις 7 σελίδες μέχρι τώρα, δεν έχεις καταλήξει ακόμη ότι ο τρόπος που το προσεγγίζεις είναι εσφαλμένος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: Κάθησα και διάβασα και τις 7 σελίδες, αλλά αν μου ξέφυγε κάτι συγχωρέστε με.

 

1) Αν υπάρχει τοπογραφικό το οποίο έχει την θεώρηση (πρωτότυπη) οποιασδήποτε δημόσιας υπηρεσίας τότε το επικυρώνει οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία (ΚΕΠ κλπ)

 

2) Αν υπάρχει απλά ένα τοπογραφικό του '30τόσο με σφραγίδα μηχανικού χωρίς όμως θεώρηση (από πολεοδομία ή οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία) τότε δεν λέει τίποτα. Πήγαινέ τους απλά μια φωτοτυπία και μια υπεύθυνη δήλωση του πωλητή ότι με βάση αυτό το τοπογραφικό είχε κτιστεί η οικοδομή.

 

3) Αλλιώς, δυστυχώς, θέλει νέο τοπογραφικό ή επειδή είναι δικό σου κάνε ένα τοπογραφικό όπως νομίζεις και σφράγισέ το (ώστε να το δεχτεί η τράπεζα)

 

Τι να εξηγήσεις στην τράπεζα; Το σύστημα είναι πιο δυσκίνητο από το δημόσιο παρόλο που όλες οι τράπεζες πλην μιας είναι πλέον ιδιωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω , δεν θα αναλύσουμε ούτε θα δικαιολογήσουμε εμείς νομίζω το κατά πόσο η τράπεζα πράττει ορθά ή όχι ζητώντας αυτά που ζητάει. Στο σκέλος του κατά πόσο μπορεί κάποιος να επικυρώσει τοπογραφικό μακαρίτη μηχανικού νομίζω πως καλύφθηκες από πολλούς. Εναλλακτικές δόθηκαν. Σε όλες τις επιλογές που διάβασες πως έχεις, πρόσθεσε και άλλη μία, να ψάξεις μήπως κάποια άλλη τράπεζα δίνει δάνεια χωρίς τόση ταλαιπωρία. Καλή συνέχεια και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.